Menu
in

5 Adımda Basen Eriten Hareketler

basen eriten hareketler

Bölgesel yağlanma sorunu, diyetle hafifletilebilse de hiçbir zaman tam olarak giderilemeyen bir yağlanma problemidir. Diyet uygulayarak zayıflama sonucunda tüm vücut genelinde bir incelme sağlanabilir, fakat bölgesel incelme ancak spor yardımıyla elde edilebilir. Özellikle kadınlar arasında en yaygın olarak görülen bölgesel yağlanma sorunu basen bölgesindedir. Basenlerdeki yağlanma probleminin önlenebilmesi için bir beslenme programına ek olarak bu bölgenin yoğun olarak çalıştırılmasını sağlayan egzersizlerin uygulanması gerekir. İşte basen eriten hareketler olarak da adlandırılan 5 etkili egzersiz türü…

1. Squat Egzersizi

En yaygın olarak kullanılan egzersiz türlerinden bir tanesi olan squat, aynı anda birçok bölgenin yoğun şekilde çalıştırılmasını sağlayan etkili bir egzersizdir. Karın, bacaklar, bel ve sırt kasları üzerinde oldukça etkilidir ve aynı zamanda basenlerinizi eritmenize de önemli ölçüde katkı sağlar.

Egzersizin uygulanması için öncelikle her iki bacak omuz genişliğinde açılır. Vücut dik pozisyondayken kalça dışarı doğru çıkacak şekilde dizler kırılır ve oturur pozisyona geçilir. Dizlerin ayak parmaklarının önüne geçmemesine dikkat edilir. Daha sonra yeniden dik pozisyona gelinerek hareket tekrarlanır. 10 veya 15 adetten toplamda 3 set şeklinde egzersiz uygulanır.

2. Köprü Egzersizi

Basen, bacaklar, karın ve kalçanın sıkılaştırılmasını sağlayan köprü egzersizi, bu bölgelerin inceltilmesinde en etkili egzersizlerinden bir tanesidir. Egzersize başlarken düz bir zemin veya fitness matı üzerine sırt üstü uzanılır. Dizler kırılıp bacaklar kalça genişliğinde açılarak ayak tabanları yere bastırılır. Eller ve kollar her iki yanda zemin üzerinde kalacak şekilde pozisyona geçildikten sonra kalça ve bel yavaşça yukarı kaldırılır, daha sonra yeniden ilk pozisyona dönülür. Hareket vücudun dayanabildiği adette ve 3 set şeklinde tekrarlanır.

3. Lunge Egzersizi

Bacak ve basen bölgesinin inceltilmesinde oldukça etkili olan bir diğer hareket de lunge egzersizidir. Harekete başlarken ellere vücudu fazla zorlamayacak şekilde ağırlıklar alınabilir. Vücut dik, ayak parmak uçları karşıya bakacak şekilde pozisyona geçilir. Ayaklardan bir tanesi öne atılarak diğeri arkada hizalı bir şekilde duracak konuma getirilir. İleriye doğru büyük bir adım atılır, dizler bükülerek önde duran bacak yere paralel olacak şekilde çömelme pozisyonuna geçilir. Arkada bulunan ayağın dizi yere yaklaştırılır fakat yere temas ettirilmemelidir. Sonrasında aynı hareket diğer ayak ile tekrarlanır ve bu şekilde 10 tekrardan oluşacak 3 set yapılarak egzersiz tamamlanır.

4. Tek Bacak Kaldırma Egzersizi

Tek bacak kaldırma egzersizi, basen eriten hareketler arasında yer alan bir diğer önemli egzersiz türüdür. Harekete başlarken düz bir zeminin veya fitness matının üzerine yan şekilde yatılır, altta kalan kol bükülerek baş desteklenir. Diğer kol ise serbest bırakılabilir veya avuç içi yere bastırılabilir. Üstte kalan bacak dizden bükülmeden mümkün olduğunca yukarı kaldırılır ve alttaki bacağa değmeyecek şekilde yere indirilir. Hareket 10’ar adetten oluşan 3 set şeklinde tekrarlandıktan sonra vücut diğer yöne döndürülerek aynı hareket diğer bacak ile uygulanır ve egzersiz tamamlanır.

5. Yukarı Tekme Egzersizi

Basende bölgesel incelme sağlamak için uygulayabileceğiniz son egzersiz türü ise yukarı tekme egzersizidir. Bu egzersize başlarken öncelikle düz bir zemin üzerinde avuç içleri, dizler ve ayaklar yere değecek, yüz yere bakacak şekilde dört ayak üstünde pozisyona geçilir. Sağ ayak ters yönde tekme atar şekilde mümkün olduğunca yukarı kaldırılır ve tekrar yere indirilir. Hareket 10 adetten oluşan 3 set şeklinde tekrarlandıktan sonra sol bacağa geçilir ve aynı işlemler sol bacak ile uygulanarak egzersiz sonlandırılır.

Bir diyetisyen tarafından size özel olarak hazırlanacak beslenme programı ile birlikte yukarıdaki egzersizleri düzenli şekilde uygulamanız durumunda basen bölgenizde kalıcı ve etkili bir incelme elde edebilirsiniz. Uygulayacağınız basen eriten hareketler sırasında size hareket özgürlüğü sağlayacak olan spor giyim ürünleri için Barcin.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version