Menu
in

Ankara’nın Koşu Parkurları

Anıttepe Yaşam Boyu Koşu Parkuru

Futbol sahası büyüklüğünde çim alanı, basketbol sahası, sahip olduğu geniş tartan zemini ve mis gibi doğasıyla burası koşmak isteyenler için tam bir cennet. Elbette sadece koşmayı seven Ankaralıları ağırlamıyor burası. Yürüyüş yapanlar, belediyenin koyduğu aletlerle spor yapmaya çalışanlar hatta piknik yapmaya gelenleriyle birlikte burası oldukça renkli bir ziyaretçi potansiyeline sahip. Burayı en güzel parkurlardan biri yapan özelliğiyse elbette tam karşıdan gördüğü Anıtkabir manzarası!

Kurtuluş Parkı

600 metrelik yumuşak zemini ile Kolej semtinin en güzel parklarından biridir burası. Mesafe kısa olsa da birçok koşucu tam merkezde yer alan gölet çevresinde birkaç tur atmadan buradan dönmüyor.

Doğukent Koşu Ve Yürüyüş Parkuru

Hem sessiz hem de huzur dolu bir parkur arayanlara tavsiyemiz kesinlikle Doğukent koşu ve yürüyüş Parkuru. Birkaç kulvardan oluşan uzun parkuru sayesinde yürüyüş ve düz koşu yapmak isteyenler için oldukça ideal. Özellikle sadece yakın çevrede yaşayanların tercih etmesi sebebiyle günün her saatinde oldukça nezih ve güvenli bir ortam sunması da cabası.

ODTÜ Ormanı Koşu Parkuru

ODTÜ’yü bilenler bilir, yemyeşil bir orman içinde kocaman bir yerleşkesiyle Ankara’nın simgelerinden biridir burası. İşte tam da bu kampüsün bulunduğu Yalıncak ormanlarında koşmanın keyfi anlata anlata bitmez. Hem uzun mesafe ve yükselti antrenmanlarınız için sunduğu farklı rotalarla, hem de tertemiz havasıyla her an Ankara’da olduğunuzu unutabilirsiniz. E haydi hazırsanız; koşu taytınızı  giyin,  ayakkabılarınızı ayağınıza geçirin ve buraya gelin!

Atatürk Bahçesi Yürüyüş Ve Koşu Parkuru

Ankara’nın saklı cennetine hoş geldiniz. Burası birçok Ankaralı için şehrin gürültü ve trafiğinden harika bir kaçış noktası kuşkusuz. Tabii özellikle koşucular için de bulunmaz bir nimet olduğu kesin. Geniş tartan zemini, hem düz hem de yokuş parkuru ile kendini zorlamak isteyen sporcular için ideal. Yaklaşık 3 km. boyunca size eşlik edecek doğa ve şelalenin dinlendirici sesi ile vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Eğer eviniz Kavacık subayevlerine yakınsa bu rotayı mutlaka denemelisiniz.

Dikmen Vadisi Parkuru

Ankara’nın koşması en zevkli parkurlarından birisi kesinlikle burası. Uzun ve sık ağaçlarıyla koşucular için ideal serin ortamı sağlayan parkur, şehrin kaosuna bol oksijenli bir mola vermek isteyenlere harika bir kaçış fırsatı sunuyor. Özellikle yaz ve bahar aylarında yapacağınız koşunuzun ardından vadi içindeki kafeler sayesinde sıcacık çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ancak kışın kafeler kapalı olduğu için mutlaka suyunuzu ve Ankara’nın soğuğuna dayanabilmeniz için termos içinde sıcak içeceğinizi yanınızda götürmeyi unutmayın.

Yorum Yazın

Exit mobile version