in

Bir Antrenörün Anatomisi: Ergin Ataman

Tüm dünyaya başarılı bir basketbol antrenörü olduğunu kanıtlayan Ergin Ataman, 1966 İstanbul doğumlu. Oyuncu olarak başladığı kariyerinde zirveyi koçluk ile gören Ataman, Türkiye’de birçok takımın yönetiminde yer almasının yanı sıra yakaladığı başarılarla da Türkiye’de ve Avrupa’da adından sıkça söz ettirdi.

Kariyerine göz atacak olursak, 1978 yılında Eczacıbaşı forması giyerek sahaya çıktığı ilk günlerine dönmek gerekiyor. Bu süreçte Yeşilyurt takımında aktif olarak basket oynayan Ataman, ilk antrenörlük deneyimini takımı Eczacıbaşı ile tattı. Son dönemlerde, kötü giden Galatasaray takımının başına geçmesi tartışıldı. 1 yıllık eğitimin ardından takımın başına geçerek başarıya ulaşacağını ima eden Ergin Ataman ise, ne kadar sportif bir kişiliği olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Altyapı takımını çalıştıran hocanın sonrasında Efes Pilsen altyapısına el atmasıyla tecrübe kazandığını görebiliyoruz. Bu noktada Efes Pilsen’in hocası Aydın Ors’un yardımcılığını üstlenmiş olan Efes Pilsen, ciddi anlamda bilgi ve birikim takviyesine maruz kaldı. Bunu her fırsatta belirterek Aydın hocasına olan borcunu ödemeye çalışan Ergin Ataman, şu anda Türkiye’nin gurur duyulan koçlarından biri olmasını o günlere borçlu.

1996-98 yılları arasında Türk Telekom ve Pınar Karşıyaka takımlarının başında görev aldı. Geleceğinin parlak olacağının bu günlerden belli olması, Milli Takım antrenörü olan Ercüment Sünter ile beraber çalışmasından da anlaşılabilir. 1997 İspanya Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda takımın başındaki ikinci isim olan Ergin Ataman, kendini geliştirmeye  her zaman önem verdi.  Amerika’da geçirdiği 1998-99 sezonunda; basketbol, antrenörlük, koçluk ve taktiksel olarak gelişimini tüm hızıyla sürdürdü.

Geri dönüşünde Efes Pilsen ile anlaşan, Türkiye’nin en iyi basketbol kadrolarından birine sahip olan Ergin Ataman, Final Four oynama başarısını Avrupa liginde yakaladı. 2000 yılında gelen bu başarı, kariyerindeki olumlu ivmenin başlangıç adımları olarak nitelendirilebilir. 2001-03 sezonları arasında çalıştırdığı Siena, Saporta kupasını kazanınca tüm dünya basını ondan söz etmeye başladı. Böylece, başarısını herkese kanıtlayan Ataman, 2003-06 sezonlarını Ülkerspor ile geçirdikten sonra özel sebeplerden dolayı kulüple yollarını ayırdı.  Ardından, yine bir İtalya macerasıyla Bologna’nın başına geçti ve sezonu kapattıktan sonra bu sefer Beşiktaş ile geri döndü.

Bir sezon Beşiktaş ile play off yarı final oynama başarısını yakaladıktan sonra, sezon sonunda kontratını yenilemedi.  Siyah Beyazlılar’a ULEB Cup çeyrek final başarısını da kazandıran Ataman’ın adı tekrar Efes Pilsen ile anılmaya başladı. Hoca, iki sezon daha Efes ile yol aldı. 2008-10 sezonları, antrenörlük kariyerinde double yaparak tarihe geçtiği dönem oldu. 2011-12 sezonunu ise, Beşiktaş ile Türkiye Kupası’nda final oynama başarısını göstererek tamamladı. Her ne kadar ligi 6. sırada bitirse de, play off’ta Galatasaray’a elenerek başarısız oldu.

2012 yılında başlayıp günümüze kadar süren Galatasaray macerası ise tecrübeli hocanın öğrencilerini takıma toplamasıyla bir başarı öyküsüne dönüştü. İlk senesinde şampiyon olan Ataman, EuroCup’ta istediğini alamadı. 2013-14 sezonu’nda ise Galatasaray adını Türkiye tarihine yazdırdı ve Euroleague’de ilk 8’e kalma başarısını gösterdi. Tüm maddi zorluklara karşın Euroleague mücadelelerini sürdüren, EuroCup kazanan, Galatasaray’ı Beko Basketbol Liginde şampiyonluklara taşıyan Ergin Ataman, sonunda Milli Takım’ın başına getirildi. Ve daha ilk tecrübesinde, Dünya Basketbol Şampiyonası’nda çeyrek final oynamayı başardı.

  • Türkiye Basketbol Ligi Şampiyonluğu: 2009, 2012, 2013
  • Türkiye Kupası: 2004, 2005, 2009, 2012
  • Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kupası: 1997, 2000, 2004, 2005, 2009
  • FIBA Saporta Kupası: 2002
  • FIBA EuroChallange: 2012
  • ULEB EuroCup: 2016

Gol Makinesi: Luis Suarez

Türkiye’nin En İyi Sol Ayağı: Sergen Yalçın