in

Aile Boyu Huzur: Çocuklarıyla Yoga Yapan Ünlüler

Yoga hem ruhen hem bedenen mucizevi bir spor şekli. Bunun farkında olan ünlüler yogayı bir yaşam şekli olarak benimsiyor, hatta benimsetiyor. Bu tutkuyu çocuklarıyla beraber sürdüren ve aile boyu sağlık huzur isteyen ünlüler, ortaya çıkan tatlı kareleriyle kalbimize kalbimize dokunuyor.

Hilary Duff

hillary-duff-yoga

Hilary Duff genellikle yoga minderi ve spor taytıyla harika pozlar veriyor. Estetik yoga egzersizleriyle bir hayli beğeni topluyor. Sık sık bu yoga seanslarına oğlu da katılıyor. Annesine fazlasıyla uyum sağlayan minik yogacı ve Hilary çok tatlı değil mi?

Drew Barrymore

drew-barrymore-yoga

Drew Barrymore, sette gergin ve yorgun günlerin acısını kızı Olive ile birlikte yoga yaparak çıkarıyor. Yoga seanslarına kızıyla giden Drew Barrymore, aile boyu sağlıklı yaşam konusunda kararlı gibi görünüyor.

Lily Aldridge

lilly-aldridge-yoga

Victoria’s Secret modeli Lily Aldridge sevimli bir egzersiz arkadaşına sahip. Favori antrenman ortağı kızı Dixie çekirdekten yetişiyor.

Gisele Bündchen

gisele-yoga

Hamilelik dönemlerinin rahat geçmesini haftada üç kez yaptığı yoga egzersizlerine bağlayan Gisele Bundchen, anne olduktan sonra da bu işin peşini bırakmadı. Bu alışkanlığını oğulları Benjamin ve Vivian’la da uyguluyor.

Hilaria Baldwin

hilaria-carmen-yoga

Alec Baldwin’in eşi Hilaria’yı Instagram’da gördüyseniz zaten yoga yapmayı çok sevdiğini biliyorsunuz demektir. Fakat o, kızı Carmen ile yoga yapmayı daha çok seviyor ve ortaya muhteşem kareler çıkıyor. Onlar bahçede, evde hatta bir trende bile yoga yapabilirler!  

Alessandra Ambrosio

alessandra-yoga

Bu fotoğrafta gördükleriniz Brezilyalı ünlü top model Alessandra Ambrosio ve ona yoga derslerinde eşlik eden sevimli oğlu Noah. Tıpkı ablası Anja gibi Noah da annesiyle birlikte yoga sınıfına gidiyor ve sonrasında Instagram’da paylaştıkları bu tür renkli kareler ortaya çıkıyor.

Siz de çocuğunuzu yoga ile tanıştırın!

Ünlü olsalar da onların annelik deneyimleri diğer annelerden pek de farklı sayılmaz. Ancak çocuklarıyla birlikte yoga yapıyor olmalarının kesinlikle bir tesadüften ibaret olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle okul dönemine adım attıktan sonra, çocukların hem stres hem de yorgunluk eşiği daralıyor. Yoga bu eşiği kolaylıkla genişletirken, aynı zamanda çocuğunuzun fiziksel gelişimine de katkıda bulunuyor. Çocuk yogasının faydaları bununla sınırlı değil elbette. Çocuk yogası, farklı duruşlarla çocukların hayal güçlerini genişletirken; hazım problemi, uyku düzensizliği ve eklem problemleri gibi fiziksel sorunların çözümünde de önemli rol oynuyor. Okul başlangıç döneminde çocuklar, genellikle duygularını hareketlerle ifade etmeyi tercih ediyor, tam da bu nedenle çocuğunuzun duygusal uyumunu dengeleyebilmesi ve beden, zihin ve ruh olgunluğunu sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için yogayı çocuklar için kilit aktivitelerden biri haline geliyor. Malum, ağaç yaşken eğilir, küçük yaşta yogaya başlayan çocuklar, enerjilerini doğru yöne kanalize edebiliyor, daha rahat sosyalleşiyor ve kendine güveni artıyor. Özellikle hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklar genellikle yogadan faydalanıyor ve sonuçlar tatmin edici oluyor. Tabii bunları biz değil uzmanlar söylüyor.

3 yaşından itibaren çocuklar yoga eğitimine başlayabiliyor ancak burada önemli nokta çocuğunuzun yogaya gerçekten ilgi duyması ve kendi isteğiyle katılım göstermesi. Tıpkı diğer aktivitelerde olması gerektiği gibi… Çocuk yogasında, yetişkin yogasından farklı olarak duruşlarda daha az süreyle kalınıyor. Bu yogada en önemli unsur eğlence olduğu için, temel duruşlar genellikle hayvan, bitki ya da objelerden ilhamla isimlendiriliyor ve genellikle hikaye ya da oyunlarla birleştiriliyor. Ders süresi ise tamamen yaş gruplarına göre şekilleniyor.

Yoganın fiziksel ve ruhsal olarak ne yarar sağladığını ise mutlaka öğrenin!

Ayak Tipine Göre Ayakkabı Seçme: İçe ve Dışa Basan Ayak

Sırt Kasları İçin 5 Etkili Hareket