in

Ayak Voleybolu Nedir? Oynanışı, Kuralları ve Teknikleri

Futbol, jimnastik ve voleybol sporlarının karışımı olan ayak voleybolu, eğlenceli bir takım oyunudur. El dışında vücudun pek çok kısmının kullanılabildiği ayak voleybolu karşılaşmaları voleybol sahası büyüklüğündeki bir sahada gerçekleşir. İki takının alanını ise sahanın ortasında bulunan bir file ayırır. Söz konusu file, voleybol sahasındaki filesine kıyasla daha alçakta konumlandırılır. Ayak voleybolu, bu spor branşı için özel olarak tasarlanan bir topla oynanır. Malezya’da ortaya çıkan ayak voleybolu, sepak takraw olarak da bilinir. Siz de yeni bir spor branşını deneyimlemek istiyorsanız ayak voleybolu ile ilgili bilmek istediğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Ayak Voleybolu Nedir?

Ayak voleybolu, ayaklar, omuz, dizler, dirsekler ve kafa kullanılarak özel bir topla sayı yapılan bir çeşit file oyunudur. İlk olarak 15 yüzyılda ortaya çıkan bu özel spor, Asya kıtasında en sevilen takım oyunları arasında yer alır. Bu sporun yapılması için özel olarak üretilen ayak voleybolu topu, 250 gram olup bambu sapı veya sert plastik malzemelerden yapılır. Badminton sahası büyüklüğündeki bir sahada oynana ayak voleybolunda saha, file ile ikiye ayrılır. Voleybol sahalarındaki gibi olan filenin yüksekliği ise kadınlar için 145 cm, erkekler için 155 cm’dir.

Ayak Voleybolu Kuralları Nelerdir?

İki takımın karşılaştığı ayak voleybolunda her bir takımda toplam 12 oyuncu bulunur. Bununla birlikte oyuncular dönüşümlü olarak sahaya çıkar. Dolayısıyla her iki takının oyuncuları da her oyunda değişir. “Ayak voleybolu kaç kişiyle oynanır?” sorusunun yanıtı ise “ 3 kişilik iki takımla oynanır” şeklinde verilebilir. Bu eğlenceli ve heyecanlı oyunu oynayabilmeniz için bilmeniz gereken diğer ayak voleybolu kuralları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Ayak voleybolunda sayı yapabilmek için rakip takım oyuncularının hata yapması gerekir. Çünkü rakip takım her hata yaptığında karşı taraf puan alır. 21 puana ulaşan takım ise setin kazananı olur.
  • Sayı alınması için karşı takımın yapması gereken hatalar, karşı taraftaki topa temas etme, topu elle tutma, topun kola veya başka bir nesneye temas etmesi, topun ağ üzerinden geçerken ağ sınırının dışına çıkması topun rakip takım defansını geçememesi, topla oynayan takım da bir oyuncunun fileye temas etmesi olarak sıralanır.
  • Ayak voleybolunda tıpkı klasik voleybolda olduğu gibi her takımın topa 3 defa vurma hakkı vardır. Dolayısıyla üç vuruşun ardından top rakip takıma geçer.
  • Toplamda 3 set halinde oynanan ayak voleybolunda ilk iki seti kazanan takım, galip kabul edilir.
  • Oyuncuların topa sadece göğüs, diz ayak ve dirsekleri ile temas etmesi gerekir. El ile topa temas rakip takıma sayı kazandırır.
  • Oyuncular servis kullanırken servis dairesinin sınırları içinde durmalıdır. Ayrıca top zemine temas etmeden önce ağ üzerinden geri dönmemelidir.
  • Ayak voleybolu saha ölçüleri ise 13.4 x 6,1 metre olmalıdır. File yüksekliği ise oyuncuların cinsiyetine göre 1.55 cm veya 1.45 cm olarak ayarlanır.

Ayak Voleybolu Nerede Oynanır?

Kum üzerinde veya çim sahada oynanması tavsiye edilmeyen ayak voleybolu, tıpkı voleybol gibi bir salon sporudur. Dolayısıyla genellikle kapalı salonlarda oynanır. Sağ ve sol kort bir çizgi ile birbirinden ayrılır. Söz konusu çizginin üzerinde ise file bulunur.

Ayak Voleybolu Nasıl Oynanır?

Ayak voleybolu Türkiye ve dünyada sevilen takım oyunları arasındadır. Bu eğlenceli oyunu oynamak için uygun Ayak voleybolu sahası, uluslararası standartlara uygun bir ayak voleybol topu ve 12 kişilik iki takım gerekir. Her takım üç kişiden meydana geleceği için arkadaşlar arasında yapılan karşılaşmalarda takımlardaki toplam oyuncu sayıları daha az olabilir. Servis dairesinin içinde bulunan oyuncunun servis atışını yapması ile başlayan karşılaşmada toplam 3 set bulunur. Takımlardan birinin seti kazanması için rakip takımdaki oyuncuların 21 puanlık hata yapması gerekir. Oyuncuların öncelikli amacı ise topun kendi sahaları içinde zemine temas etmesini önlemektir. Bunu yaparken de el ve kol dışında vücutların farklı kısımlarını kullanabilirler. Siz de rekabetin üst düzeyde olduğu bu heyecanlı ve eğlenceli spor branşını deneyimlemek istiyorsanız ihtiyaç duyacağınız spor giyim ürünlerine, aksesuarlara ve ekipmanlara Barcin.com adresinden ulaşabilir, avantajlı koşullarda sipariş oluşturabilirsiniz.

Yelken Sporuna Başlamak için Gerekli Bilgiler, İpuçları ve Ekipman

Kıyafet Yıkama İşaretler – Etiketlerdeki Sembollerin Anlamı