in ,

Bel Fıtığına İyi Gelecek 5 Egzersiz

Bel Fıtığına İyi Gelecek 5 Egzersiz

Fıtık, kelimenin tam anlamıyla bir doku veya organın vücut boşluğundan dışarı çıkmasıdır. Bel fıtığı genellikle sırtta görülür, ancak diğer omurlarda da oluşabilir. Belde sık görülen bir şikayet olduğu için bel fıtığı olarak adlandırılır. Çünkü sırtınız, aralarında disk veya intervertebral disk olarak da adlandırılan bir kıkırdak yastığı bulunan omurlardan oluşur. Fıtıklaşmış bir diskte, doku bu yastıktan omuriliğin sinirlerine doğru itilir. Yaşam kalitesini düşüren fıtık günlük aktivitelerde de zorlanmanıza neden olur. Örneğin eğilmeniz, sırtınızda ya da elinizde herhangi bir ağırlık taşımanız bel fıtığı ağrısına neden olabilir. Ancak her fıtık probleminde olduğu gibi egzersiz, fizik tedavi, ameliyat gibi bel fıtığının da çeşitli tedavileri vardır. Bel fıtığı egzersizleri herkesin rahatlıkla yapabileceği hareketlerden oluşur. Bu konuda ise rahat hareket etmeniz için egzersiz giyim ve aksesuarları oldukça önemlidir.

Bel Fıtığı Nedir?

Omurga omurlardan oluşur. Omurlar arasında, yumuşak intervertebral diskler şokları emer ve en önemlisi eğilmek gibi hareketler esnasında bu sert omurların birbirine sürtünmesini önler. Omurlar arası diskler aynı zamanda sert bir bağ dokusu duvarı ile yumuşak elastik bir çekirdeğe sahiptir. Fıtıklaşmış bir diskte ise aradaki bağlantıyı sağlayan disk çöker ve duvar zayıflar, elastik çekirdeğin dışa doğru şişmesine neden olur. Bu çıkıntı bel fıtığı olarak adlandırılır. Çıkıntı, bir sinire baskı yaptığında ağrı meydana gelir.

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur?

Bel fıtığı, 20 ila 50 yaş arasındaki kişilerde yaygındır. Fıtıklaşmış disklerin çoğu, bel bölgesinde bulunan diskin doğuştan zayıflığının sonucudur. Bu nedenle fıtık bazı ailelerde daha sık görülür. Ayrıca  bel fıtığı patlaması, yanlış duruştan, ağır veya uzun süreli bir yük taşımaktan, örneğin çok uzun süre yanlış oturmaktan kaynaklanabilir.

Yaşlandıkça, bel fıtığı veya spondiloz olma olasılığınız da artar. Yaşam boyunca, intervertebral disklerin bazıları diğerlerinden daha fazla aşınır. Bu aşınma ve yıpranma, intervertebral diskin çökmesine ve dışa doğru şişmesine neden olabilir. Obezite, sigara, egzersiz eksikliği ve zayıf kondisyon veya kötü sırt kaslarının bel fıtığı riskinizi artırması mümkündür. Bu nedenle aktif bir sporcu olmanız ya da hareketsiz bir yaşam sürmeniz fark etmeksizin bel fıtığı riski vardır. Ancak düzenli egzersiz ve bel, sırt kaslarını güçlendiren hareketlerle riski oldukça azaltabilirsiniz.

Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur?

Fıtık tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Gelişen teknolojiler sayesinde hem cerrahi hem de cerrahi olmayan müdahalelerle kısa sürede eski halinize dönmeniz mümkün. Ancak öncelikle doğru teşhis konması son derece önemlidir. Bunun için doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir. Tedavi söz konusu olduğunda ise hastaların büyük bir kısmında ağrı, uyuşma, karıncalanma  gibi fıtık şikayetleri birkaç ay içinde kaybolur. Eğer ‘fıtık’ tanısı konulmuşsa ve şikayetler 6 haftadan fazla devam ediyorsa tedavi planı hazırlanır. Bel ağrısı için egzersizler en sık başvurulan tedavinin önemli bir parçasıdır. Bel ağrısına iyi gelen hareketler ağrıların azalmasına yardımcı olabilir. Bel fıtığı fizik tedavi için 5 önemli hareket ise şunlardır:

  • Sırt üstü yatın ve dizlerinizi göğsünüze doğru çekin, iki elinizle dizlerinizi kavrayın. 5 saniye tutun ve bırakın. 3 set, 15 tekrar yapın ve setler arası 20 saniye dinlenin.
  • Dizlerinizin üzerinde, dört ayak şeklinde durun. Sırtınızı düz, ayak parmakları yere bakacak şekilde durmanız önemlidir. Karın kaslarınızı kasarak, kalçanızı sağa ve sola çevirin. 15 tekrar, 3 set yapın ve setler arası 20-30 saniye dinlenin.
  • Sırt üstü uzandıktan sonra gövdeniz sabit kalacak şekilde bir bacağınızı aşağı doğru itin. Ayağınızla bir şeye uzanıyormuş gibi yapılmalıdır. Sonra yavaşça geri çekin ve diğer bacağa geçin. 10 tekrar, 3 set yapın ve setler arası 30 saniye dinlenin.
  • Sandalyeye oturun, ellerinizi uyluklarının üzerine yerleştirin, sırtınızı oval biçimde bükerek çenenizi göğsünüze doğru hareket ettirin.  Ardından başınızı kaldırın ve göğsünüzü öne doğru itin. 15 tekrar, 3 set yapın ve dinlenin.
  • Dizlerinizin üzerinde, yine dört ayak şeklinde durun. Ellerinizi öne doğru uzatın ve başınızı kollarınızla birlikte hareket ettirerek sırtınızı düz şekilde öne doğru itin. Kollarınız öne doğru uzadıkça sırtınız aynı şekilde düz bir şekilde gerilmelidir. 5 saniye kalın ve eski pozisyonunuza dönün. 3 tekrar yapmanız yeterlidir.

Bel fıtığı hareketleri esnasında esnek olmanız önemlidir. Bu nedenle giydiklerinizi dikkatli seçmeniz gerekir. Elastik bir egzersiz ayakkabısı ve dizlik gibi egzersiz aksesuarları incinmenizi ve yaralanmanızı önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda daha konforlu hissedersiniz. Tüm bu ekipmanlara Barcin.com avantajlarıyla sahip olabilir, kaslarınızı güçlendirerek kondisyonunuzu koruyabilirsiniz.

Tercihinizi Yapın! Bilekli Converse mi Bileksiz Converse mi?

Tercihinizi Yapın! Bilekli Converse mi Bileksiz Converse mi?

Omuz Kası Yırtığı Nasıl Oluşur?

Omuz Kası Yırtığı Nasıl Oluşur?