in

Çikolata Krizlerine Karşı Etkili 7 Öneri

Kendinizi ödüllendirmek ve ara sıra bir tatlı molası vermek için eve aldığınız çikolata, ertesi güne kadar bitmiş mi oluyor? Evde çikolata olmasa da tatlı kriziniz tuttuğu anda kendinizi sokağa atıp alışveriş mi yapıyorsunuz? Sayısız diyet programını çikolataya olan düşkünlüğünüz yüzünden mi bozdunuz? Emin olun, tatlı krizleri konusunda yalnız değilsiniz. En formda ve sağlıklı insanlar bile sık sık tatlı ve çikolata krizleriyle mücadele etmek zorunda kalabilir. Peki, söz konusu krizlerin neden bu kadar sık ve zamansız olduğunu biliyor musunuz? İşte, çikolata krizlerine karşı alabileceğiniz önlemler ve uygulayabileceğiniz çözüm önerileri…

1. Düzenli, Dengeli ve Yeterli Beslenin

Tatlı tüketmek, beyinde endorfin ve serotonin salgılanmasına neden olduğu için gerçekten kendinizi daha keyifli ve mutlu hissetmenize yardımcı olabilir.

Çikolata Krizlerine Karşı Etkili 7 Öneri

Ancak her stresli hissettiğinizde çareyi çikolatada aramak sağlığınız ve yaşam kaliteniz açısından riskli bir seçim olabilir. Yaşadığınız tatlı krizlerini en aza indirmek için, gün içerisinde düzenli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Kötü ve eksik bir beslenme düzeni uyguladığınızda, uzun açlıklar yaşayabilir ve kan şekerinizin hızla düşmesine neden olabilirsiniz. Kan şekerinizin düşmesi ya da karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme düzeni sürdürmek tatlı krizi yaşamanızın temel nedenleri arasındadır. 

2. Ara Öğünlerinize Meyve Ekleyin

Vücudunuzun şeker ihtiyacını daha doğal ve sağlıklı alternatifler yardımıyla karşılamak istiyorsanız, az miktarda ve sık beslenebilirsiniz.

Çikolata Krizlerine Karşı Etkili 7 Öneri

Ara öğünler, uzun açlıklar yaşamamanız için oldukça kurtarıcıdır. Ara öğünlerinize bir porsiyon meyve ekleyerek tatlı krizlerini daha başlamadan sonlandırabilir, süt ya da yoğurt gibi protein kaynaklarını da ara öğününüze ekleyerek daha uzun süre tokluk hissi yaşayabilirsiniz. 

3. Kendinize Bir Hedef Belirleyin

Çikolata krizlerine karşı çözüm geliştirmenin bir diğer yolu, kendinize belirli hedefler koymaktır. Örneğin canınız deli gibi çikolata istediğinde, kendinize on beş dakikalık yürüyüş, kısa süreli bir ev işi, bir bölüm dizi izlemek, birkaç sayfa kitap okumak gibi hedefler belirleyebilirsiniz.

Çikolata Krizlerine Karşı Etkili 7 Öneri

Bu aktiviteleri yaptıktan sonra canınız halen aynı ölçüde çikolata istiyorsa, kendinizi ölçülü miktarda çikolatayla ödüllendirebilirsiniz. Ancak bu aktiviteler yardımıyla o an için zihninizi dağıtmak, tatlı krizlerinizi büyük ölçüde yatıştırmaya yardımcı olur. Böylelikle tükettiğiniz çikolata miktarını azaltabilirsiniz. 

4. Asitli ve Şekerli İçecekler Tüketmeyin

Asitli ve şekerli içecekler tüketmek mide hacminizin genişlemesine neden olmanın yanı sıra, şeker tüketmeye olan bağımlılığınızın gitgide artmasına neden olur. Tadı şekerli olduğu halde kalori içermeyen içecekler sizi yanıltmasın. Çünkü tatlandırıcı barındıran bu içecekler, beyninize şeker tükettiğinize dair bir sinyal vererek insülin hormonunu tetikler. Bu yüzden çikolata krizlerini daha sık ve şiddetli şekilde yaşayabilirsiniz. 

5. Su İçmeyi Unutmayın

Çikolata Krizlerine Karşı Etkili 7 Öneri

Kendinizi çok aç hissettiğinizde ya da çikolata krizinizin tuttuğunu düşündüğünüzde, aslında beyniniz sizi yanıltıyor olabilir. Gün içerisinde uzun süre boyunca susuz kaldığınızda ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıvı alımını karşılamadığınızda, kendinizi aç hissedebilirsiniz. Oysa açlık ve susuzluk, zaman zaman karıştırılan kavramlardır. Çikolata krizine girdiğinizi düşündüğünüz anda bir bardak su içerek 15 – 20 dakika boyunca bekleyebilirsiniz. Böylelikle yaşadığınız hissin farkına varabilir, tuzak krizleri bu şekilde savuşturabilirsiniz. Yeterli Sıvı Alımı Nasıl Anlaşılır? yazımız bu konuda size yardımcı olabilir.

6. İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

İşlenmiş gıdaları tükettiğinizde beyniniz dopamin hormonunun salgılanma düzeyini artırır. Dopamin hormonu aşırı miktarda salgılandığında ise, açlık hissedebilir ve aniden tatlı arayışına girebilirsiniz. Öte yandan, işlenmiş gıdaların içeriğinde bulunan kimyasal ve koruyucu maddeler, sağlığınızı doğrudan riske atarak vücudunuzun yağ oranının artmasına neden olur. Çikolata krizlerine karşı etkili bir çözüm yaratmak için, mümkün olduğunca doğal ve sağlıklı gıdalarla beslenmelisiniz. 

7. Porsiyon Kontrolüne Önem Verin

Elbette ara sıra çikolata ya da tatlı yiyeceksiniz. Kendinizi sevdiğiniz bazı gıdalardan tümden mahrum etmek hem sürdürülebilirlikten uzak hem de oldukça acımasız bir fikirdir. Üstelik kendinize çikolata tüketmeyi yasakladığınız anda, rastladığınız tüm çikolata paketleri size çok daha cazip ve lezzetli görünebilir. Bu noktada önemli olan, çikolatayı her canınız istediğinde ve sınırsız şekilde tüketmek yerine, porsiyon kontrolünü göz önünde bulundurarak yemektir. Örneğin çikolata krizi yaşamasanız bile haftada bir ya da iki gün ara öğününüzde birkaç parça çikolata tüketebilirsiniz. Ancak kendinizi belirli bir miktarda sınırlamayı öğrenmeli, çikolatayı bir yasak olarak görmemelisiniz.

Tatlı krizlerini önlemenin ya da geçiştirmenin en pratik yollarından biri de, düzenli olarak spor yapmaktır. Farklı spor branşlarına uygun ekipman ve aksesuar seçeneklerine barcin.com üzerinden ulaşabilirsiniz. 

5 Öneriyle Voleybol Ayakkabısı Nasıl Olmalı kapak

5 Öneriyle Voleybol Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Daha Belirgin Karın Kasları İçin

Daha Belirgin Karın Kasları İçin