in

Hangisi Daha Faydalı? Akşam Sporu Mu Sabah Sporu Mu?

Daha önce böyle bir seçimin sporun faydasına etki edebileceğini hiç düşünmemiştiniz değil mi? Ancak uzmanlar düşündü ve bu konuda hayli ilginç sonuçlara vardıkları bazı araştırmalar yaptı. Ve gördüler ki vücudun spora çok daha hazırlıklı olduğu belirli saat dilimleri var ve bu saatlerde yapılan sporun vücuda etkisi çok daha fazla. Lafı daha fazla uzatmadan uzman görüşlerine geçelim; akşam sporu vs. sabah sporu!

Sabah Sporu VS. Akşam Sporu

Sabah Sporu Çünkü…

Bilimsel araştırmalar öğleden önce yapılan sporu çok daha doğru bir zaman olduğunu söylüyor. Bu savı da şu şekilde açıklıyorlar. İnsan vücudu ışıkla tetikleniyor ve sabahları güneşin doğmasıyla vücut da uyanıyor. Günün ilk saatlerinde hızlanmaya başlayan ve öğleden önceki saatlerde maksimuma ulaşan metabolizma hızı sebebiyle uzmanlar sporun sabah saatlerinde yapılmasını öneriyor. Tabii burada önemli olan faktör metabolizma hızı değil sadece. Gece boyunca dinlenen kaslar sabah saatlerinde daha sert ve eklemler günün diğer saatlerine göre daha dirençli olduklarından dolayı uzmanlar sporun sabah saatlerinde yapılmasını öneriyor. ama sabahın o saatinde kalkacak motivasyonu nereden bulacağım? Diyor olabilirsiniz, çok normal. onun için de bir çözümümüz var: Sabah Koşularına Motive Olmak İçin 5 İpucu yazısında sizi motive edecek ipuçlarını tek tek sıraladık.

sabah_sporu

Diğer Görüşler Neler?

-Sabah saatlerinde yapılan spor daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Akşam sporu için bunu söylemek zor.

-Sabah saatlerinde vücuttaki enerjinin az olması sebebiyle hafif sporlar daha iyi gelecektir.

-Sporun faydaları arasında birçok kişinin gözden kaçırdığı şey kesinlikle verdiği enerji. Spor sonrası değişen hormonlar sayesinde daha mutlu oluruz ve güne spor yaparak başlamak gününüzün de iyi geçeceği anlamına gelir. Hatta daha önceki yazılarımızdan olan Neden Sabah Koşucuları Daha Mutludur? yazımızı okuyabilirsiniz.

Akşam Sporu Çünkü…

Tabii ki tıp dünyası bu konuda da ikiye ayrıldı ve akşam sporu iyidir diyen bilim insanları da oldu. Peki onların gerekçesi nedir? Onlarsa, gece boyunca yavaşlayan vücut fonksiyonlarının gün sonunda daha aktif hale geldiğini ve özellikle kalp ve akciğerin daha iyi çalışması için sporun akşam yapılması gerektiğini söylüyorlar. Üstelik en ideal saat olarak belirtilen sabah 8.30-11.00 saatleri birçok çalışanın spor yapması için imkansız bir saat dilimi olduğundan mesai bitiminde yapılan sporun daha uygun olacağı söyleniyor.

aksam_sporu

Diğer görüşler neler?

-Günün iş stresini atmak için harika bir seçenektir.

-Gün boyunca yenen karbonhidratların atılması için sporun akşam saatlerinde yapılması, temizlenmiş bir vücut için iyi olur.

-Akşam yemeğinden önce yapılan koşu, yürüyüş, fitness gibi sporlar sağlık için faydalıdır.

Doğrusu Nedir?

spor-ne-zaman-yapilmali-sabah-sporu

Spor yapın da ne zaman yaparsanız yapın! Evet, uzmanlar görüşü de belli sebeplere dayandırarak öneriyorlar ancak sabah yapamadığın için spor yapmaktan vazgeçmek diye bir şey söz konusu olamaz, olmamalı. Evet, belirli zaman dilimlerinde spor yapmak biyolojik saat için ideal olabilir ama bu konuda herhangi bir zorunluluk yok. Kendinizi hangi saat diliminde spora hazır hissediyorsanız o zaman yapmanız en doğrusu. Uzun süre uygulayamayacağınız bir spor düzeni yerine sizi zorlamayacak, her zaman sadık kalabileceğiniz bir spor programı en idealidir. Kimse koşu bandında uyuklayan ya da afyonu patlamadığı için sinir küpü olmuş biri haline gelmek istemezsiniz yahut günün yorgunluğu üzerine bir de spor yapmak zorunda olduğunuzu hissetmek istemezsiniz değil mi? O sebeple kendi düzeninizi kendi yaşam biçiminize göre oturtmalı, birisi bir şeye “doğrusu bu” dediği için yapmamalısınız!

Sıkıysa Uzak Durun: En Kalorili Yiyecekler Top 10 Listesi

Beslenmede Ara Öğün Bilmecesi!