in

Başarının Reçetesi – Rıdvan Dilmen: 25 Futbol Topuna Kariyeri Başladı

Türk futbolunun yetiştirdiği en yetenekli sağ açıklardan biri, Rıdvan Dilmen. Nam-ı diğer “Şeytan Rıdvan”. Fenerbahçe’de oynadığı dönemlerde rakip takımları hem hızı hem fırsatçılığı ile zor durumda bırakan bir futbol dehası. Sadece yeşil sahalarda değil yaptığı başarılı yorumlar ile taraftarı ekranlarda da kitleyen bir isim. Spora atletizmle başlayan Rıdvan, sprinter tarafını her daim futbolda göstermiş bir kişi. Çocukluğunda yaptığı sokak arası maçlarda Cemil Turan’ı örnek alan Rıdvan, sevdalısı olduğu sarı-lacivert renkler için Aydın-İzmir arasında otostop bile çekmişti.

Nazilli Sümerspor’da profesyonel futbol hayatı başlayan Şeytan Rıdvan, o sezon oynadığı futbolla bir çok takımın radarındadır. Özellikle Muğlaspor antrenörü Kemal Dirikan, bu genç adamı transfer etmek için Nazilli Sümerspor’a reddedemeyeceği bir teklifte bulunur: 25 Tane Futbol Topu.

Günümüz futbolunun imkanları düşünüldüğünde 25 futbol topuna karşılık transfer kulağa çok komik gelse de, Nazilli Sümerspor için bu büyük bir rakamdır. Rıdvan Nazilli’den ayrılır ve Muğla’nın yolunu tutar. İşte “Şeytan” lakabı tam bu dönemde antrenörü Dirikan tarafından kendisine takılacaktır. Muğlaspor, amatörden, ikinci lige çıkarken, Rıdvan “şeytan zekası” sayesinde Şeytan Rıdvan olacaktır.

Oynadığı futbol Şeytan’ın sezon sonunda 1. Lig takımı Boluspor’a transfer olmasını sağlayacaktır.  Boluspor’un fikstürü o kadar ilginçtir ki, Rıdvan ilk hafta Fenerbahçe’ye, ikinci hafta ise Galatasaray’a karşı oynayacaktır. 1980li yılların spor basınının önemli isimlerinden İslam Çupi ile Ziya Şengül “Türkiye’de bir yıldız doğuyor” diye yazarak, Rıdvan yıldızının doğmasına ön ayak olacaklardır. Rıdvan ilk hafta Fenerbahçe Stadı’nda vereceği resitalle takımının berabere kalmasını sağlayacak, bir sonraki hafta Galatasaray’a karşı gösterdiği performansla futbol otoriterlerinden tam not alacaktır.  Boluspor kariyerinin ardından dört sene Sarıyer’de oynayan Rıdvan, en sonunda 1987 yılında rüyalarının takımı Fenerbahçe’ye transfer olur. Olağanüstü oyun zekası, öldürücü çalımları, son sürat dribling yaparken birdenbire durarak rakibini oyundan düşürmesi gibi kendine özgü özellikleri nedeniyle, Rıdvan “Şeytan” lakabı, Fenerbahçeli taraftarlarca da tescillenir. 1987-1995 yılları arasında 8 sezon sarı laciverli formayı giyen Rıdvan’ın kariyeri kronik sakatlıklar dolayısı ile ciddi sekteye uğrar. Halbuki 1990 senesinde İtalyan devi Juventus, Rıdvan’ı ciddi bir şekilde renklerine katabilmek için İstanbul’a gelmiştir.

Peki Rıdvan’ın bundan sonra kariyerinde neler oldu?

  • 1980-1995: Süperlig kariyeri boyunca 81’i Fenerbahçe’de olmak üzere toplam 152 gol.
  • 1988-89 senesinde Fenerbahçe’nin 103 golle şampiyon olduğu sene 19 gol ve 41 asiste imza attı.
  • 1989 yılında, Fenerbahçe Profesyonel Futbol Takımı oyuncularından Rıdvan Dilmen, İtalya’nın Udine kentinde oynanan Brezilyalı ünlü futbolcu Arthur Zico’nun Jübile maçında ilk yarıda Dünya Karması formasını giydi, Dünya Karması, Brezilya Millî Takımı’nı 2-1 mağlup etti. Rıdvan Dilmen, Dünya Karması’nın ilk golünün hazırlayıcısı oldu.
  •  34 kez Türkiye A Milli Takımı forması giyen Rıdvan, bu formayla da, 5 gol attı.
  • 1998 itibarı ile başlayan futbol antrenörlüğü boyunca toplam 6 takım çalıştırdı. (98-1999 Vanspor1999, Fenerbahçe, 2000 Konyaspor, 2000-2001 Altay, 2001-2002 Adanaspor, 2003 Karşıyaka)
  • 1998-99 yılları arasında çalıştırdığı Vanspor’u 1. Lige çıkardı.
  • Rıdvan Dilmen, Tanju Çolak ve Hakan Şükür ile Dünya Karması’nda da oynayan ender futbolculardandır.

Sportmentlik Tarihine Geçenler: “Baba” Hakkı Yeten

McDonalds’dan 1500Metre Dünya Şampiyonluğuna