Menu
in

Bilinçli Beslenerek Hemen Kilo Vermeye Başlayın!

bilinçli beslenerek hemen kilo vermeye başlayın

Fit bir vücuda sahip olmak yalnızca daha sağlıklı olmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda öz güveninizi de yükseltir. Hareketsiz bir yaşam ya da sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeniyle oluşan fazlalıklarınızdan kurtulmak ve hemen kilo vermek için bazı ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Karbonhidrat Tüketimi

Kilo verme sürecinizi hızlandırmak için mümkün olduğunca basit karbonhidratlardan uzak durmanızda fayda vardır. Bu sayede kan şekerinizin hızla yükselip düşmesi sonucunda oluşabilecek yeme ataklarının önüne geçebilirsiniz. Karbonhidrat ihtiyacınızı taze sebzeler, baklagiller ve tam tahıllı besinlerden alabilirsiniz. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için sağlıklı karbonhidratları da ölçülü tüketmeniz önemlidir. Bu sayede insülin direncini düşürerek vücudunuzdaki ödemi atabilir ve metabolizma hızınızı artırabilirsiniz. Kilo başına 0,5 gram net karbonhidrat tüketiminin üzerine çıkmamak iştahınızı azaltarak uzun saatler kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Net karbonhidratı hesaplamak için tükettiğiniz besinlerin toplam karbonhidrat miktarından lifli miktarını çıkarabilirsiniz.

Brokoli, karnabahar, lahana, ıspanak gibi besinlerin lif oranı yüksek olduğundan içerdikleri net karbonhidrat miktarı düşüktür.

Kilo Vermek İçin Protein ve Yağ Tüketimi

Sağlıklı beslenmede en önemli besin gruplarından olan proteinler, kilo vermenize de yardımcı olabilir. Proteinler uzun sürede sindirilir ve sindirimi için yüksek miktarda enerjiye ihtiyaç duyulur. Bu sayede uzun süre tok kalmanızı sağlayacağı gibi, fazladan kalori yakmanıza da yardımcı olur. Kilo verme sürecinde aldığınız besinlerin %30-35’inin protein olmasına özen göstermenizde fayda vardır. Böylelikle metabolizma hızınızı artırarak gün içerisinde hiçbir şey yapmadan daha fazla kalori harcamanız mümkün olur. Protein alımını artırmak gece atıştırmalıklarını azaltmakla beraber gün içerisinde porsiyon kontrolü yapmanızı kolaylaştırır. Ayrıca kas kütlenizin artmasına yardımcı olacağından vücudunuz çok daha fit görünür.

Beslenme programınıza Hindistan cevizi, fındık ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağları ekleyerek gün içerisinde daha uzun süre tok kalmanız ve kalori alımını azaltmanız mümkündür. Ayrıca kuru yemiş, avokado ve deniz ürünleriyle de vücudunuzun yağ ihtiyacınız karşılayabilirsiniz. Sağlıklı şekilde kilo vermek için aldığınız kalorinin %25’inin yağlardan olmasına dikkat edebilirsiniz.

Duygusal Yeme Alışkanlığından Kurtulun

Kilo sorunu yaşayan pek çok kişi duygusal yeme alışkanlığına sahiptir. Yalnızca karnınız acıktığında değil, kendinizi mutsuz, stresli ya da endişeli hissettiğinizde de yemek yiyorsanız dikkatli olmalısınız. Duygulardan kurtulmak için yenilen yemekler genellikle yüksek kalori içerdiğinden gün içerisinde gereğinden fazla kalori almanıza neden olabilir. Aniden gelen yemek ataklarında durup duygularınızı kontrol altına almanızda ve yemek yemeden önce en az 20 dakika beklemenizde fayda vardır.

Bu esnada yoga, meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelerden faydalanabilir ve su içmeye özen gösterebilirsiniz.

Hemen Kilo Vermek İçin İpuçları

Zaman kaybetmeden kilo vermeye başlamak için yalnızca bazı ipuçlarına dikkat etmek ve alışkanlıklarınızda ufak değişikler yapmak yeterli olabilir.

  • İçeceklerden alınan kaloriler çoğu zaman göz ardı edilir. Şeker içeren meyve sularından uzak durabilir çay ve kahvenizi şekersiz içmeye özen gösterebilirsiniz.
  • Yemekten önce su içmek iştahınızın önemli miktarda azalmasına yardımcı olabilir. Yemeklerden yarım saat önce içtiğiniz 2 bardak su sayesinde porsiyonlarınızı %25 oranında azaltabilir ve metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Lifli yiyecekler tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Bu sayede daha uzun süre tok kalacağınız gibi, sindirim sisteminiz düzenli çalışacağından kilo vermeniz kolaylaşır.
  • Yeşil çay, kahve gibi kafein içerikli içecekler metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olarak gün içerisinde daha fazla kalori yakmanızı sağlar.
  • Mümkün olduğunca işlenmiş gıdalardan uzak durarak gereksiz kalori alımını önleyebilirsiniz.
  • Doyma hissinin yemeğe başladıktan 20 dakika sonra oluştuğunu aklınızda bulundurarak yemeklerinizi yavaş yemeye dikkat edebilirsiniz.

Fazla kilolarınızdan kurtulurken bir taraftan da sıkılaşmak için ihtiyaç duyacağınız tüm spor aletlerini Barcin.com’da bulabilir ve uygun fiyat avantajları ile satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version