in

Aykut Kocaman ve Konyaspor’un Yükselişi

Aykut Kocaman eski futbolcu ve başarılı bir teknik adam olarak Türkiye’nin önemli futbol simaları arasında yer alıyor. Daha önce Fenerbahçe’yi de çalıştıran deneyimli hoca verdiği kararlarla sansasyon yaratarak büyük eleştiriler toplamıştı. Fakat başarısını, disiplin ve taktik bilgisini üst sınırlara taşımayı Torku Konyaspor‘da başardı diyebiliriz. Daha önce 2005-6 sezonunda yine Konyaspor’un kontrolünü eline alan başarılı teknik adam, istediğini tam manasıyla gerçekleştirememişti. Ancak aradan geçen süreç onun için de oldukça etkili olmuş.  Zira Konyaspor, rekorlara imza atmaya devam ediyor.

Taraftarın sevgilisi Aykut Kocaman, 27 Ekim 2014 tarihinde, 2 yıllık sözleşme ve 3 yıllık opsiyonla sözleşmesini imzaladı. Yeşil beyazlı ekibin bu denli bir yükselişe geçeceğini kimse tahmin etmese de, mükemmel sezon kocaman umutlarla çok yakındı. Fenerbahçe ile lig şampiyonluğu, Avrupa kupalarında yarı final ve Türkiye kupası gibi başarılara imza atmış olan Aykut Kocaman, Konyaspor ile yükselişini sürdürmeyi başardı. Keza son yılların en dikkat çeken teknik adamlarından biri olarak görülüyor.

Konyaspor sezona iyi başlayarak hızlı bir gelişim süreci kat etti. Ligin 2. yarısında 10 maçı aşan yenilmezlik serisini halen sürdürüyor. Dünyanın majör ligleri arasında yer alan La Liga, Seria A, Premier, Bundesliga ve Ligue 1 baz alınıp bunlara Spor Toto Süper Lig de eklendiğinde, yenilmezlik serisini devam ettiren iki takımdan biri olmayı başardığı görülüyor. Borussia Dortmund ile beraber göğüslediği ipi halen başarıyla lehine çeken ekip, gerek yönetim gerekse taraftarın ortak görüşüyle Aykut Kocaman’ın başarıdaki payının çok büyük olduğunu savunuyor.

Torku Konyaspor tarihine bakıldığında, ilk defa Süper Lig puanını 50’ye çıkararak bir rekoru daha egale etmeyi başardığı görülüyor. Bir önceki rekor ise yine Aykut Kocaman tarafından 46 puanla kırılmıştı. Torku Konyaspor, kendi rekorunu kırarak başarılarını devam ettiriyor. Özellikle deplasmanda oynadığı karşılaşmalarda mutlak galibiyet parolasıyla hareket eden yeşil beyazlılar, puanları hanelerine yazdırıp kritik puan kayıplarını ise beraberlikle geçmeyi başardı. Bu durum Konyaspor’u Avrupa kupalarına götürecek altın anahtar anlamına geliyor. Süper Lig’in ilk devresinde üçüncülüğü kaptırmayan ekip, ikinci yarısında da aynı performansı sürdürüyor. Üçüncülük potasına demir atan Torku Konyaspor, temsilcisi Aykut Kocaman sayesinde, ligin yüksek performansıyla dikkat çekip başarıya uzanan takımları arasına girmeyi başardı.

Bunun üzerine Mart 2016 itibariyle Konyaspor başkanı deneyimli ve başarılı hocayı renklerine daha uzun süre bağlamak için harekete geçti. Basın sözcüsü Ahmet Baydar ile masaya oturan Aykut hoca, Konyaspor’un yükselişini devam ettirebilmek adına sözleşmesinde bulunan opsiyon neticesinde 2 yıllık uzatma teklifini kabul etti.

Aykut Kocaman ile Konyaspor’un başarısı görülmeyecek değer. Zira takımın şimdiye kadar ortaya koyduğu en çarpıcı performans bu dönemde karşımıza çıktı.

İşte Spor Ayakkabı Giyme Sanatı

Hakeem “The Dream” Olajuwon Hakkında İlginç Bilgiler