in

Jimnastik Nedir? Jimnastiğin Dalları Nelerdir?

Vücut gelişimi ve esnekliği için yapılması gereken aktivitelerin başında gelen jimnastik, gündelik dilde bilindiğinden çok daha fazlasını ifade eden ve kendi içinde farklı dalları olan bir alandır. Dolayısıyla, jimnastik nedir sorusunun cevabını ararken farklı jimnastik dalları ve kurallarından bahsetmek mümkündür.

Jimnastik Nedir?

Jimnastik, vücut gelişimini desteklemek ve daha esnek bir bedene sahip olmak için yapılan egzersizlerin bütününü kapsayan bir kavramdır. Aletli veya aletsiz olarak yapılabilen jimnastiğin temel düşüncesi, vücut koordinasyonunu sağlamaktır. Erkek ve kadınlar için farklı egzersiz türlerine sahip olan jimnastiğin tarihçesi, Antik Yunan Dönemi’ne kadar dayanır. 19. yüzyılın sonundan günümüze kadar gelişen süreçte ise jimnastik, modern bir spora dönüşmüştür.

Jimnastik Nedir? Jimnastiğin Dalları Nelerdir

Jimnastik Dalları Nelerdir?

Jimnastiğin estetik kaygıları ön planda olan ve şov niteliği taşıyan Genel Jimnastik branşının yanı sıra farklı alt branşları vardır. Genel jimnastikte müzik ve dans, önemli bir unsur olarak sunulur. Jimnastiğin alt dallarını incelerken bu dalları dört alt başlıkta tanımlamak gerekir. Jimnastiğin dalları; ritmik jimnastik, artistik jimnastik, aerobik jimnastik ve pasif jimnastiktir.

Ritmik Jimnastik Nedir?

Ritmik jimnastik, atletik kabiliyet ile bale yeteneğini birleştiren bir tür olarak yalnızca kadınların faaliyet gösterdiği bir jimnastik dalıdır. Ritmik jimnastikte solo performanslar ya da altı kişilik gruplar halinde sergilenen performanslardan söz edilebilir. Kökeni İsveç’e dayanan ritmik jimnastik, Doğu Avrupa ve Kuzey Avrupa’da ön plana çıkan bir jimnastik dalıdır. Ritmik jimnastik, 1983 yılı itibarıyla Olimpiyatlardaki jimnastik dallarına dahil edilmiştir.

Artistik Jimnastik Nedir?

Artistik jimnastik, her ülkenin kendi kurallarını belirlediği bir jimnastik dalıdır. Yaz Olimpiyatlarında oynanan artistik jimnastikte, her alet için zorunlu ve serbest olan farklı hareketler vardır. Zorunlu hareketler önceden belirlenirken serbest hareketlerde jimnastikçilerin kendi düzenlediği hareketler sergilenir. Artistik jimnastikte gösteri amacı vardır ve yarışmacı sporcular, serbest hareketlerde kendilerinde ön plana çıkan yeteneklerini gösterme amacını taşırlar.

Aerobik Jimnastik Nedir?

Aerobik jimnastik, sporcuların fiziksel yapılarının ön plana çıktığı, güce ve esnekliğe dayalı bir jimnastik dalıdır. Aerobik jimnastikte sporcular tek başına performans sergileyebileceği gibi ikili, üçlü ya da altılı gruplar olarak da performans gösterebilirler. Aerobik jimnastik rutinleri, aletsiz jimnastik grubuna dahildir ve bu rutinler, genellikle 60 ile 90 saniye aralığında gerçekleştirilir. Aerobik jimnastik, fiziksel ve zihinsel yönden vücuda ciddi faydaları olan bir aktivite olarak bilinir.

Pasif Jimnastik Nedir?

Pasif jimnastik, vücutta aktif olarak çalışmayan kasların radyo dalgaları ile hareketlendirilerek çalıştırılmasını sağlayan bir tekniktir. Bu uygulamada çalışmayan bölgelere pedler ile düşük voltajlı elektrik verilir ve kaslar uyarılır. Pasif jimnastikte birden fazla ped ile vücudun farklı bölgelerinin çalışması sağlanabilir. Doğru seviyede uygulanan pasif jimnastik uygulaması, vücutta yorucu bir etki bırakmaz ve günlük hayatın aksamamasına yardımcı olur. Pasif jimnastik, kalp pili olanlar ve hamileler hariç herkese uygulanabilir.

Jimnastik Kuralları

Jimnastik dalları, birbirinden farklı özelliklere ve kurallara sahiptir. Bu nedenle genelgeçer bir kuraldan bahsetmek söz konusu değildir. Jimnastik kuralları, yarışan sporcunun cinsiyetinin yanı sıra ülkelerin kendi jimnastik kurallarına göre veya jimnastik dalına göre değişiklik gösterebilir.

Jimnastik Nedir? Jimnastiğin Dalları Nelerdir

Jimnastiğin Faydaları

Vücuda fiziksel ve mental açıdan çok sayıda faydası olan jimnastik, vücudun bütünsel bir yapıya kavuşması ve koordinasyon kazanması için gerekli olan egzersizleri kapsar iken aynı zamanda esneklik kazandırır. Ayrıca birçok spor türünde olduğu gibi jimnastik, kişinin ruh halini olumlu yönde geliştirir ve stresi azaltarak daha keyifli bir gündelik yaşam vadeder.

Sporla ve jimnastikle ilgili biri iseniz egzersiz sırasında konforlu kıyafet ve aksesuarlar kullanmanızda yarar var. Siz de en kaliteli ve dayanıklı spor ekipmanları için internet mağazamızı ziyaret edebilir ve Barcin.com ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz.

Core Bölgesi Nedir, Nasıl Geliştirilir

Core Bölgesi Nedir, Nasıl Geliştirilir?

En Popüler Su Sporları Nelerdir

En Popüler Su Sporları Nelerdir?