in

Çağımızın Hastalığı: Donuk Omuz!

Çağımızın Hastalığı: Donuk Omuz!

Teknolojinin sunduğu imkanlar sayesinde bugün hayat çok daha kolay olsa da hem çalışma hem yaşam alışkanlıkları nedeniyle hareketsizlik artmış durumdadır. Bu durumun getirdiği sorunlardan biri de donuk omuz hastalığı ya da sendromu olarak bilinir. Yoğun stresin de etkisi ile ortaya çıkan donuk omuz fizik tedavi hareketleri ile hızla iyileşen bir rahatsızlık olsa da kişinin yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Donuk omuz gibi hareketsizlik ve stres kaynaklı rahatsızlıkların önüne geçmenin en basit yöntemlerinden biri ise egzersiz ve sporu hayatın ayrılmaz bir parçası haline getirmektir.

Siz de omuzunuzda rahatsız edici bir ağrı – yanma duyuyor ve yorgun olmadığınız halde kasılma hissediyorsanız aslında bunun sebebi donuk omuz sendromuna sahip olmanız olabilir. Kolunuzu kaldırırken zorlanmak bunu en belirgin anlama yöntemi olsa da sendrom oldukça kapsamlı bir konudur.

Donuk Omuz Nedir?

Donuk omuz sendromu olarak da bilinen rahatsızlığın ne olduğuna geçmeden önce omuzun anatomik yapısını anlamak gerekir. İnsan anatomisinde omuz üst kol, kürek kemiği ve köprücük kemiği olmak üzere üç ayrı bölümden oluşur. Omzun tüm eklemini çevreleyen ve bu bölümleri kapsayan doku da omuz kapsülü olarak adlandırılır.

Sendrom Latince olarak “adeziv kapsülit” olarak adlandırılır. Adından da anlaşılacağı üzere omuz kapsülünde yaşanan sorunlardan meydana gelir. Omuz eklemlerini bir arada tutan kapsül ve eklem sıvısının yönetimini yapan zarın bozulması ya da iltihaplanması sonucu oluşur. Bu durum sonucunda bölgesel olarak ağrı ve hareket etmekte zorlanma olur. Omuz kapsülünün daralması ile eklemlerdeki kabiliyet azalır ve kişinin hareketleri günlük hayatı olumsuz yönde etkilenmeye başlar.

Omuz eklemlerinde sertlik ve ağrı oluşturan hastalık belirtileri yavaş başlar ve zaman içerisinde uykudan uyandıracak kadar şiddetli bir ağrıya dönüşür. Sıklıkla tek omuzda rastlanan fakat iki omuzda birden görülme ihtimali olan sendrom 1-3 yıl arasında kendiliğinden düzelir. Fakat bu sürede kişinin hayatı olumsuz etkileneceği için donuk omuz açma egzersizleri ile hızlı iyileşme sağlanabilir. Doğru egzersiz aksesuarları kullanılarak kişi evde hareketlerini kendi başına yapabilir ve iyileşme sürecine katkıda bulunabilir. Egzersizin yanı sıra doktor reçetesi ile ilaç desteği sağlanır. Yine de ileri vakalar için cerrahi işlemler gerekebilir.

Donuk Omuz Belirtileri Nelerdir?

Donuk omuz evreleri ve ilerleme durumuna göre farklı belirtiler gösterebilir. İlk evre olan 2.-9. ay arasında geceleri artan bir ağrı ve gün içerisinde sıklıkla yaşanan hafif ağrılar görülür. Bu dönemde hareketler kısıtlanmaya başlar. 2. evre olan 4. ve 12. ay arasında ağrıda azalma olsa da omuz ve kol hareketlerinde tutukluk yaşanması ve hareket kısıtlanması arttığından hayat kalitesi düşer. Kolun dışa doğru döndürülmesi zorlaşır. 3. evre ise 1 ile 3 yıl arasında yaşanır. Ağrı, hareketin kısıtlanması ve tutukluk yavaş yavaş azalarak omuz kapsülünde iyileşme gözlenir. Donuk omuz belirtileri bunlardır:

  • Dinlendiğiniz halde bir türlü omuz bölgesindeki ağrı geçmez.
  • Gece artan omuz ağrısı nedeniyle uykuya dalmak zor olabilir hatta uykudan uyanabilirsiniz.
  • Gün içerisinde hafif ya da yüksek şiddetli omuz ağrısı yaşanır.
  • Giyinmek gibi basit bir günlük aktiviteyi yapmak bile zorlaşır.
  • Kolunuzu tamamen yukarı kaldırmak ya da dışa doğru döndürmek neredeyse imkansızdır.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Donuk omuz evde tedavi edilse de doktor desteği alınmadığı zaman süreç uzayabilir. Tıbbi olarak tedavide ilaçlar, fizik terapi, enjeksiyon, eklem gerginliği, omuz manipülasyonu ve artroskopik tercih edilir. Evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz donuk omuz egzersizleri de size yardımcı olur. Egzersizi yaparken kolunuzu daha rahat hareket ettirmenize yardımcı olan esnek egzersiz giyim ürünlerini tercih etmeniz faydanıza olur. Evde uygulayabileceğiniz egzersizler ağırlıkla yapılan sarkaç hareketi, iple yapılan makara hareketi, tırmanma egzersizi ve omuz germedir.

Antrenman sırasında kullanacağınız en kaliteli egzersiz ayakkabısı, kıyafetleri ve aksesuarları için şimdi Barcin.com ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Son Dönemin En Büyük Tartışması! Ronaldo mu Messi mi?

Son Dönemin En Büyük Tartışması! Ronaldo mu Messi mi?

Tasarımıyla İlgi Çeken 5 Ayakkabı Modeli

Tasarımıyla İlgi Çeken 5 Ayakkabı Modeli