Menu
in

Boy Uzatma Egzersizleri

Boy Uzatma Egzersizleri

Spor aktivitelerinden yararlanarak vücut için bazı olumlu değişiklikler yaratmak mümkündür. Uygun egzersiz hareketlerinden destek almak boy uzatmaya da yardımcı olabilir. Boy uzunluğu beslenme, genetik faktörler ve yaşam tarzı gibi değişkenlere bağlıdır. Ergenlik sonrasında boy uzaması dursa da düzenli egzersizler ile birkaç santimetre daha uzun görünmeniz mümkündür. Siz de boy uzatan hareketleri pratik bir şekilde uygulayabilirsiniz.

  1. Yüzmenin Gücü

Yüzme, neredeyse tüm kas gruplarının aynı anda aktif olarak çalışmasını sağladığı için çok yönlü faydalar sağlayan bir spordur. Yüzme esnasında suyun kaldırma kuvvetine maruz kalan kaslar daha rahat hareket edebilir. Böylece boy uzatma egzersizlerini uygulamak için uygun koşullar hazırlanır. Sırt, kol, bacak ve karın kaslarının gelişmesine yardımcı olan yüzme, kas gücünü ve esnekliğini artırmak için ideal bir egzersizdir. Tercihinize göre havuz ya da denizde her gün yarım saat kadar yüzerek etkili ve verimli bir boy uzatma süreci geçirebilirsiniz. Egzersizlerin boy uzatma desteğini artırmak için kurbağalama yüzme stilini daha sık uygulamalısınız.

  1. Boy Uzatmak İçin İp Atlamak

Her yaştan spor severin keyifle yapabileceği egzersizlerden biridir. Boy uzatma egzersizleri içerisinde de popüler bir yeri olan ip atlama, bacak kaslarının esnemesine yardımcı olur. Bu sayede bacak boyunun uzaması da sağlanabilir. Sert bir zemin üzerinde konforlu spor ayakkabılar ile tekrarlanan ip atlama egzersizleri kardiyo için de değerlendirilebilir.

  1. Cobra Stretch Egzersizleri

Bu egzersizi yapmak için pilates matından yararlanabilirsiniz. Pilates matı üzerine yüz üstü uzanarak yapılan Cobra Stretch egzersizlerinde, avuç içlerinin omuz hizasında olacak şekilde mata yerleştirilmesi gerekir. Hemen ardından üst gövde yukarı doğru kaldırılır. Başınızı geriye doğru uzatarak beş saniye kadar bu pozisyonda kalmaya çalışmalısınız. Bu egzersizleri düzenli olarak tekrarladığınızda bu süreyi uzatmaya alışabilirsiniz. Cobra Stretch egzersizleri boy uzatmaya yardımcı olduğu gibi omurga sağlığını da korumak için önemlidir. Doğru bir anatomik duruş pozisyonu elde etmek için bu egzersizden yararlanabilirsiniz.

  1. Kasları Esneten Jump Squat

Zıplama egzersizleri arasında sıklıkla tercih edilen Jump Squat, özellikle de bacak kaslarının esnetilmesi için ideal bir antrenmandır. Bu egzersizi en doğru şekilde uygulamak için bazı adımları takip etmek gerekir. Öncelikle ayaklar omuz genişliğinde açılmalıdır. Ardından squat pozisyonu alınmalı ve topuklardan güç alınarak zıplanmalıdır. Zıplama anında dizlerin bükülmüş pozisyonda kalmaması çok önemlidir. Zıplarken diz eklemlerinin esnemesine ve açık olmasına özen göstermelisiniz. Jump Squat, pilates ya da yoga matları üzerinde yapılabilir. Aynı zamanda düz ve sert zeminler de tercih edilebilir. Bilek destekli spor ayakkabılar ile bu egzersizleri yaparak tüm adımları daha konforlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Hareket özgürlüğünü kısıtlamayan esnek spor giysileri ile egzersizleri rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

  1. Bara Asılarak Boy Uzatma

Barfiks kullanarak asılma egzersizleri yapmak da boy uzatmaya yardımcı olur. Kollarınızı omuz genişliğinde açarak 15-20 saniye kadar bara tutunmayı deneyebilirsiniz. Tutunma esnasında dizlerinizi bükmeyi tercih edebilirsiniz.  Barfiks egzersizleri yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta omurganın ve kolların düz bir şekilde tutulmasıdır. Böylece tüm hareketleri sağlıklı bir şekilde uygulayabilirsiniz. Barfiks egzersizi günlük olarak üç beş kez tekrarlanabilir. Düzenli egzersizler sonucunda, yer çekiminin eklemlere uyguladığı basınçtan kaynaklanan olumsuz etkiler azalmaya başlar. Bu sayede günün yorgunluğundan arınmak kolaylaşır ve daha esnek eklemler elde edilir. Aynı zamanda kaslar da esnediği için boy uzaması için yararlı adımlar atabilirsiniz. Boy uzatma egzersizlerinde ihtiyaç duyabileceğiniz ekipman ve aksesuarlara Barcin.com ayrıcalıkları ile alışveriş yaparak sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version