Menu
in

Can Bartu Olmak

Futbolculuğu Avrupa çapında, Basketbolculuğu ise kariyerini devam ettirseydi, Avrupa’nın ötesine geçebilirdi desek aklınıza kim gelirdi? Öyle biri mi vardı Türkiye’de diyenleri duyar gibiyiz. Bir düşünün, Sinan Güler’in hem 2016 Avrupa Futbol hem de 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası’na hazırlandığını. Ne garip hem de ne harika!

Milli formayı hem basketbol hem de futbolda gururla taşıyan bu isim, Can Bartu’dan başkası değil tabii ki, ve bunu yapabilen ilk ve tek Türk sporcusudur. “Sinyor Bartu” lakabı ile İtalyanlar tarafından tanınan ve sevilen bir futbolcu olan Bartu, o tarihlerde en uzun Avrupa kariyeri olan Türk futbolcu ünvanını da korumaktadır.

Basketbol kariyerine 1949 senesinde sadece 13 yaşında iken Fenerbahçe alt yapıda başlayan Bartu, 7 yıl boyunca sarı-lacivertli formayı terletirken, 6 kez de Türk basketbol milli takım formasını giydi. Fenerbahçe’nin efsanevi teknik direktör ve idarecilerinden Fikret Arıcan’ın aracılığı ile futbol kariyeri başlayan “Sinyor”, basketbolda kullandığı kıvrak zekasını futbola da uyarlayarak takımın kalbinde orta sahada kendisine forma buldu. Bartu aynı gün içinde ezeli dostları Galatasaray’la yaptıkları bir maçta 32 sayı atacak, birkaç saat sonra Dolmabahçe Stadı günümüz İnönü Stadı’nda çıktığı maçta da iki gol atacaktır.

Bartu bu anlamda müstesna bir oyuncu olarak tarihe geçmiştir.

Kariyeri boyunca 262 maça çıkan Bartu’nun Fenerbahçe ile 62, 6 yıl oynadığı İtalya’da ise toplam 14 golü bulunmaktadır. 28 kez Futbol Milli Takımı’nın formasını giyen Can, 6 yıllık İtalya macerasına üç takım sığdıracaktır. Bu takımlar, üç sezon oynadığı Lazio, iki sezon oynadığı Fiorentina ve bir sezon oynadığı Venedik takımı Venezia’dır.

Can Bartu İstatistikleri;

  • Basketbolla Şampiyonluk: 1955 yılında İstanbul ve Türkiye şampiyonlukları kazanan Fenerbahçe Basketbol Takımı’nın kadrosundadır.
  • Futbolda ilk maçta ilk gol: Fenerbahçe genç erkek takımı ile Edirne’de çıktığı ilk maçta gol atmıştır.
  • 32 Sayı ve 2 Gol: Harbiye’deki Spor ve Sergi Sarayı’nda Galatasaray’la oynanan basketbol maçında 32 sayı atan Bartu, maçtan önce çıktığı Dolmabahçe Stadı’nda oynanan Beşiktaş maçında da 2 gol kaydetmiştir.
  • İlk Türk Futbolcu: Fiorentina-Glasgow Rangers arasında oynanan Avrupa Kupası final maçında forma giyerek, bir Avrupa kupası finalinde oynayan ilk Türk futbolcu olarak tarihe geçti.
  • Metin Oktay için Galatasaray forması giydi: 1969 yılında Metin Oktay’ın jübilesi için ayarlanan Galatasaray-Fenerbahçe maçında, Metin Oktay ve Can Bartu formalarını değişerek bir süre böyle oyuna devam etmiş

Yorum Yazın

Exit mobile version