in

Büyük Sorumlulukların Adamı: Kyle Lowry

1986 doğumlu basketbolcu Kyle Lowry, günümüzde NBA’in Toronto Raptors takımında forma giyiyor. Lowry, oyun kurucu pozisyonunda oynayan, aynı zamanda boyundan ötürü diğer mevkiler için çok uygun olmayan bir guard. Üstün savunma yeteneği sayesinde, daha pasif olan hücum yönü es geçilebilen oyuncu, 1.83 boyunda. Lowry, basketbol yaşantısına Cardinal Dougherty Lisesi’nde başladı. Ardından 2004-06 arasında Villanova kolejinde takıma girdi ve burada NBA yolunu yakaladı.

Aslında bu süreç sanıldığı gibi kolay olmadı. Keza bildiğiniz gibi NBA draftları her zaman ilk sıralardan çıkan oyuncuların başarısıyla doğru orantılı olmuyor. Kyle Lowry bunun somut örnekleri arasında 2006 yılında 24. sıradan Memphis Grizzlies tarafından draft edildi. Peki 24. sıradan draft edilmesi bir dezavantaj mıydı? Bu oldukça tartışılabilir bir konu olmakla beraber şu anda Toronto Raptors’ın önemli oyun kurucularından biri olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Kariyerinin ilk sezonunu, Memphis formasını 10 kez giyebildiği kötü bir başlangıçla geride bıraktı. Ancak 2007-08, onun için kendini ispatlama sezonuydu. 82 karşılaşmada forma giyerek savunma gücüne ve boyuna rağmen ne kadar başarılı bir ribaund oyuncusu olduğunu ispatladı. Oyun kurucu olarak zekasını ve mantalitesini ortaya koyan, sahadaki tüm açıkları değerlendirebilen oyun disiplinini göstermeyi başardı.

Offer Sheet önerisiyle beraber 2008-09 sezonunda Houston Rockets forması giymeye başlayan yıldız oyuncu, yine forma şansı bulamadığı ilk sezonun ardından takımın değişmez parçası haline gelmeyi başardı. 2010-11 sezonuyla Houston formasının hakkını veren en iyi isimler arasında yer aldı. Bu sezon 75 maçın 71’inde ilk 5’te başlamasında oyun kurucu oyuncuların sakatlanmasının etkisi oldukça büyüktü. Ancak ilk karşılaşmalardan itibaren sürekli  üçlük yüzdesini artırarak, hücuma katılıp takımına katkı sağlayarak bunu kendi adına bir avantaja çevirmeyi başardı.

Son olarak 2012-13 sezonu ile beraber Toronto Raptors kadrosuna dahil olup 68 maçın 52’sinde ilk 5’te yer aldı. Lowry’nin Toronto kariyerinin ise ayrı bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Keza 2013-14 sezonunda tüm maçlarda ilk takımda yer almasının haricinde 3 sayı yüzdesini de en üst noktalara taşımayı başardı. Bu sezonda aynı zamanda ortalama 17.6 sayı, 7.8 asist, 4.8 ribaund ile oynayarak kendi kariyer rekorunu egale etti. Hala Toronto Raptors forması giymesinin yanı sıra, 2015 ve 2016 yıllarında NBA All Star takımına seçildi.  Tarihinde Raptors’ı ilk defa NBA Doğu Finali’ne çıkartan kadronun en önemli ismi olan Lowry, şimdiden birçok takımın transfer listesinde.

Wesley Sneijder Hakkında İlginç Bilgiler – İnfografik

Gol Makinesi: Luis Suarez