in

Bacak Titremesi Neden Olur? Bacaklarınızın Titremesinin Sebepleri ve Çözümleri

Bacak titremesi bacaklardan biri veya her ikisi sallandığı zaman oluşan durumu ifade eder. İstemsiz bir kas hareketi olarak adlandırılan bacak titremesinde bacaklar kişinin kontrolünün dışında bir şekilde titrer. Bacak titremesi rahatsızlığının pek çok farklı sebebi olabilir. Genellikle yaşa ve strese bağlı durumlarda gelişen bacak titremesi tek bir nedenden kaynaklanabileceği gibi birden çok faktörün birleşmesiyle de meydana gelebilir. Bacaklarda istemsizce titremelerin oluştuğu bu rahatsızlık için uzman bir doktora başvurarak gerekli sağlık kontrollerini yaptırmak önem taşır. Peki, bacaklarda titreşim neden olur? Titremeye ne iyi gelir? İçerikte bacak titremesine dair merak edilen konu başlıklarını bulabilirsiniz.

Bacak Titremesi Neden Olur?

Erkeklerde ve kadınlarda bacak titremesi farklı nedenlerden ötürü olabilir. Kas yorgunluğu, stres ve spazm gibi durumlar bacakların titremesine sebep olan başlıca unsurlardır. Bunun yanında şu nedenler de bacakların titremesinde rol oynar:

 • Yaşlılık
 • Stresli olmak
 • Kas yorgunluğu veya hamlık
 • Kaslarda ortaya çıkan sağlık problemleri
 • Genel yorgunluk
 • Kan şekeri düşüklüğü
 • Kilo almak
 • Travmalar

Bunlara ek olarak otururken bacak titremesi nedenleri fazla kafein alımı, B12 vitamini eksikliği, insülin direnci, tiroit sorunları ve yorgunluk gibi sebeplerden ötürü oluşabilir. Psikolojik bacak titremesi ise çoğunlukla stres, korku, kaygı ve öfke durumlarında ortaya çıkabilir. Bacak titremesi semptomlarını doğru bir şekilde ayırt edebilmek için uzman bir doktordan yardım almak faydalıdır. Vücuttaki belirtileri düzenli olarak takip etmek ve belirtilerin artması durumunda doktor kontrolünden geçmek hastalığın tedavisinde başarı sağlar.

Bacak Titremesine Ne İyi Gelir?

Genellikle aşırı efor sarf etmek ve yorgunluk kaynaklı bacak titremelerinde sorunu gidermek için temel önerilere başvurulabilir. Bacak titremesine iyi gelen yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Gün içinde gerekli kalori miktarını almak
 • Dinlenmek
 • Vücuttaki kasları esneme hareketleri eşliğinde gevşetmek
 • Vitamin desteği almak

Tüm bu öneriler spordan sonra oluşan ve yorgunluğa bağlı durumlarda gerçekleştirilebilecek tavsiyelerdir. Eğer bacak titremesinin farklı nedenlerden dolayı meydana geldiğini düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Spor Sonrası Vücutta Kasılma ve Titreme Neden Olur?

Özellikle ağır antrenmanlardan ve yoğun efor gerektiren egzersizlerden sonra kaslardaki yorgunluktan kaynaklı olarak bacaklarda kasılma ve titreme görülebilir. Bu, çoğunlukla endişe edilecek bir durum değildir. Kısa süren ve en fazla iki-üç gün sonra kendiliğinden geçen bacak titremesi normal sayılabilir. Bacak kaslarını rahatlatmak için bacaklara soğuk kompres yapmak, ılık duş almak ve kas gevşetici ilaçlar kullanmak titreme rahatsızlığının giderilmesinde etkili olur.

Titreme Hangi Hastalığın Belirtisi?

Bacaklarda veya vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen ve hayatı zorlaştırıcı boyutta olan titremeler tremor olarak adlandırılır. Bacak kaslarında birkaç dakika boyunca süren istemsiz spazm durumları ve kasılmalar tremor ataklarına örnektir. Kronik bir seyir izleyen tremor hastalığı için bir uzmana başvurmak ve altta yatan sebebi bulmak gerekir. Öte yandan sinir sistemi üzerinde etkilli olan parkinson hastalığında kol, bacak bölgesinde titremeler ve kas sertliği yoğun olarak görülür. Yine MS olarak bilinen multipl skleroz bir bağışıklık sistemi hastalığı olup sinir hasarı kaynaklı bacak titremelerinin görüldüğü bir rahatsızlık türüdür. Ayrıca çeşitli nörolojik bozukluklar ve hiperaktivite bozukluğu gibi durumlar da kadın ve erkeklerde bacak titremesi sorununa yol açabilir.

Siz de bacak titremesi ile ilgili sorun yaşıyorsanız hastanelerin nöroloji bölümlerinden randevu alarak ilk kontrollerinizi gerçekleştirebilir, ardından doktorlar tarafından istenen testleri yaptırarak hastalığınızın nedenine dair fikir edinebilirsiniz. Spor kaynaklı titreme sorunlarınız için ise düzenli olarak esneme hareketleri yapmaya özen gösterebilirsiniz. Spor sırasında kullanacağınız tişört, tayt, mat ve spor ayakkabı gibi ihtiyaçlarınızı Barcin.com üzerinden hemen satın alabilirsiniz.

Ön Kolunuzu Güçlendirecek En İyi Hareketler

Alt Göğüs Kaslarınızı Şekillendiren 10 Etkili Hareket