in

Bisiklet Nasıl Sürülür?

Bisiklet sürmek, hem çocukların hem de yetişkinlerin en çok zevk aldığı spor aktiviteleri arasında yer alır. Tüm zamanların en sevilen spor ve eğlence araçları arasında yer alan bisiklet, farklı yaş grupları için de ayrıca tasarlanır. Çocuk bisiklet modelleri, çocukların fiziklerine uygun şekilde üretilir ve bu sayede her yaştaki çocuk tarafından güvenle kullanılabilir. Yetişkinlere yönelik bisiklet çeşitleri ise her ihtiyacınızı başarıyla karşılacak kadar zengin seçenekler hâlinde üretilir. Peki geçmişten bugüne yapılan bisiklet oyunları hangileridir, bisiklet sürmenin faydaları nelerdir, biliyor musunuz? İşte, karşınızda bisiklet hakkında merak ettiğiniz her şey...

Bisiklet Nerede, Ne Zaman ve Kim Tarafından İcat Edilmiştir?

Bisikletin icadı 19. yüzyılın başlarına uzanır. Tarih boyunca pek çok öncülü kullanılsa da, modern bisiklet tasarımını yapan ilk kişi, Alman Baron Karl von Drais de Sauerbrun’dur. 1817 yılında bugünkü bisiklet formunun ilk örneğini tasarlayan ve 1818 yılında dünyayla paylaşan Baron Sauerbrun’un aracına verdiği isim ise “koşu makinesi”dir. Modern bisiklet görünümüne sahip olmasına rağmen pedalları bulunmayan bu ilk bisiklet örneğini geliştiren ve pedallı bir taşıt hâline getiren kişi ise Denis Johnson’dır. 1800’lü yılların ikinci yarısında bisikletin Avrupa geneline yayılmasına yardımcı olan Denis Johnson, ağırlıklı olarak üç ve dört tekerlekli bisikletler de tasarlar. 1871 yılında Michaux Company tarafından seri olarak üretilen ve Fransız Savunma Bakanlığı tarafından da desteklenen bisikletler, savaşlarda kullanılmalarıyla yaygınlaşır ve 20. yüzyılın başlarında tüm dünyanın en popüler spor gereçleri arasına girer.

Bisiklet İcadından Günümüze Gelinceye Kadar Hangi Değişimlere Uğramıştır?

İlk icat edildiği dönemde “velosipet” ismiyle bilinen ve pedalsız bir şekilde tasarlanan bisikletler, yaklaşık 40 yıl içinde bugünkü formlarına kavuşur. İki tekerlekli ve pedallı bisiklet tasarımlarının yaygınlaşmasının ardından ise yeni denemeler yapılır. Bu denemeler arasında biri büyük biri küçük iki tekerlek kullanılması, bisikletin iki farklı binici tarafından sürülmesi gibi sıra dışı uygulamalar da bulunur. 21. yüzyılda ise bisikletler dağ bisikleti ve şehir bisikleti olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Dağ bisikletleri, sporcular outdoor etkinliklere katılmaktan hoşlananlar için özel olarak tasarlanır ve en zorlu zeminlerde bile kusursuz bir performans sergiler. Şehir bisikletleri ise asfaltta ve trafikte güvenli bir şekilde sürülebilecek şekilde tasarlanır.

Bisiklet Nasıl Sürülür

En modern bisiklet modelleri arasında elektrikli, hibrit ve katlanabilir bisiklet seçenekleri de vardır. Elektrikli modeller, motor desteğiyle çalışır ve dilediğiniz yere zahmetsiz bir şekilde ulaşabilmenize olanak tanır. Hibrit bisikletler, hem pedallı hem de motorludur ve iki güç kaynağını birden kullanır. Katlanabilir bisikletler ise orta bölümlerinden ikiye katlanarak her türlü araca rahatlıkla sığdırılabilir. İcadından itibaren en çok ilgi gören bisiklet çeşitleri arasında yarış bisikletleri de bulunur. Şehir ve dağ yolları için ayrı ayrı tasarlanan yarış bisikletleri, profesyonel seviyede bisiklet müsabakaları düzenlenebilmesine olanak tanır.

Bisiklet Nasıl Sürülür?

Bisiklet sürerken ilk olarak denge oluşturmanız ve sonrasında güvenliğinizi maksimum seviyeye çıkarmanız son derece önemlidir. Aşağıdaki ipuçlarından yararlanarak bisiklet deneyiminizi kusursuz bir hâle getirebilirsiniz.

  • Çocuk bisiklet modeli satın alıyorsanız çocuğunuz bisiklet sürmeyi tam olarak öğrenene kadar çıkarılabilir destek tekerlekleri bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Bisiklet sürerken güvenliğinizi artırmak için kask, dizlik, dirseklik gibi ürünler satın alabilirsiniz.
  • Bisiklet fiyatları, ürünün farklı özelliklerine göre değişebilir. Bu yüzden bisiklet seçerken yalnızca fiyatına değil, ürünün size uygun olup olmadığına da dikkat etmenizde yarar bulunur.
  • Bisikletinize düzenli olarak lastik ve fren bakımı yaptırarak kullanım esnasında olası kazalarla karşılaşma riskinizi en düşük seviyeye indirebilirsiniz.

Bisiklet Hangi Kasları Çalıştırır?

Bisiklet, son derece etkili bir spor aletidir. Ağırlıklı olarak alt ve üst bacak kaslarını çalıştıran bisiklet, sürüş pozisyonu sayesinde kol, omuz, göğüs ve sırt kaslarının gelişmesine de yardımcı olur. Yüksek bir kardiyo etkisi gösteren bisiklet, karın bölgenizi de çalıştırır ve göbek yağlarını eritmenizi kolaylaştırır. Düzenli kullanılması durumunda kısa sürede fit ve etkileyici bir vücuda kavuşmanıza olanak tanıyan bisiklet, kaslarınızı şekillendirmesiyle de öne çıkar. Bisiklet sürerken doğru ekipmanı kullanmanız da son derece önemlidir. Dilerseniz barcin.com tarafından size sunulan bisiklet kıyafet ve ekipmanlarını tercih edebilir ve böylece performansınızı kolayca yükseltebilirsiniz.

Kardiyo Egzersizleri Nelerdir

Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?

Stretching Nedir

Stretching Nedir?