Menu
in

Adonis Kası Nedir ve Nasıl Yapılır?

Adonis Kası Nedir ve Nasıl Yapılır

Formda ve güçlü bir vücuda sahip olmak isteyenlerin hayalleri arasında, adonis kasını daha görünür kılmak da vardır. Brad Pitt ve Edward Norton’un başrollerini paylaştığı Dövüş Kulübü filmini hatırlar mısınız? Bu filmle adonis kasına gösterilen ilginin daha da arttığını söylemek yanlış olmaz. Adonis kaslarını geliştirmenin, çekici ve formda bir görünüm yakalamak açısından son derece etkili olduğunda hemfikir olmayan yoktur. Peki, adonis kası nedir ve nasıl güçlendirilir? Adonislerin yalnızca bir hayalden ibaret olmaması için, hangi egzersizleri antrenman programınıza dahil etmelisiniz? İşte adonis kasıyla ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar…

Adonis Kası Nedir? 

Adonis, tıp literatüründe bir kas değil, kemer olarak geçer. Bu nedenle adonis kemeri ya da çizgisi olarak da anılır. Adonis kası, kalça kemiğinden pelvis bölgesine doğru V şeklinde uzanan ve çapraz bir doğrultuda iner. Transvers abdominis ve inguinal ligament birleşiminden oluşur. Yaygın kanının aksine, adonis yalnızca erkeklerde var olan bir kas grubu değildir. Cinsiyet fark etmeksizin her insanda bulunur. Ancak erkeklerin anatomik yapısı nedeniyle daha belirgin bir görünüme sahiptir. Adonis kaslarını ortaya çıkartmak için, odağına adonis kası geliştirme egzersizlerini alan antrenman programlarının uygulanması önem taşır. 

Adonis Kası Yapmada Beslenmenin Önemi Nedir? 

Yaptığınız tüm karın antrenmanları, karın bölgenizde bulunan farklı kas gruplarını güçlendirmeye ve geliştirmeye yardımcı olur. Ancak karın kaslarınızın belirgin bir görünüm kazanması için, vücudunuzun yağ oranının oldukça düşük olması gerekir. Keza bu sebeple, formda kalmak isteyen kişilerin sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeniyle spor antrenmanlarını bir arada yürütmesi tavsiye edilir. Yağ oranınızı ideal düzeye çekmediğiniz sürece, adonis kası hareketleri uygulamak yalnızca kaslarınızın gitgide güçlenmesini sağlar. Ancak kaslarınız dilediğiniz görünüme ulaşmaz. 

Bu nedenle adonis hareketleri çerçevesinde bir egzersiz programı oluştururken, beslenme düzeninizi de ihmal etmemelisiniz. Yeterli ölçüde protein almalı, ölçülü miktarda karbonhidrat tüketmeli, günlük kalori alımınızı kontrol etmelisiniz. Aşırı yağlı ya da karbonhidratlı besinler tüketmekten kaçınmalı, bazal metabolizma hızınıza uygun miktarda kalori almalısınız. Bu sayede adonis egzersizleri ve hareketlerinden maksimum verim alabilir, hayalinizdeki görünüme en kısa sürede kavuşabilirsiniz. 

Adonis Kası Nasıl Yapılır? 

Adonis kasınızı güçlendirmek ve görünür kılmak için karın kası geliştirme antrenmanlarınıza öncelik vermeniz gerekir. Ancak yalnızca karın antrenmanları yapmak, vücudunuzun yağ oranını ideal düzeyde tutmak için yeterli değildir. Bir yandan kardiyo ve HIIT antrenmanlarını da sürdürmeli, böylelikle kondisyonunuzu ve dayanıklılığınızı artırmalısınız. Adonis kasınızı doğrudan çalıştırmanızı sağlayan karın egzersizleri, mümkün olan en kısa sürede sonuç almanızı sağlar. Fakat antrenmanlarınızı düzenli şekilde ve kondisyonunuza uygun yoğunlukta yapmaya özen göstermelisiniz. Adonis egzersizlerini spor salonunda ya da evinizde uygulayabilirsiniz. Peki, hangi egzersizler adonis kasını geliştirmek açısından etkilidir?

Evde Adonis Kası Nasıl Yapılır?

Adonis kasınızı evde uygulayabileceğiniz birkaç basit ama etkili egzersizle geliştirebilirsiniz. Plank pozisyonlarının tümü, karın kaslarınızı geliştirmekte oldukça etkilidir. Tam, yan ya da yarım plank pozisyonlarını uygulayabilir, kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Dilerseniz, uygulayabileceğiniz diğer adonis egzersizlerine daha yakından göz atalım.

Lateral Heel Touches

Matınızın üstüne sırt üstü pozisyonda uzanın. Dizlerinizi kırarak kalçanıza doğru yaklaştırın ve omuz genişliğiniz hizanızda konumlandırın. Kollarınızı serbest şekilde vücudunuzun iki yanına doğru uzatın. Derin bir nefes alarak karnınızdan güç alın ve kürek kemiklerinizi mattan kaldırın. Sırasıyla önce sağ elinizi sağ topuğunuza, daha sonra sol elinizi sol topuğunuza değdirmeye çalışarak obliklerinizi sıkıştırın. Bu egzersizi 15 tekrardan 3 set halinde uygulayabilirsiniz. 

Reverse Crunch

Ters mekik olarak da adlandırılan reverse crunch egzersizini uygulamak için matınıza sırt üstü pozisyonda uzanın. Kaval kemiğinizi matla beliniz arasında boşluk kalmayacak şekilde konumlandırın. Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin ve derin bir nefes alın. Bacaklarınızı kaldırın ve dizlerinizi yere paralel şekilde doksan derecelik açıyla bükün. Nefesinizi verirken karın kaslarınızı sıkarak dizlerinizi karnınıza doğru çekin. Daha sonra başlangıç pozisyonuna dönerek egzersizi tekrarlayın.

Russian Twist

Bu egzersizi ekipman kullanmadan ya da ellerinizde bir pilates topu tutarak uygulayabilirsiniz. Başlangıç pozisyonunda matın üstüne oturun ve bacaklarınızı yere paralel şekilde uzatın. Daha sonra dizlerinizi kırın ve bacaklarınızı biraz kaldırın. Bu esnada sırtınız dik, karın kaslarınız sıkılı olmalı. Elinizde tuttuğunuz pilates topunu belinizi sağa doğru döndürerek çevirin. Daha sonra aynı hareketi sola doğru dönerek yeniden tekrarlayın. Eğer karın kaslarınızın yeterince güçlü olmadığını düşünüyorsanız, egzersizi sırtınızı biraz daha geriye doğru yaslayarak uygulayabilirsiniz. 

Adonis kaslarınızı geliştirmek için uyguladığınız egzersizleri birbirinden kaliteli ve şık spor kıyafetleriyle yapmaya ne dersiniz? barcin.com‘da aradığınız tüm seçenekleri bulabilirsiniz. 

Yorum Yazın

Exit mobile version