Menu
in

Bir Aile Geleneği: NBA Oyuncusu Olmak

Basketbol ekolü olmak her ne kadar kulüp veya okul geleneği gibi gözükse de, aslında çeşitli aileler için de bu durumun geçerli olduğunu söylemek mümkün. Özellikle efsanevi oyuncuların, spor yapan çocuklarının merakla takip edildiğini düşünecek olursak, NBA’in böylesine bir gelenek için harika bir ortam olduğunu söyleyebiliriz. Bir aile geleneği olarak basketbolcu olmak, NCAA’de mücadele ettikten sonra NBA’e adım atmak, her basketbolcu baba ve annenin, çocuğu için isteyeceği şeylerin başında gelir. Bu dosyamızda NBA’in bugünü ve yakın tarihine birkaç ferdiyle birden iz bırakmış beş aileyi hatırlıyoruz.

Tim Hardaway – Tim Hardaway Jr.

Şu an Atlanta Hawks’ın yardımcı koçluğunu yapan Tim Hardaway, çapraz top sürmesi ile NBA’in en karakteristik oyun kurucularından biri olmuştu. Uzun yıllar Miami Heat forması giyen Hardaway’in kendisiyle aynı ismi taşıyan oğlu Tim Hardaway Jr., New York Knicks tarafından 2013’te draft edilmişti. 24 yaşındaki Tim Hardaway Jr., şu anda babasının yardımcı koçu olduğu Atlanta Hawks’da oynuyor.

Rick Barry – Jon & Brent & Drew Barry

NBA tarihinde özellikle yüksek yüzdeli serbest atışları ile hatırlanan oyunculardan olan Rick Barry’nin tam üç çocuğu da NBA’de forma giymişti. Oğulları arasında ön plana çıkan Brent Barry, San Antonio Spurs’ün 2005 ve 2007 yılındaki şampiyon kadrosunda yer alıyordu. Brent Barry, ayrıca, 1996’da gerçekleşen smaç yarışmasının da şampiyonu olarak hatırlanır.

Dell Curry – Steph & Seth Curry

2015 yılının şampiyonu Golden State Warriors’ın istatistikleri altüst eden oyuncusu Steph Curry ve Dallas Mavericks forması giyen kardeşi Seth Curry’nin basketbol yeteneklerini efsane oyuncu Dell Curry’den aldıkları oldukça aşikar. Charlotte Hornets’ın gelmiş geçmiş en önemli oyuncularından olan Dell Curry’nin iki oğlu da şu an son derece başarılı performansları ile dikkat çekiyor. Öyle ki All Star arasından sonra oynanan maçlarda Steph Curry, özellikle şut yüzdeleri konusunda kardeşinin epey gerisinde!

Doc Rivers – Austin Rivers

2013’ten bu yana Los Angeles Clippers’ın koçluğunu yapan Doc Rivers, basketbol oynadığı dönemde özellikle defansı ile ön plana çıkmıştı. 2011 – 2012’de Duke forması giyen Austin Rivers, New Orleans tarafından 10. sırada seçildikten birkaç sezon sonra babasının koçluğunu yaptığı Clippers’a takas oldu ve NBA tarihinde bir ilke imza attı. Şu an 24 yaşında olan Austin Rivers, oyun kurucu mevkiinde oynuyor ve özellikle takımın en önemli yıldızlarından Chris Paul’u aratmayan performanslarıyla adından sıkça söz ettiriyor.

Mason & Miles & Marshall Plumlee

NBA’de an itibariyle Plumlee ailesinin tam üç ferdi birden aktif olarak basketbol yaşantısını sürdürüyor. Üçü de NBA organizasyonuna en çok oyuncu ihraç eden kolejlerden biri olan Duke mezunu olan Mason, Miles ve Marshall Plumlee kardeşler an itibariyle üç farklı NBA takımının formasını giyiyor. 1988 doğumlu en büyük kardeş Miles Plumlee, Milwaukee Bucks; 1990 doğumlu Mason Plumlee, Denver Nuggets ve en küçük kardeş Marshall Plumlee de New York Knicks oyuncusu. Üç kardeşin de pota altında forma giyiyor olması da ilginç detaylardan bir başkası.

Yorum Yazın

Exit mobile version