Menu
in

30 Dakikalık İhtiyaç Molası: Araba Egzersizleri

Hafta sonu yapılacak en iyi aktivite arabaya atlayıp, yepyeni yerler keşfetmek. Bir sahile, şehre birkaç saatlik mesafedeki küçük köylere gitmek, şehrin stres ve yoğunluğunu unutturan harika aktiviteler. Ancak herkes sizin gibi düşünüyor olacak ki, büyük şehirlerin en büyük sorunu olan trafik, bu keyifli yolculuğun süresine birkaç saat daha ekleyebiliyor. Yolculuk süresi uzadıkça da araba içinde hareketsiz kalınan süre artıyor. Sürekli oturduğunuz için de, bel ağrılarından kas tutulmalarına kadar birçok rahatsızlığın baş göstermesi kaçınılmaz oluyor. Daimi bir yorgunluk, halsizlik hissi üzerinize yapışıyor adeta. Yapılması gereken şeyse basit. Uzun araba yolculuğunuza birkaç dakikalık egzersiz molası vermek. Kaskatı kesilmiş kaslarınızı, yavaşlayan kan akışınızı hızlandırmak için yapabileceğimiz birbirinden güzel 7 hareketi sizin için seçtik. Araba ile nasıl spor yapılabilir ki diye düşünüyorsanız, arabanızı bir spor aleti olarak kullanabileceğiniz araba egzersizleri konusuna yakından bakalım.

1) Hatch Hip Stretch

Bu kadar oturmak öncelikle kalçalarınıza hiç iyi gelmeyeceği için işe önce bu bölgeden başlıyoruz. Öncelikle aracın arka bagaj kapısını açın. Ayaklarınız kalça genişliğinde açık şekilde durun. Sağ bacağınızı, kaval kemiğiniz arabanın tamponuna paralel olacak şekilde kaldırın. Diziniz topuğunuzla aynı çizgi üzerinde olmasına özen gösterin. Dış sağ kalça boyunca derin bir gerginlik hissetmek için öne doğru yaslanın. Esneyebildiğiniz yere kadar devam edin. Oturmaktan sertleşmiş kaslarınızın açıldığını ve rahatladığınızı fark edeceksiniz.

Nasıl yapılır?

30 saniye boyunca 2 ya da 3 set halinde yapabilirsiniz.

2) Hamstring Stretch

Araba egzersizleri arasında en popüler olan hareketle devam edelim. Bagaj kapısını açın ve yüzünüz arabaya dönük durun. Sağ bacağınızı topuğunuzun bagajın uç kısmında kalacak şekilde uzatın.

Bacağınızın arka tarafındaki gerilmeyi hissedene kadar parmak uçlarınıza doğru gerilin. Eğer ihtiyaç hissederseniz bagaj kapağından destek alabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

30 saniye boyunca 2 ya da 3 set halinde yapabilirsiniz.

3) Back Stretch

Kalçanızdan sonra en çok ağrıyan bölgeniz büyük ihtimalle sırtınız olacak. Bu hareketi sırt ağrısı ve tutulmalarınız için hemen denemelisiniz. Bagaj kapısını açın ve yüzünüz arabaya dönük, iki adım geride olacak şekilde durun. Kollarınızı kafanızı üstüne doğru kaldırıp arabayı tutun. Kalçanızı hafif arkaya çıkarın. Alt gövdenizi yere karşı eğin ve sırtınızdaki gerilmeyi hissedin.

Nasıl yapılır?

30 saniye boyunca 2 ya da 3 set halinde yapabilirsiniz.  

4) Elevated push-up 

Yolda olduğunuz zaman klasik push-up hareketi yerine bu versiyonunu tercih etmelisiniz. Bu hareketi yaparken normale göre kendinizi daha çok zorlayacağınız için daha az tekrar daha çok eğlence anlamına geliyor. Klasik şınav hareketinin ayakların daha yukarda konumlandırılmış hali de diyebiliriz. Hareketi yapmaya başlarken arabanın bir kapısını açın. Plank pozisyonunu alarak bileklerinizi omzunuzun altında ve ayaklarınızın arabanın yer kısmında kalacak şekilde konumlandırın. Başınızdan ayak ucunuza kadar dümdüz durun. Yavaşça göğsünüzü yere doğru alçaltın. Dirseklerinizi göğüs kafesinize karşı kırık bir duruma getirin. Kendinizi geri iterek başlangıç pozisyonuna dönün ve tekrarlayın.

Nasıl yapılır?

10 ila 15 tekrar halinde 2 veya 3 set halinde yapabilirsiniz.

5) Air Squat

Artık kalçaları gerçekten kaldırma vakti geldi! Squat çok popüler ve aslında hepimiz nasıl yapıldığını biliyoruz. Kollarınızı yere paralel şekilde kaldırın. Dengede durmakta güçlük çekerseniz kollarınızı iki yana doğru biraz daha genişletebilirsiniz. Kalça genişliğinde ayaklarını açarak dik bir şekilde durun. Kalçanızı geriye doğru hafifçe çıkarın. Dizlerinizi topuklarınızdan destek alarak kırın. Yukarı doğru kalkın ve hareketi tekrarlayın. Belinize fazla yüklenmemeye ve incitmemeye özen gösterin.

Nasıl yapılır?

10 ila 15 tekrar halinde 2 veya 3 set halinde yapabilirsiniz.

6) Sit-Up

Ve sıra lastiklerden yardım alarak araba egzersizleri listemizin 6. hareketine başlamakta. bu hareketi bildiğiniz mekik çekmek olarak düşünebilirsiniz. Tek farkı, ayaklarınızdaki gücü arabanızın lastiklerinden alıyor oluşunuz. Dizleriniz kırık bir şekilde sırt üstü yere uzanın. Ayak parmak uçlarınızı lastiğin iki tarafında alta doğru sıkıştırın. Bu, ayağınızı sabitlemeniz için yardımcı olacak. Parmak uçlarınızı kulağınızın arkasına gelecek gibi çok hafif bir şekilde yerleştirin. Boynunuzdan itmediğinize emin olun. Üst gövdenizi kaldırın. Yere inerken her bir omurganızı hissedin. Daha sonra tekrarlayın.

Nasıl yapılır?

10 ila 15 tekrar halinde 2 veya 3 set halinde yapabilirsiniz.

7) Split Squat

Adım adım geldik ve sonuncu hareketimize ulaştık. Bu hareket için arabnın herhangi bir kısmını kullanabilirsiniz. Dengenizi sağlamak için arabaya tutunun ve bacağınızı parmak uçlarınızdan olmak üzere geriye doğru esnetin. Kendinizi ve kaslarınızı olabildiğince zorlayın.

Nasıl yapılır?

10 ila 15 tekrar halinde 2 veya 3 set halinde yapabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version