in

Diyetsiz Kilo Verme Mümkün Mü?

Sağlıklı ve fit bir görünüm her yaştan ve her kesimden insanın hayallerini süslüyor. Ancak modern yaşamın neredeyse herkese dayattığı koşullarda ideal kiloya ulaşmak çok kolay değil. Atalarımızın alışkanlıklarına göre çok daha hareketsiz bir yaşam tarzına sürüklendiğimiz 21. yüzyılda kilo vermek için çeşitli uygulamalardan faydalanmak gerekiyor. Bu kilo verme çalışmalarının çok büyük bir çoğunluğu diyet yapmak üzerine kuruluyken, dilediği yemekleri tüketmekten vazgeçmek istemeyenler ise diyetsiz kilo verme yöntemlerine odaklanıyor. İşte sıkı bir diyet programına girmeden kilo vermek için uygulayabileceğiniz birkaç ufak ipucu:

Spor En Büyük Dostunuz

Fazla kiloların en temel sebebi ihtiyaçtan fazla kalori alımı olarak biliniyor. Yani bir diğer deyişle gün içerisinde yaktığınız kaloriden daha fazla kalori alıyorsanız o günü kilo kontrolü açısından ekside tamamlamışsınız demektir. Peki kalori alımınızı azaltmak istemiyor yani dilediğiniz her şeyi yemeye devam etmek istiyorsanız ne yapmalısınız? Tabii ki yaktığınız kalori miktarını artırmalısınız. Bunu uygulamak için de en büyük dostunuz spor aktiviteleri olacak.

hiit-kardiyo-hareketleri-sportmen

Yaşınız ve kilonuzun durumuna göre kendinize düzenli bir spor aktivitesi seçtiğiniz takdirde kısa sürede kilo vermeye başlayabilirsiniz. Ancak sporun da tıpkı yemek yemek gibi bir düzen içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmayın. Eğer uzun süredir spor yapmayan biriyseniz ilk günden ağır antrenmanlara başlamanız ve her gün spor yapmanız gerekmiyor. Ancak kendiniz için belirlediğiniz spor programını aksatmamaya ve aktivite sürenizi yavaş yavaş artırmaya dikkat edin.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Diyet ve spor tavsiyelerinde uyku düzenine ne kadar önem verildiğini muhtemelen daha önce de görmüşsünüzdür. Gerçekten de uyku saatlerinizi belirli bir düzende tutmak kilo vermek açısından büyük önem taşıyor. Vücudunuz ihtiyacı olan uykuyu alamadığı takdirde buna tepki olarak ödem biriktirmeye başlıyor ve doğal olarak kilo artışı yaşanıyor.

uyku duzeni 3

Bu sebeple diyetsiz kilo verme yöntemlerini uygularken bir yandan da uykunuzu kontrol altında tutmanız hedefe çok daha kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor.

Bol Su Tüketin

Su tüketimi de kilo kontrolü açısından büyük önem taşıyor. Yetişkin ve sağlıklı bir bireyin günde 2 ila 2.5 litre kadar su tüketmesi öneriliyor. Özellikle sabah uyandığınızda güne ılık bir bardak suyla başlamak hem sağlığınız hem de kilo kontrolü açısından büyük fayda sağlıyor.

su içmek 1

Eğer su içme alışkanlığınız yoksa size gün içerisinde sık sık su içmeniz gerektiğini hatırlatacak olan akıllı telefon uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Gün içerisinde çok az su tüketen birinin ilk günden 2 litre su içmesinin beklenemeyeceğini de unutmayın. Su içme alışkanlığınızı da tıpkı spor aktiviteleri gibi yavaş yavaş ve artırarak edinmeye çalışın.

Yavaş Yemek Tokluk Hissini Tetikliyor

Gün içerisindeki tüm öğünlerde yemeklerinizi yavaş tüketmek vücuda tokluk hissini beyne göndermesi için zaman tanıyor.

Ne Zaman Tartılmalı, Doğru Tartım Nasıl Olur 4

Bu sayede ufak bir psikolojik oyunla aldığınız kaloriyi azaltmayı başarabilirsiniz. Uzmanlar 20 dakikalık bir sürenin yemek yeme uzunluğu için ideal olduğunu söylüyor. Dilerseniz sofraya oturmadan önce saatinize bakabilir ve belirlediğiniz süreyi tamamladığınızdan emin olabilirsiniz.

İçecek Tercihlerinizde Revizyona Gidin

Fazla kiloların en büyük sebeplerinden biri de yemek yerken veya gün içerisindeki atıştırmalıklarda tercih edilen içecek türleri. Gazlı içecekler ve gereğinden fazla şeker bulunduran meşrubatlar tüketmeniz ertesi gün size fazla kilo olarak geri dönecektir. Bu yüzden yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek istemiyorsanız bile içme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeyi unutmayın.

yağ yakan içecekler 4

Herhangi bir diyet uygulamadan kilo vermek için günlük hayatınıza yerleştirebileceğiniz çok sayıda ufak alışkanlık bulunuyor. Ancak tüm bunların yanında hareketli bir yaşam da sağlıklı ve fit bir görünümün en temel anahtarı olarak kabul ediyor.

Siz de hayalinizdeki görünüm için sportif bir yaşama ilk adımı atmayı planlıyorsanız Barcin.com’da bulunan spor ekipmanları ve aksesuarlar arasından işinizi çok daha kolaylaştıracak ürünlere ulaşabilirsiniz.

omega 3 hangi besinlerde bulunur

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur & Örnek Menüler

Sporda Kas Zorlanmasını Önlemek için 7 Öneri