in

B Vitamini Nedir? & Hangi Besinlerde B Vitamini Bulunur?

Sekiz temel besin grubu olarak bilinen B vitaminleri, vücutta birçok farklı görevi üstleniyor. Kan hücreleri üretmeleri, enerji oluşturmaları ve cilt sağlığını korumaları en önemli özellikleri arasında. Vücudun B vitaminini depolayamaması nedeniyle her gün yeterli miktarda B vitaminini besinlerden almak önemli. Peki, B vitamini hangi meyvede var? B vitamini türlerinin eksikliklerinde hangi belirtiler ortaya çıkar? Bu içerikte B vitamini hakkında merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

B Vitamini Nedir?

Her biri suda çözünebilen 8 farklı vitamin grubuna B vitamini adı verilir. Bu vitamin grubu, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasında önemli görevler üstlenir. Yiyecekleri enerjiye dönüştürmesi B vitaminlerinin en önemli özelliklerindendir. Bu vitamin aynı zamanda yeni kan hücreleri oluşturur. B vitaminleri cilt hücrelerini, beyin hücrelerini ve vücut dokularını korumada oldukça önemlidir.

Vücutta yer alan 8 B vitamini türü ise şunlardır:

 1. B1 vitamini (Tiamin)
 2. B2 vitamini (Riboflavin)
 3. B3 vitamini (Niasin)
 4. B5 vitamini (Pantotenik asit)
 5. B6 vitamini (Piridoksin)
 6. B7 vitamini (Biyotin)
 7. B9 vitamini (Folat)
 8. B12 vitamini (Kobalamin)

8 farklı B vitamininin her biri çeşitli işlevlere sahiptir. Bu vitaminlerin her birinin en önemli işlevleri ise şu şekildedir:

 • Yiyeceklerden alınan enerjiyi vücuttaki hücrelere dağıtır.
 • Vücudunuzdaki hücrelerin yenilenmesini ve onarımını sağlar.
 • Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

B vitaminini beslenme düzeniyle ve takviyelerle yeterince alamamak zaman içerisinde B vitamini eksikliğini ortaya çıkarabilir.

B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Vitamini eksikliği, her bir vitamin türünde ayrı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. 8 farklı B vitamininin yol açabileceği problemler şunlar:

 • Tiamin (B1): Tiamin, glikozun enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Eksikliği durumunda sinirlilik, kol ve bacak koordinasyonunun zayıflaması, kas zayıflığı ve yorgunluk gibi problemler ortaya çıkabilir.
 • Riboflavin (B2): Enerji üretiminde yer alan riboflavin, cilt sağlığı ve görme üzerinde etkindir. Eksikliği genelde çok nadir görülür. Enzimlerin çalışma mekanizmasında rol alması nedeniyle riboflavinin eksikliği çok çeşitli hastalıklara yol açabilir.
 • Niasin (B3): Karbonhidrat ve yağların enerjiye dönüşmesinde niasin son derece önemli. Bunama ve geçmeyen ishal niasin eksikliğinin en yaygın belirtileri arasında.
 • Pantotenik asit (B5): B5, kırmızı kan hücreleri üretmek için gereklidir. Birçok gıdada bulunması sayesinde eksikliği çok nadir görülür. Ağrı, iştahsızlık ve uyuşma gibi belirtilerle B5 eksikliğinde karşılaşılabilir.
 • Piridoksin (B6): Protein ve karbonhidrat metabolizması, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve bazı beyin kimyasalları için gerekli olan piridoksinin eksikliği oldukça nadirdir. Anemi, depresyon ve zayıf bağışıklık sistemi piridoksin eksikliği belirtilerinden.
 • Biyotin (B7): Yağ sentezi, amino asit metabolizması ve glikojen sentezi için gerekli olan biyotinin eksikliği çok nadirdir. Cildin sağlıksız görünmesi ve saç dökülmesi en yaygın belirtiler arasında.
 • Folat (B9): Folat, vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerini oluşturmak için gerekli. Sağlıklı bir doğum için hamilelikte folat büyük önem taşıyor.
 • Kobalamin (B12): DNA ve kırmızı kan hücresi üretiminde rol alan kobalaminin eksikliği hafıza problemlerine, kilo kaybına ve depresyona yol açabilir.

https://icerikbulutu.com/UserFiles/ImageApi/View/IB_API_P_2756467.jpg

B Vitamini Nelerde Var?

B vitaminlerinin her biri farklı besin türlerinde yer alıyor. Her bir vitamin grubunun yer aldığı önemli besinler şu şekilde:

 • B1: Balık, fasulye, mercimek, bezelye, tahıllar ve yoğurt.
 • B2: Süt, yoğurt, peynir, yumurta, ciğer, tavuk göğsü, somon, badem ve ıspanak.
 • B3: Kırmızı et, tavuk, balık, esmer pirinç, bakliyatlar, muz ve fındık.
 • B5: Tahıllar, ciğer, mantar, avokado, fındık, yoğurt, patates, yumurta, yulaf, brokoli.
 • B6: Yeşil yapraklı sebzeler, muz, portakal, kavun, nohut, somon, ciğer.
 • B7: Ciğer, yumurta, somon, avokado, tatlı patates, fındık.
 • B9: Fasulye, yer fıstığı, ay çekirdeği, tahıllar, taze meyveler, ciğer, yumurta.
 • B12: Balık, kabuklu deniz ürünleri, ciğer, kırmızı et, yumurta, süt ürünleri.

“B12 vitamini hangi meyvelerde var?” sorusu da merak edilenler arasında. Portakal, muz ve kivinin B vitamini içeriklerinin yüksek olması B12 açısından da zengin olduklarını düşündürüyor. B vitamini grubunda yer alan vitaminlerin her biri vücutta farklı işlevler üstleniyor ve eksiklikleri durumunda da çeşitli hastalıklar açığa çıkabiliyor. B vitamini açısından zengin gıdalara her gün beslenmenizde yer vererek günlük ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Lakers Oyuncularının Ayaklarındaki Stil: Lakers Oyuncularının Ayakkabı Tercihleri

Spor Salonunda İlk Gün Ne Yapılır? & Nelere Dikkat Edilir?