in

Avokadonun 12 Önemli Faydası

Anavatanı Orta Meksika olan avokado, dengegiller familyasına ait çiçekli bitkiler sınıfında yer alıyor. Timsah armudu olarak da bilinen meyve elips, küre, oval şekli ve kırmızı, yeşil ya da erguvani rengi ile dikkat çekiyor. Lezzetli bir meyve olan avokadonun faydaları da meyveye olan ilginin artmasında önemli rol oynuyor.

Avokadonun 12 Önemli Faydası

Avokadonun Besin Değeri

Enerji değeri yüksek bir meyve olan avokadonun 100 gramı yaklaşık 143 kalori içeriyor. Doymamış yağ asit içeriği ile de ön plana çıkan meyve magnezyum, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor ve çinko gibi mineraller ile A, E, C ve B grubu vitaminler de içeriyor. Avokadonun içinde bulunan demirin neredeyse tamamı vücut tarafından kullanılabiliyor. Antioksidan bileşenler açısından zengin olan avokado toplanıp bir süre bekletildikten sonra olgunluğa ulaşıyor. Taze olarak tüketilen meyve yemeklerde ve salatalarda da kullanılıyor. Tropikal bir meyve olasına karşın Akdeniz iklimine sahip bölgelerde de yetiştirilebiliyor. Ülkemizde özellikle Antalya’dan İskenderun’a kadar Akdeniz Bölgesi’nde ve ayrıca donun az olduğu Rize gibi Doğu Karadeniz illerinde de yetiştirilebiliyor. Türk toplumunda pek tüketilmeyen avokado içeriğindeki vitamin ve minerallerin antioksidan özellikleri sayesinde vücudun bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı koruyucu etki gösteriyor. Özellikle gribal enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltıyor ve hastalıklara yakalandığınızda ise iyileşme sürecini kısaltıyor.

Avokadonun 12 Önemli Faydası

Avokadonun 12 Önemli Faydası

 1. Yağ asidi içeriği sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak kırışıklıkların oluşmasını önlüyor ve hücrelerin yaşlanmasını geciktiriyor.
 2. Kanser hücrelerinin oluşmasını ve oluşan hücrelerin çoğalmasını önlüyor. Ayrıca kalp damar sağlığının korunmasında etkili bir rol oynuyor.
 3. Diğer meyvelere oranla daha yüksek protein içeriğine sahip olan meyve yaraların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı oluyor.
 4. Özellikle hamile ve emziren kadınlar ile çocukların beslenme programlarına dâhil edilmesi önerilen avokado, besleyici içeriği sayesinde vücudun yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı oluyor.
 5. Doymamış yağ oranı yüksek bir meyve olan avokado, düzenli olarak tüketildiğinde kolesterol seviyesinin dengede tutulmasını sağlıyor.
 6. Antioksidan içeriği ile vücuttaki zararlı ve toksin maddelerin ve aynı zamanda vücuttaki fazla suyun atımını kolaylaştırıyor.
 7. Avokadodan elde edilen yağ, egzama ve sedef hastaları tarafından yangı giderici ve nemlendirici olarak kullanılıyor. Ayrıca avokado yağı düzenli olarak saçlar için kullanıldığında saçların daha çabuk uzamasına ve güçlenmesine yardımcı oluyor.
 8. İçeriğindeki yüksek demir minerali ile kansızlığın önlenmesine yardımcı olan avokado, yüksek kalsiyum içeriği sayesinde ise özellikle çocuklarda kemik ve diş gelişimine katkı sağlıyor. Özellikle regl döneminde aşırı kan kaybı yaşayan kadınların bu dönemlerde avokado yemesi adet döneminde yaşadıkları semptomların azalmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda kemoterapi ve radyoterapi alan hastaların düzenli olarak avokado tüketmeleri terapiler sonrasındaki yorgunluk ve halsizliklerinin önüne geçiyor.
 9. Mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin içeren avokado, ruh sağlığının korunmasına yardımcı olurken içeriğindeki yüksek potasyum sayesinde vücudu dinçleştiriyor ve depresyon sebebi olan rehaveti ve uyuşukluğu üzerinizden atmanıza yardımcı oluyor.
 10. Yüksek B vitamini içeriği nedeniyle ülser, migren ve Alzheimer hastaları tarafından tüketilmesi önerilen avokadonun faydaları arasında bu hastalıkların meydana getirdiği semptomların azalmasına yardımcı olmak da yer alıyor.
 11. Tekli doymamış yağ asidi içeriği açısından zengin olan avokado, yüksek oranda omega 6 yağ asidi içeriyor. Kadınlarda doğurganlığı artırdığı ileri sürülen bu yağ asidi içeriğinden dolayı özellikle tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının beslenme programında avokadoya yer vermeleri uzmanlar tarafından öneriliyor.
 12. Yüksek lif içeriği sayesinde midede geç sindirilerek kan şekerini yavaş yavaş yükseltiyor ve insülin direncine karşı hücreleri koruyor. Bu özelliği uzun süre tok tutmayı da sağlayan avokadonun faydaları arasında özellikle zayıflama diyetlerinde başarı oranının artmasına yardımcı olması da sayılabiliyor.

Avokadonun 12 Önemli Faydası

Faydaları ile ön plana çıkan avokadoyu diyet programınıza ekleyerek daha sağlıklı beslenebilirsiniz. Sağlıklı beslenme programına ek olarak mutlaka düzenli egzersiz yapmalısınız. Egzersiz yaparken kullanacağınız rahat ve konforlu spor giyim ürünleri için Barcin.com’un avantajlı imkânlarından yararlanabilirsiniz.

2018 Fitness Trendleri ve Popüler Sporlar

2018 Fitness Trendleri ve Popüler Sporlar

Freeletics Nedir, Freeletics Antrenman Programı

Freeletics Antenman Programı, Freeletics Nedir