in

5 Adımda Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

5 Adımda Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

İçine konulduğu yiyecek ve içeceğin lezzetini artırsa da şekerin pek de masum olmadığı, hatta aralarında Tip 2 diyabet, davranış bozukluğu ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara davetiye çıkardığı, yapılan araştırmalarla ortaya konuyor. Şekerden uzak durmak isteyip yeme içme alışkanlıkları nedeniyle şekersiz bir hayat düşünemeyenler, birkaç adımda şekerden kurtulabiliyor. Eğer siz de şekeri hayatınızdan çıkarmaya karar verdiyseniz, az sonra okuyacağınız adımları uygulayarak şekerden uzak ve daha sağlıklı bir yaşantıya başlayabilirsiniz.

Birinci Adım: Şekerle Gerçekten Vedalaşın

İradeniz ne kadar güçlü olursa olsun şekerli gıdalarla olan ilişkiniz uzun yıllara dayandığı için abur cubur dolabınızda, buzdolabınızda ya da çalışma masanızdaki çekmecede yer alabilen şekerli atıştırmalıklarla vedalaşmanız tavsiye edilir. Bunun yanında, evde hazırladığınız içeceklerde toz veya küp şeker kullanıyorsanız, bu tip ürünleri de evinizden uzak tutmanız gerekir. Zira bu aşamada yaşayabileceğiniz küçük bir tatlı krizi, pişmanlıklarla sonuçlanabilecek yanlış beslenme süreçlerine yeniden dönmenize neden olabilir. Şekeri hayatınızdan çıkarmakta kararlıysanız, şekerin dâhil edildiği ama aslında tatlı olmayan işlenmiş ve paketli gıdalarla da yollarınızı ayırmanız önerilir. Aklınıza gelmeyecek hazır gıdalarda bile şekere yer verildiği için aldığınız yiyecek ve içeceklerin etiketlerini okuyarak şeker içerip içermediklerini kolayca tespit edebilirsiniz.

İkinci Adım: Bitki Çayları, Şekersiz İçecek ve Su Tüketiminizi Artırın

Şekerin, size en fazla zarar verebileceği hâli sıvı hâlidir. Özellikle şeker içeren paketli içecekler, meyve suları, çeşitli gazlı içecekler, meyveli veya kakaolu sütlerde ciddi miktarda şeker bulunur ve sıvı olarak tükettiğiniz şeker, kan dolaşımınıza hızla karışır. Bunun sonucunda kısa sürede acıkma, şekerli yiyecek-içecek tüketme hissi ve enerji düşüklüğü gibi durumlarla karşılaşabilir, hareketsiz bir yaşantınız varsa tükettiğiniz sıvı şeker, yağ hücresi olarak vücudunuza -bilhassa göbek bölgesinde- depolanır. Şekerin her türlüsünün size yaşatacağı olumsuzlukları engellemek adına atacağınız ikinci adım; bitki çayı, maden suyu gibi şeker içermeyen doğal içecekleri ve suyu daha fazla tüketmenizdir. Bu sayede susadığınızda ya da bir şeyler içmek istediğinizde alıştığınız şekerli içecekler yerine daha sıhhatli gıdaları tüketmiş olur, anlık kan şekeri dalgalanmalarının üstesinden gelebilirsiniz.

Üçüncü Adım: Sağlıklı Karbonhidratlar ve Protein Tüketin

Kimi diyetlerde hayatınızdan tamamen çıkarmanız tavsiye edilse ve şekerle vedalaşma sürecinde azaltmanız önerilse de karbonhidrat, özellikle de sağlıklı karbonhidrat, dostunuzdur. İşlenmemiş ve herhangi bir katkı içermeyen meyveler, kuruyemişler, tercih edebileceğiniz sağlıklı karbonhidratlardan bazılarıdır. Dilerseniz meyve ve kuruyemişleri kendi olanaklarınızla sağlıklı atıştırmalıklar hâline de getirebilirsiniz. Protein tüketimi de en az sağlıklı karbonhidrat tüketimi kadar önemlidir. Şekerle yollarınızı ayırma aşamasında mideniz sıklıkla kazınabileceği için karnınızın en başından tok olması, anlık şeker krizlerine karşı sizi daha dirayetli kılar. Yumurta, beyaz et ve kırmızı et gibi kaynaklardan edineceğiniz protein, tokluk hissini uzun süre yaşamanıza yardım eder; sağlıklı karbonhidratları da devreye soktuğunuzda şekerle yollarınızı daha kolay ayırabilirsiniz.

Dördüncü Adım: Stres Seviyenizi Mümkün Olduğunca Azaltın

Stresi tamamen ortadan kaldırmak, bugünün koşullarında imkânsız olsa da stres seviyesini azaltmak genellikle kişinin kendi ellerindedir. Okul ya da iş hayatınız nedeniyle yaşadığınız stres de sizi, aslında hiç de sağlıklı olmayan şekerli gıdalara yönlendirebilir. Şekerli içeriğin sizi kısa süreliğine mutlu etmesi sayesinde stres hâlinden geçici olarak uzaklaşabilirsiniz. Ancak yararsız şekerli gıdalar, orta ve uzun vadede sizi daha da olumsuz etkileyebilir. Stresin kortizol seviyenizi artırıp açlık hissi yaratması ve yağ depolama sürecini aktive etmesi, şekerli gıda tüketimiyle birleşince ortaya istenmeyen sonuçlar çıkabilir. Bu nedenle stres seviyenizi makul düzeyde tutmanız, bu süreçte şekerli gıdalardan kesinlikle uzak durmanız önerilir. Stresinizi azaltmak için yapabileceğiniz en kolay uygulamalardan biri koşudur. Koşu malzemeleri ve uygun egzersiz giyim ürünleri ile gerçekleştireceğiniz koşular sonucunda, stresinizin azaldığını fark edebilirsiniz.

Beşinci Adım: Kuvvetinizi Artıracak Egzersizler Yapmaya Başlayın

Hareketli bir yaşam tarzı, uzmanlar tarafından herkese tavsiye edilse de şekerle yollarını ayırma aşamasında olanlar için egzersiz malzemeleri kullanarak kuvvet artırma egzersizleri yapmak, çok daha önemlidir. Zira şeker seviyesinin kalıcı olarak sabit kalmasına yardım eden kuvvet egzersizleri, kas aktivasyonunda ihtiyaç duyulan glikozun, kan dolaşımında daha az bulunmasını sağlar. Böylece kan şekeri seviyesi düşük seyreder ve kişinin şekere olan gereksinimini de ortadan kalkar.Siz de beslenmenize dikkat ederek ve kuvvet egzersizleri yaparak şekerle vedalaşmayı planlıyorsanız, Barcin.com adresini ziyaret ederek kuvvet egzersizi ve diğer tüm spor etkinliklerinde kullanabileceğiniz spor ürünlerini, avantajlı fiyatlar üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

2022 Spor Mont Trendleri

2022 Spor Mont Trendleri

Spor Psikolojisi

Spor Psikolojisi