in

Şeker Yerine Kullanabileceğiniz 5 Sağlıklı Alternatif

Günlük hayatta neredeyse her yiyeceğin içinde bulunan beyaz şeker, sağlığı olumsuz yönde etkileyen ve fazla kullanımda diyabet ve obezite başta olmak üzere pek çok hastalığa zemin hazırlayan rafine bir madde olarak bilinir. Dolayısıyla sağlıklı bir yaşama geçmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de rafine şeker tüketimini en aza indirmek veya rafine şekeri tamamen hayatınızdan çıkarmaktır. Fakat tatlı besinlere alışık olan beslenme şekliniz ve vücudunuz, özellikle şekerden uzaklaşmaya başladığınız ilk zamanlarda bunu hoş karşılamayabilir. Bu yüzden sevdiğiniz tatları daha sağlıkla tüketebileceğiniz şeker alternatifleri mevcut. Siz de bu alternatifleri besinlerinizde kullanarak daha sağlıklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Bu sayede kilo kontrolü sağlarken sevdiğiniz tatlardan vazgeçmek zorunda kalmadan yeni bir yaşam tarzına geçiş yapabilirsiniz.

1- Bal

Doğal ve gerçek bal, günlük şeker ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayacak bir besindir. İçeriğinde bulunan vitamin ve protein takviyesi sayesinde bal, kolayca ulaşabileceğiniz şeker alternatifleri arasında yer alır. Tadının rafine şekere oldukça benzemesinden ötürü çayın, kahvenin, sütün içerisinde rahatlıkla kullanabileceğiniz balı, tatlı tariflerinde de değerlendirebilirsiniz.

şeker yerine

Bal ile ilgili önemli olan asıl husus, tüketmekte olduğunuz balın gerçek olup olmadığıdır. Gerçek olmayan ballarda zararlı şeker takviyesi bolca bulunur, bu yüzden rafine şeker tüketme riskiniz artar. Bununla birlikte balı gün içerisinde fazla tüketmeniz rafine şeker tüketiminde olduğu gibi, kilo alımı ve diyabet gibi sağlık problemleriyle karşılaşmanıza da sebep olabilir. Bu yüzden günlük bal miktarını sınırlamanız önemlidir.

2- Stevia

Stevia oldukça tatlı bir şeker alternatifidir ve stevia bitkisinin yapraklarından elde edilir. Özellikle diyabet, fazla kilo alımını durdurma konusunda tercih edilebilecek doğal şekerler arasında yer alır. Çünkü içerisinde hiç kalori barındırmaz ve rafine şekerin aksine kan şekerinde ani yükselmeler yaratmaz. Bu yüzden saf stevia’yı da içecek ve yiyeceklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Stevia doğal tatlandırıcılar arasında en çok bilineni, tatlandırıcı sektöründe de en çok kullanılan doğal şekerler arasında yer alır. Fakat sektör tarafından üretilen stevia’lı tatlandırıcılar, aynı zamanda katkı maddesi de içerdiğinden uzun süreli kullanımda sağlık problemlerine yol açabilir. Bu durumdan korunmak ve doğal şekeri en saf haliyle vücuda almak için saf stevia’dan faydalanabilirsiniz.

3- Hindistan Cevizi Şekeri

Hindistan cevizi şekeri; çinko, potasyum ve B vitaminleri açısından oldukça zengindir. Rafine şekere alternatif olarak kullanılabilecek Hindistan cevizi şekeri tatlılara hafif, vanilyalı bir tat ve koku verir.

şeker yerine

Her türlü tatlı ve kek yapımda kullanabileceğiniz bu şeker, rafine şekerin oluşturduğu keskin tadı oluşturmaz, bu sayede sağlıklı atıştırmalıklarınıza daha hafif bir tat katar. Sağlıklı atıştırmalıklarınızı hazırlarken yağ olarak da Hindistan cevizi yağını tercih ederseniz, atıştırmalıkların tadını ve kokusunu daha hoş bir hale getirebilirsiniz.

4- Keçiboynuzu Özü

Keçiboynuzu özü, pekmeze benzeyen fakat pekmez kadar keskin olmayan yapısı ve vücuda katkıları ile oldukça yararlı bir şeker alternatifidir. Kalsiyum açısından zengin olan keçiboynuzu özünün, aynı zamanda kan şekerini dengelediği ve kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Fakat keçiboynuzu özünün de hasını bulmanız önemlidir. Özellikle soğuk sıkım olarak tercih edilmesi gerekir. Bu sayede öz, keçiboynuzunun tüm besin değerlerini içerisinde barındıran bir sağlık deposuna dönüşür. Fakat keçiboynuzu özünü tüketirken de dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Keçiboynuzu özü yüksek kaloriye sahiptir. Dolayısıyla fazla tüketimden kaçınılmalıdır. Keçiboynuzu özü aynı zamanda pişirilebilir bir gıdadır, dolayısıyla tatlı sağlıklı atıştırmalıklarda, özellikle şekerli ve karamelize bir tat elde etmek istediğinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

5- Pekmez

Üzüm pekmezi başta olmak üzere dut, keçiboynuzu, harnup gibi farklı besinlerin pekmezi yapılabilmektedir. Oldukça sağlıklı olan pekmez türlerinin, içerisinde kullanılan besine göre vücuda farklı faydaları bulunur. Pekmez de sağlıklı şeker alternatifleri arasında yer alır. Özellikle demir, kalsiyum ve potasyum içeriği yüksek olan pekmezi, az miktarlar şeklinde tatlılarınızda veya sağlıklı yiyeceklerinizde kullanabilirsiniz. Kalorisi yüksek olduğu için fazla kullanımı kilo almaya veya kan şekerinde ani yükselmeye sebep olabileceğinden pekmezin kullanım miktarına dikkat edilmelidir.

şeker yerine

Doğal şekeri hayatınıza katarak oluşturacağınız yeni beslenme ve hayat düzeninize sporu da ekleyerek daha hareketli ve sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz. Spora başlamak veya spora devam etmek için ihtiyacınız olan spor kıyafetlerini Barcin.com‘da bulabilirsiniz.

engelli koşu nedir

Engelli Koşu Nedir, Engelli Koşu Hakkında

Etkili Bir Fitness Programı Nasıl Olmalı?