Menu
in ,

Bulk Dönemlerini Biliyor Musunuz?

Sporcuların hem kas hem de yağ kütlesini artırdığı özel bir dönem olan bulk, kas gelişim sürecini hızlandırdığı için sık tercih edilir. Tamamen farklı beslenme programlarına sahip olan dirty bulk ve clean bulk olmak üzere ikiye ayrılan bu özel dönem, metabolik faaliyetleri değiştirdiği için uzman kontrolünde gerçekleştirilmesi önerilir. Doğru beslenme diyeti ve spor programı ile desteklenen bulk dönemleri, kas kütlenizin maksimum miktarda artmasını sağlarken yağ artışının ise minimum düzeyde kalmasına yardımcı olur. Öte yandan bulk dönemini tamamladıktan sonra kaslarınızın şekil alması ve fazla yağın parçalanması için definasyon dönemine girerek vücudunu şekillendirebilirsiniz. Bu dönemde tempolu yürüyüşlerde rahat etmek için kadın ve erkek koşu ayakkabısı modellerini tercih edebilirsiniz. 

Bulk Dönemi Nedir? 

Bulk, beslenme düzenini değiştirerek kilo almak ve bu süreçte kas gelişimini hızlandırmak amacıyla uygulanır. Yaktığınızdan daha fazla kalori almanızı sağlayan bulk dönemi, ağırlık antrenmanları ile desteklenir. Bu süreçte yoğun bir kas artışı hedeflenir. Doğru bir beslenme diyeti ve antrenman programı ile bulk dönemi sonunda hedeflediğiniz miktarda kas kütlesi elde etmeniz mümkündür. Bulk dönemi beslenme diyeti nedeniyle alınan kalori miktarı önemli ölçüde artar. Bu artış bir yandan kas gelişimini desteklerken diğer yandan da yağ oranınızın da artmasına neden olur. Bu nedenle bulk dönemi beslenme programı sonucunda elde ettiğiniz vücut ağırlığının bir kısmını yağlar oluşturur. Bulk döneminde ağırlık antrenmanları sırasında konforlu hissetmek için kadın ve erkek fitness ayakkabısı modelleri ile daha sağlam bir duruş elde edebilirsiniz. 

Bulk dönemi, sporcular ve vücut geliştiren kullanıcılar için hızlı kas artışı sağlayacak niteliktedir. Ancak bu programı doğru olarak uygulamak için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Bulk döneminden maksimum verim alabilmek için dikkat etmeniz gerekenler ise şöyle sıralanabilir:

  • Bilinçli ve kontrollü bir uygulama için bulk dönemi öncesi bir uzmana danışarak profesyonel yardım almanızda fayda vardır.
  • Bulk dönemi beslenme düzenine geçmeden önce besinlerin kalori değerlerini, yağ, karbonhidrat ve protein oranlarını öğrenmek gerekir.
  • Kalori değeri uygun olsa da bazı gıdalara bulk dönemi beslenme programında yer verilmez. Bu nedenle kas gelişimini olumsuz etkilediği için tüketmemeniz gereken gıdaların listesini çıkarmanız önerilir.
  • Herhangi bir sağlık probleminiz varsa bulk dönemi sizin için uygun olmayabilir. Böyle durumlarda bulk dönemi beslenme ve antrenman programlarını uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Clean Bulk Nedir? 

Bulk döneminin en çok tercih edilen türü olan clean bulk, genel olarak sağlıklı gıdalar tüketerek kas ve kilo artışı sağlamayı hedefler. Clean bulk beslenme sürecinde yavaş kilo artışı söz konusudur. Ancak clean bulk dönemi sonunda vücudunuzda kurtulmanız gereken çok fazla yağ kütlesi oluşmaz. Sağlıklı bir şekilde yavaş kilo alımı sonucunda kas kütlesini artırmak şeklinde gerçekleşen clean bulk, kompleks yapıya sahip gıdaların tüketilmesine dayanır. Dolayısıyla clean bulk beslenme diyetinde çöp gıda olarak da adlandırılan abur – cubur tarzı besinlerin tüketilmesi yasaktır. Clean bulk dönemi antrenman programı da beslenme şeklini destekleyecek niteliktedir. Bu dönemde sık ağırlık antrenmanları yapmanız gerekir. Dolayısıyla konforlu hissetmenizi sağlayacak spor giyim ürünleri ile Nike kadın egzersiz ayakkabısı ve Nike erkek egzersiz ayakkabısı gibi modellerle kendinizi destekleyebilirsiniz. 

Dirty Bulk Nedir?

Hemen her türlü besinin tüketildiği dirty bulk dönemi, yoğun kalori alımına dayalı bir beslenme düzeni sağlar. Başka bir ifadeyle dirty bulk dönemi beslenme listesi, abur cuburlar da dahil olmak üzere hemen her türlü yiyeceği içerir. Yoğun bir besin tüketiminin söz konusu olduğu bu yöntem, kas kütlesine kıyasla yağ kütlesi artışının da yoğun olmasına neden olur. Dolayısıyla dirty bulk dönemi sonunda hedeflediğiniz oranda kas artışına ulaşsanız bile, yakmanız gereken yoğun bir yağ kütlesi de elde etmiş olursunuz. Dolayısıyla bu program genellikle sadece irileşmek isteyen sporcular tarafından tercih edilir. Siz de daha hızlı kas inşa etmek için bulk dönemi beslenme ve antrenman programlarından faydalanabilirsiniz. Bu dönemde ihtiyaç duyduğunuz giysiler ve aksesuarlar için spor giyim ürünlerinden erkek – kadın koşu ayakkabısı modellerine kadar her türlü ürünü bulabileceğiniz Barcin.com koleksiyonlarından faydalanabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version