in

Gol Makinesi: Luis Suarez

Şu sıralar Barcelona’da kariyerinin zirvesini yaşayan Luis Suarez partnerleri Messi ve Neymar Jr. ile futbol tarihine adını altın harflerle kazıyor. Birçok spekülatif olayla gündeme gelen, Chiellini ile ortaya çıkan kulak ısırma vakası yüzünden 4 aylık men cezasıyla Barcelona’da ilk 4 ayını kulübede geçiren Uruguaylı yıldız, herkese futbolunun niteliklerini göstermeye kararlı gibi duruyor.

1987 doğumlu yıldız futbolcu altyapı kariyerine 2003 yılında 16 yaşındayken Nacional’de başladı. Ardından A takıma yükselen başarılı ismin yolu Groningen’e kadar gitti. Burada tamamıyla rastlantısal bir biçimde yine 29 maç 10 gol ortalamasıyla oynamasına karşın yeteneği fark edildi. Hollanda temsilcisi Ajax bir yıldız yaratacağına inandığı Luis Suarez’i kadrosuna 7.5 milyon € karşılığında kattı. 2007 yılında yaşanan bu transferle bir yıldızın doğuşuna şahit olma fırsatını yakalamıştık.

Ajax ile müthiş bir form yakalayan Suarez için artık futbolun tüm yolları açıktı. Ajax ile çıktığı ilk maçında golünü kaydeden Uruguaylı, hat trick ve gol krallığıyla ligde kendini gösterdiği kadar Avrupa’da da kanıtlamaya başlamıştı. Özellikle de Avrupa’nın dev kulüpleri artık onunla ilgileniyordu. Toplam 110 resmi karşılaşmada Ajax forması giyen yıldız oyuncu 81 kez fileleri havalandırmayı başarmıştı. Ancak bunun yanında yaptığı asistlerle de aynı zamanda golcüleri besleyebilen bir özelliği vardı. Sadece bu bile onu özel kılmaya yetiyordu.

Ajax amacına ulaşarak Suarez’den bir yıldız yaratmıştı. Bunun meyvesini de 2011 yılında 26.5 milyon € karşılığında oyuncuyu Liverpool’a satarak aldı.  Avrupa’nın en ses getiren forvetlerinden biri olacağını Ajax kestirememiş olsa da Liverpool bunu çok iyi kullandı. İngiltere Premier Lig’deki ilk sezonlarında ufak bir adaptasyon sorunu yaşasa da bu durum gençliğine verildi. Zira forması elinden hiç alınmadı ve ona sürekli olarak şans tanındı. Sonuç olarak 2012-13 sezonunda Liverpool formasıyla çıktığı 33 maçta 23 gol atarak en çok gol atan futbolcuların arasına adını yazdırdı. Sonunda İspanyol futbol devi Barcelona‘nın da radarına takıldı. Akabinde, tam 75 milyon € karşılığında Katalan ekibe katıldı. Buradayken, aslında Suarez’e transfer bedeli olarak 64 milyon € ödendiği, ancak bunun medyaya 75 milyon € olarak duyurulduğuna ilişkin spekülatif haberler yayıldı.

Uruguaylı futbolcu, Chiellini’nin kulağını ısırdığı için FIFA’dan aldığı ceza nedeniyle Barcelona’daki ilk 4 ayında forma giyemedi. Adaptasyon sorununun hat safhada olacağını söyleyen eleştirmenleri ise ters köşeye yatırdı. İlk 10 hafta gol atamasa da asistleriyle takımını taşıdı. Şimdilerde ise santrafor olarak sağında Messi, solunda Neymar ile “MSN” yani “Messi Suarez Neymar” üçlemesinin bir halkası olarak anılıyor. Dünya futbol tarihinde gelmiş geçmiş en iyi hücum hattı olarak anılan bu üçlünün bir parçası olmak kolay iş değil. Şimdiye kadar 83 kez giydiği Uruguay formasıyla 43 gole imza attığından, ülkesinin gelecek turnuvalardaki geçiş bileti olarak görülüyor. Oynadığı tüm liglerde “Altın Ayakkabı” ödülünü kazanan Suarez, adından daha çok söz ettirecek gibi duruyor.

 • Ajax’ta Gol Kralı ve Yılın Futbolcusu: 2008-09, 2009-10
 • Copa America Turnuvanın Futbolcusu 2011
 • FIFA 2014 Dünya Kupası Elemeleri Gol Kralı
 • KNVB Gol Kralı 2009-10
 • Eredivisie Altın Ayakkabı 2009-10
 • Premier Lig Altın Ayakkabı ve Altın Oyuncu 2013-14
 • İngiltere’de Yılın Takımı: 2012-13, 2013-14
 • Premier Lig Yılın Futbolcusu 2013-14
 • Avrupa Altın Ayakkabı Ödülü 2013-14
 • İngiltere’de Yılın Futbolcusu 2013-14
 • Liverpool Yılın Futbolcusu ve Gol Kralı: 2012-13, 2013-14

Büyük Sorumlulukların Adamı: Kyle Lowry

Bir Antrenörün Anatomisi: Ergin Ataman