in ,

BCAA Mesafe Atletlerine Faydalı mı?

Alpay Sönmez : Hocam selam, tekrar bir soru ile karşındayım. Şimdi hafta sonu İzmir maratonu var, yarı maraton pardon, bir arkadaşım da salonda spor yapan biri, sana 3 ölçek bcaa vereyim, koşudan yarım saat önce iç, çok rahat koşarsın, sonrasında da bir ölçek iç, ne bacak ağrısı çekersin ne bir şey dedi. Dışardan alınan temel 3 aminoasit zinciriymiş bu, doğrudan kasa depolanıyormuş, karaciğere gitmeden. O sebeple karbonhidrat depoları glikojen depoları boşalınca vücut enerji ihtiyacını kası parçalayarak değil doğrudan bunları tercih ediyormuş, zira çok temiz enerji kaynağı oluyormuş bunlar. Uzun süreli sporcular koşucular için çok iyiymiş diye anlattı, internette araştırdım benzer bilgiler var, en derli toplu şu sitede. Bugüne kadar protein tozu bile kullanmamış biri olarak tam da ilk kez 21 koşacak biri olarak bilip bilmediğim bir şeyi kullanmak istemiyorum, senin fikrin nedir bununla ilgili, tavsiye eder misin, yoksa bunlar koşucular için uygun değil mi dersin, ne dersin? 🙂 

Fatih Hoca : Selam Alpay. Bcaa’lar aminoasit olup enerji kaynağı olarak düşünülemezler ve evet, koşularımızda Bcaa düzeylerimiz azalır ve mantıken bunu yerine koyarsak gücümüz yerine gelip, ağrımızın giderileceğini düşünüyoruz fakat 46 maratoncu üzerinde yapılmış çalışmada maraton öncesindeki hafta boyunca her gün bcaa verilmiş, diğer gruba da plasebo verilmiş. birbirine yakın kalori alımı yapan bu 2 grupta bitirme zamanları adına, idrarlarındaki kas yıkımının göstergelerinde, zıplama testlerinde hiçbir fark görülememiş.

Sektörde bu konuda birçok çalışma bulunuyor ve bir kısmı kullanılmasını savunurken, diğer bir grup ise başka besin takviyeleri gibi abartılmış bir pazarlama ürünü olarak bahsediyor.

Elbette Bcaa’ları bazı şişirme ürünler gibi görmemeliyiz, zira Bcaa’lar aminoasitlerdir. Yani proteinlerin yapı taşıdır.

Az sayıdaki enerji jelinde Bcaa bulunsa da, yukarıda bahsettiğim gibi tek seferlik kullanım gözle görülür bir getirisi olmadığından, sadece denemek için kullanılabilir fakat zorunlu ve faydalı bir beslenme desteği değildir. Ancak, beslenmemizde protein alımımız çok sınırlı ise, günlük protein alımını artırmak amaçlı düzenli kullanım ile uzun vadeli bir katkısı olabilir.

Sırt Çantası Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Uzun Koşunuzun Yakıt Seçenekleri