in

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur & Örnek Menüler

Vücut tarafından üretilemediği için besinler yoluyla alınması gereken Omega 3, sağlık için en faydalı yağ asitlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Ancak maalesef ki geleneksel beslenme alışkanlıklarında tüketilen yiyeceklerin büyük bir çoğunluğu Omega 3 yağ asidini içermiyor. Bu sebeple zaman zaman beslenme düzenini direkt olarak Omega 3 almaya odaklı bir hale getirek gerekiyor. Bu gerekliliğin farkında olan bireylerin ise aklına hep o temel soru geliyor: Omega 3 hangi besinlerde bulunur?

Omega 3 Kaynağı Balıklar

Omega 3 yağlarını en kolay elde edebileceğimiz besinlerin başında balıklar geliyor. Çok çeşitli balık türlerinde farklı miktarlarda bulunan Omega 3 yağ asidi ihtiyacınızı leziz balık menüleriyle karşılayabilirsiniz.

enerji veren yiyecekler  somon

Başta somon balığı olmak üzere uskumru, hamsi, sardalya, alabalık ve hatta konserve ton balıklarında bile kayda değer miktarda Omega 3 yağ asidi yer alıyor. 100 gramlık bir porsiyonunda 2 ila 2,5 gram arasında Omega 3 bulunduran somon balığı bu konuda en çok tercih edilen besinlerden biri olarak öne çıkıyor. Her biri 100 gram olarak değerlendirildiğinde uskumru balığı 1,2 ila 2,5 gram Omega 3 içerirken, bu oran hamside 1,5 ila 2 gram arasında değişiklik gösteriyor.

Chia Tohumu da Omega 3 İçeriyor

“Omega 3 hangi besinlerde bulunur?” sorusunun birçok cevabı var. Bunlardan bir tanesi de son dönemde oldukça popülerleşen bir besin olan Chia tohumu.

chia tohumu faydaları

Güney Amerika’da yetişen bir adaçayı olan Salvia Hispanica’nın tohumlarından elde edilen Chia’nın her 28 gramında 5 gram kadar Omega 3 yağ asidi yer alıyor. Sağlık açısından birçok faydası bulunan Chia tohumuyla yapılan yemekler lezzetli bir Omega 3 kaynağı olarak sofralarda kendine yer buluyor.

Bir Omega 3 Kaynağı Olarak Ceviz

ceviz kalori 5

Ceviz, insan sağlığına en faydalı yemişlerden biri olarak biliniyor. Gün içerisinde tok tutmasının yanı sıra kalp ve damar hastalıkları konusunda da vücudun en büyük yardımcılarından biri olan yemiş, Omega 3 bakımından da oldukça zengin. 100 gramlık bir cevizde yaklaşık olarak 9 gram Omega 3 yağ asidi bulunuyor.

Meyve Sevenlere Avokado

omega 3 hangi besinlerde bulunur

Omega 3 ihtiyacını meyve tüketerek karşılamak isteyenlerin imdadına ise Avokado yetişiyor. Ana vatanı Meksika olan tropik meyve, lezzetli tadı ve her türlü yemeğe uyum sağlayabilen yapısının yanı sıra bir tam avokado için içerdiği 0,15 gramlık Omega 3 desteğiyle de tercih edilen bir besin olma özelliği taşıyor.

Omega 3 Kaynağı Menü Önerisi

Avokadolu Enginar Dolması

omega 3 hangi besinlerde bulunur 4

Bir Omega 3 kaynağı olan avokadoyu yine sağlık için oldukça faydalı olan enginarla birleştirdiğinizde ortaya çıkacak olan sonuçtan oldukça memnun kalacaksınız. Omega 3 odaklı bir beslenme programı oluşturmak istiyorsanız başlangıç olarak avokadolu enginar dolmasını tercih edebilirsiniz.

Izgara Somon

somon

Omega 3 dendiğinde akla ilk gelen somon balığı bu menünün olmazsa olmazı. Uzmanlar tarafından haftada en az 2 kez tüketilmesi tavsiye edilen somon balığını menümüzde biz ızgara usulü önerdik. Ancak siz damak tadınıza göre fırın somon veya soslu somon seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Çilekli Chia Pudingi

Sağlıklı bir menünün son dokunuşunu keyifli bir tatlıyla yapmak gerekiyor. Tatlı seçiminde de sağlıklı alternatiflerden uzaklaşmak istemiyorsanız çilekli chia pudingi ideal bir seçenek oluşturuyor. Dilerseniz çilek yerine muz veya portakal gibi farklı meyvelerden de faydalanabilirsiniz.

chia tohumu yoğurt (2)

Sağlıklı bir yaşam için vücudun gereksinimlerini doğru oranda ve ideal sürede karşılamak gerekiyor. Ancak tüm bunların yanında hareketli yaşam ve spor aktiviteleri de fit bir görünüme sahip olmak için önem taşıyor.

Eğer siz de sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı sportif aktivitelerle perçinlemek istiyorsanız Barcin.com’da sunulan spor ekipmanları arasındaki ürünleri inceleyebilir, çok daha keyifli bir spor deneyiminin kapılarını aralayabilirsiniz.

sportmen okula dönüş alışverişi

Okula Dönüş Alışverişi için Tavsiyeler

Diyetsiz Kilo Verme Mümkün Mü?