Menu
in

Adam Adama Savunmaya Karşı Hücum:

Normal dizilimde savunma, point-guard’a yukarıda baskı kuran rakip takim oyun kurucusu; şutör gard ve kısa forvete savunma yapan 2 ve 3 numaralar; pota altında box-out mücadelesinde power-forvet ve pivotlar arasında gelişir. Box-out’un önemi, savunma ribaundunun alınarak sağlıklı bir şekilde topu karşı tarafa taşıyacak kısalara aktarılmasıdır. Kısaların savunmasında ise, daha çok takımı set oyunlarına hazırlayacak point guard’ın dribblingini durdurmak, topu elinden çıkartmak ve diğer kısalar 2, 3 numaralara da top aldırmamak yatmaktadır. Böyle baskılı bir savunmaya karşı en sağlıklı hücum set oyunlarından bir tanesi “Double Screen Hand-off”tur.

Eğer takımınız 4 kısa bir uzun şeklinde dizili ise bunu uygulamak daha da kolaydır. Buna göre, bir numara olan point-guard ve 3 numaralı kısa forvet bir tarafta, 2 numaralı şutör gard ve pivot da öbür tarafta konumlanmıştır. Yukarıda topu tutan ve set oyununu başlatan kişi, top sürebilen ve koruyabilen bir oyuncu olmalıdır. Bundan dolayı da 2,3 ya da 4 numara olması tercih edilir.

Bu oyuncu set oyununu başlatma sinyalini verince, şutör gard aşağıya low-post’a screen yaparak, 4 veya 5 numarayı yukarı topu süren kişinin savunmacısına screen’e gönderir. Screen sonrası hemen boyalı alana devrilen uzun pota altına yakın olduğu için top isterken, bu arada tepedeki iki oyuncu hand-off’la elden ele paslaşarak, boyalı alanın topu alan oyuncu için geniş bir alana dönüşmesini sağlar. Topla içeri penetre eden kısanın hücumunu desteklemek için oyunu başlattığı taraftaki iki uzun hücum ribaundunu zorlarken, diğer taraftaki iki oyuncu, savunmaya döner.

Screen: Basketbolda perdeleme.

Hand-off: Elden ele verilen pas.

Box-Out: Vücudunu kullanarak rakiple pota arasında pozisyon almak.

Low-Post: Basketbolda pivot bölgesi veya oradaki oyuncuya verilen ad.

Yorum Yazın

Exit mobile version