Menu
in

Basketbolda Beyaz Başkaldırı: Larry Bird

NBA tarihinin Michael Jordan ve Magic Johnson ile en çok adı anılan ismi, beyaz oyuncuların gururu Larry Bird; atipik oyun tarzı, keskin şutörlüğü ve oyun vizyonu ile basketbola çağ atlatan isimlerden biri.

Amerika’nın Indiana eyaletinin 2000 nüfuslu French Lick kasabasında oldukça fakir bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Bird’ün çocukluğu yokluk içinde geçmiştir. Başarısının arkasındaki en büyük motivasyonun yaşadığı yoksul hayattan kaçma arzusu olduğunu söyleyen Bird,  yaşadıkları finansal sıkıntılar dolayısı ile sıklıkla büyükannesi ile yaşamıştır.

Lise eğitiminin ardından efsanevi coach Bobby Knight’in Indiana Universitesi ile basketbol kariyerini bir üst seviyeye taşımayı amaçlayan Bird’ün başı yine parasızlıkla derttedir. Sadece birkaç hafta okula devam edebilen Larry, okuldan ayrılır ve doğduğu kasabaya geri dönerek çöpçülük yapmaya başlar. İşinden ve hayatından memnundur, İş sokaktadır, çocukluk arkadaşlarının çoğu etrafında. Kendini gerçekten bir şey başarıyormuş gibi hissediyordur.

Fakat bir isim onun hayatını değiştirmeye kararlıdır. Indiana State Üniversitesi’nden Bill Hodges, eğer Larry’i bu okula kazandırmak için mücadele vermese idi, kimse Larry Bird ismini duymayacaktır. Larry, Hodges’ın beklentilerinin karşılığını misliyle ödeyecek ve üniversitedeki son senesinde üniversite tarihinin en başarılı sezonuna imza atarak 33-0 galibiyet oranı ile istatistikçilerin başını döndürecektir. 1979 yılında Amerika üniversite basketbol ligi NCAA’de oynanacak bir maç ise, spor tarihinin en büyük rekabetlerinden birini doğuracaktır. Bu rekabetin adı Magic Johnson ve Larry Bird’dür. İki oyuncu üniversite basketbol kariyerleri sonrası NBA’de de biri Boston Celtics diğer Los Angeles Lakers formalarını terletirken defalarca kez karşı karşıya gelecektir. Her ne kadar NBA tarihinin tutulması en zor oyuncusu Michael Jordan olarak gösterilse de, 1980-90 NBA döneminin en iyi savunmacılarından Los Angeles Lakers forveti James Worthy şu cümleyi kuracaktır: “Bird’ü tutmak, Jordan’ı savunmaktan katbekat daha zor.”

Bird’ün kariyer ortalamaları ise dudak uçuklatacak kadar üstündür;

  • Boston Celtics ile 3 NBA Şampiyonluğu kazanmış ve 3 kez sezonun en değerli oyuncusu ödülünü almıştır.
  • 2 kez NBA finaller MVP’si seçilmiştir.
  • 12 kez All-Star’a seçilen Bird’ün bir NBA All-Star MVP’si ödülü vardır.
  • NBA Yılın Çaylağı Ödülünü, 3 kez de All-Star üçlük yarışmasını kazanmıştır.
  • 50-40-90 Kulübü’nün iki kez üyesi (İki sezon boyunca ikilik atış yüzdesi %50, üçlük yüzdesi %40, faul atışlarında ise %90lık bir oran yakalamıştır)
  • Indiana State Üniversitesi’nde geçirdiği üç senede ortalamaları NBA’i aratmamaktadır. (30.3 sayı, 13.3 ribaund, 4.6 asist)
  • 1998 yılında Indiana Pacers’ın başına geçen Bird, hem yılın hem de All-Star takımının baş antrenörü seçilecektir.
  • NBA Kariyer Sayı Ortalaması 24.3 sayı, 10 ribaund ve 6.3 asist olan Larry Bird, günümüz dünyasının en iyi bilinen şirketlerinden biri olan Twitter’ın kurucuları tarafından ölümsüzleştirilmiştir. Twitter’ın maskotu mavi renkli kuşun adı Larry’dir.

Yorum Yazın

Exit mobile version