Menu
in ,

Bir İstanbul Maratonu Böyle Geçti

Vodafone 38. İstanbul Maratonu, Nike’ın sponsorluğunda 13 Kasım Pazar günü büyük katılımla gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. tarafından Vodafone’un isim sponsorluğunda bu yıl “Türkiye Aşkına Şehitler Anısına” temasıyla koşulan 38.Vodafone İstanbul Maratonu’na 120 ülkeden 30 bine yakın sporcu katıldı. Yüz binlerce İstanbullu da “Kahramanlar Koşusu” ile Asya’dan Avrupa’ya geçti. Bu yıl 28’i Türk olmak üzere 90 elit atletin yarıştığı maratonda erkeklerde Kenya asıllı Azeri atlet Evans Kiplagat, kadınlarda ise Kenyalı atlet Agnes Jeruto Barsosio birinci oldu.

Vodafone 38. İstanbul Maratonu, Maraton (42,195 km), 15 km ve 10 km koşuları ile “Kahramanlar Koşusu” olmak üzere 4 ana kategoride tamamlandı. Organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maraton, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın saat 09.00’da verdiği startla başladı. Koşular, hoparlörden verilen korna sesiyle başlatıldı.

Atletler Köprüden Sultanahmet’e kadar koştu

15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan maratonda atletler, köprüyü geçtikten sonra, Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a indi ve sahil yolunu izleyerek Karaköy’e ulaştı. Galata Köprüsü’nden sonra Eyüp’e yönelen maratoncular, Feshane’den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı’ya indi.

Bakırköy’den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı’na kadar uzanan parkur, parkın içinden geçerek Sultanahmet’e çıktı. Yarış, At Meydanı’nda, Sultanahmet Camisi’nin giriş kapısı ile Dikilitaş’ın arasında son buldu. Bu yıl yine altın kategoride koşulan iki kıtayı birleştiren tek maraton olma özelliği taşıyan yarışta, Türkiye, Belarus, Eritre, Etiyopya, Güney Afrika, Kenya, Rusya ve Ukrayna’dan 90 elit atlet madalya için start aldı.

Birinci Azeri atlet Evans Kiplagat

Evans Kiplagat, 2:13:29 derecesiyle ilk sırayı alırken, kadınlarda ise Kenyalı Agnes Jeruto Barsosio 2:28:24 ile altın madalyaya koştu. Sultanahmet Meydanı’nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda erkeklerde Azeri atlet Evans Kiplagat ilk sırayı elde etti. Maratonu; Etiyopyalı Shura Kitata Tola ikinci, Kenyalı Peter Kiptoo Kiplagat ise üçüncü sırada tamamladı. Büyük çekişmenin yaşandığı maratonu kadınlarda ise 2.28.24’lük derecesiyle Kenyalı atlet Agnes Jeruto Barsosio kazandı. Dereceye giren sporculara toplam 887 bin dolar ödül dağıtılırken maratonda birincilere 50’şer bin dolar, ikincilere 25’er bin dolar, üçüncülere de 15’er bin dolar verildi.

Yasemin Can 15 K’da zirvede

Organizasyon kapsamında 15 ve 10 kilometre koşular da gerçekleştirildi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayan 15 kilometre koşusunda atletler, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak, Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a indi. Dolmabahçe, Fındıklı, Tophane, Galata Köprüsü istikametini izleyerek Eminönü’ne gelen aletler, İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde yarışı tamamladı. Maraton çıkışının yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan 10 kilometre koşu, 15 kilometre koşu gibi Barbaros Bulvarı’nda devam etti. Sporcular, Eminönü’nde bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde yarışı tamamladı.

Maratonu; 2.17.57’lik derecesiyle 7. sırada bitiren Mert Girmalegesse erkeklerde Türkiye adına en iyi dereceyi yaptı. Bekir Karayel ise 2.22.31’lik derecesiyle 8. oldu. Kadınlarda Türkler sıralamasında birinciliği elde eden Esma Aydemir, genel sıralamada 2.40.28’lik derecesiyle 4., Fadime Çelik 2.40.31’le 5., Senem Eser 2.41.09’luk derecesiyle 6. oldu. Kadınlar 15 kilometre yarışını ise Etiyopya asıllı Türk atlet Yasemin Can 48.40’lık dereceyle birinci bitirmeyi başardı.

“Kahramanlar Koşusu” renkli geçti

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği 8 kilometrelik koşuda katılımcılar, Altinuzade’deki start noktasından başlayarak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçip, Dolmabahçe’de parkuru tamamladı. Soğuk havaya rağmen binlerce kişinin katıldığı maratonda renkli anlara da tanıklık edilerek çeşitli gruplar adına da koşular yapıldı. Koşuya katılan ve grup üyelerinin tamamı organ nakli olmuş vatandaşlardan oluşan bir grup “İzin verin hayat verin” sloganıyla organ nakline dikkat çekmek isterken, başka bir arkadaş grubu ise yere serdikleri örtünün üzerinde tavla oynayarak maratonun keyfini çıkardı.

Her yıl olduğu maratona bu yıl da topuyla katılan Şasu lakaplı İbrahim Dindiren de koşu boyunca top sektirdi. Maratonda koşanlar ve yürüyenlerin aksine patenle kayanlar da vardı.

Maraton genel klasmanında toplam 216 bin dolar ödül konulurken, kadınlar ve erkeklerde ilk 5 sırayı alan sporcular, sırasıyla 50 bin, 25 bin, 15 bin, 10 bin ve 8 bin dolar kazandı. Maraton zaman bonusu olarak ise toplam 550 bin dolar ödül verildi.

Ana Kategori Sonuçları:

42,195 KM ERKEKLER

1. Evans Kiplagat (Azerbaycan) – 2:13:30

2. Shura Kitata Tola (Etiyopya) – 2:14:08

3. Peter Kiptoo Kiplagat (Kenya) – 2:14:33

42,195 KM KADINLAR

1. Agnes Jeruto Barsosio (Kenya) – 2:28:25

2. Sechale Dalasa Adugna (Etiyopya) – 2:33:37

3. Rahma Tusa Chota (Etiyopya) – 2:35:44

Yorum Yazın

Exit mobile version