in

Cips Yeme İsteğini Bastıracak Tüyolar

Cips Yeme İsteğini Bastıracak Tüyolar

1800’lü yıllarda George Crum tarafından keşfedilen patates cipsi bugün en çok tüketilen atıştırmalıklar arasında ilk sıralardadır. Yağda kızartılan ve tuzlama işleminden geçirilen cipsler sodyum, yağ ve karbonhidrat açısından zengin besinler haline gelir. Bu da patates cipsini kilo aldıran atıştırmalıklar listesine sokar. Az miktarda cips tüketimi çok önemli bir sorun teşkil etmese de cipsi çok miktarda yemek kilo alma sorununa yol açabilir. Sağlıklı beslenme rutinleriyle uyuşmayan patates cipsi yerine sağlıklı alternatiflere yönelmek ve cips yeme isteğini bastırmak gerekir. Eğer siz de “Diyette cips yedim ne yapmalıyım?” ve “1 paket cips kilo aldırır mı?” gibi soruların cevabını merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Cips Yeme İsteği Neden Olur?

Cips ve benzeri atıştırmalıkları yeme isteği gün içerisinde veya bazı dönemlerde herkesin başına gelen durumlar arasında. Cips türevi gıdaları yeme isteğinin temelde iki önemli nedeni bulunur. Eğer aklınızda yokken canınız yüksek kalorili atıştırmalıklar ve yiyecekler çekiyorsa bu, vücudunuzdaki su ya da tuz eksikliğinden kaynaklı olabilir. Eğer cips yeme isteğinize engel olamadıysanız ve aşırı miktarda cips tükettiyseniz vücudunuza ihtiyacınız olandan daha fazla tuz almış olabilirsiniz. Vücuttaki fazla miktarda tuz ise bir süre sonra vücutta su tutmaya ve şişkinliğe sebebiyet verebilir.

Cips Yeme İsteği Nasıl Giderilir?

Cips, beslenme uzmanları tarafından önerilen besinler arasında bulunmaz. Ancak “Canım cips çekiyor ne yapmalıyım?” veya “1 paket cips diyeti bozar mı?” soruları aklınızı kurcalıyorsa  beslenme uzmanlarının tavsiyelerine kulak verebilirsiniz. Eğer cips yemeyi çok seviyorsanız haftanın bir günü kendinize bu konuda izin verebilir ve cipsi haftanın belirli bir öğününde az miktarda tüketebilirsiniz. Cips yediğiniz öğünün ardından beslenme rutininize daha hafif gıdalarla devam etmek kilo kontrolüne yardımcı olabilir. Bunun yanında cips yeme isteğini azaltmak için aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz:

Ruh Halinizi ve Hislerinizi İnceleyin

Cips yeme isteğini sıkça hissediyorsanız bu durumla mücadele etmek çoğu zaman zorlayıcı olabilir. Cips yeme isteğinizi anlamak için altında yatan nedenlere odaklanabilirsiniz. Kendinizi mutsuz ve üzgün hissettiğinizde canınız cips çekiyorsa ruh halinizi tanımlayarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Tetikleyici nedenleri belirlediğinizde cips yeme isteğinizi de kontrol altında tutabilirsiniz.

Sağlıklı Gıdalara Yönelin

Cips yemeyi önlemenin bir diğer yolu da cipsin yerine daha sağlıklı alternatifler koymak. Eğer canınız tuzlu bir yiyecek çekiyorsa cips dışındaki yiyeceklere yönelebilirsiniz. Bir avuç tuzlu fıstık tüketerek daha sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

Beslenme Öğünlerini Atlamayın

Günlük öğün düzeninize sadık kaldığınızda cips gibi gıdaları daha az tüketme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Öğün atlamak kan şekerinin düşmesine ve yemek yeme ihtiyacının artmasına neden olur. Beslenme rutininizi doğru şekilde takip etmek sağlıksız alışkanlıklar edinmenizin önüne geçer.

Sakız veya Su Formülünü Deneyin

Cips isteğinizi azaltmak için sakız çiğneme veya su içme gibi yöntemlere başvurabilirsiniz. Canınız cips çektiğinde ağzınıza naneli sakız atarak yemek yeme isteğinizi bastırabilir ve kendinizi oyalayabilirsiniz. Bunun yanında su içmek de cips yeme arzunuzu bastırmanın bir diğer yolu olup vücudunuzu sağlıklı tutmanıza yardım eder.

Ölçülü Tüketim Yapın

Eğer her yolu denediyseniz ve cips yeme isteğini bastırmakta başarısız olduysanız o halde elinize küçük paketler alıp bunlara birkaç cips parçası koyun. Küçük porsiyonlar halinde oluşturacağınız paketler sayesinde ölçülü miktarda cips tüketebilir ve aldığınız kalori miktarını önemli ölçüde sınırlandırmış olursunuz.

Sizin için “Diyette cips ne kadar yenir?” gibi soruları cevapladık. Siz de aniden gelen cips yeme isteği ile mücadele etmek istiyorsanız yukarıdaki önerileri dikkate alabilir, cipsin zararları ve olumsuz etkilerini minimum seviyede tutabilirsiniz. Günlük yaşamınızda spor yaparak gün içinde aldığınız fazla kalorileri yakmanız mümkün. Spor yaparken kullanabileceğiniz spor kıyafetlerini ve ekipmanları Barcin.com üzerinden inceleyerek hemen satın alabilirsiniz.

Hız, Beceri ve Rekabetin Buluştuğu Raquette Spor Squash Nedir?

Lakers Oyuncularının Ayaklarındaki Stil: Lakers Oyuncularının Ayakkabı Tercihleri