in

Sporda Kas Zorlanmasını Önlemek için 7 Öneri

Sağlıklı bir yaşam, fit görünüm ve estetik bir vücuda sahip olmak için düzenli spor yapmak gerekiyor. Ancak spor egzersizleri oldukça cazip sonuçlar vadetmesinin yanında bazı ufak yorgunluk ve ağrıları da beraberinde getirebiliyor. Özellikle spora yeni başlayan veya antrenmanlarına uzun bir süre ara veren kişiler, yaptıkları egzersizlerden sonra kas zorlanması veya ağrılarla karşılaşabiliyor. Neyse ki bu ağrıları minimuma indirmenin bazı yolları var. İşte sporda kas zorlanmasını önlemek için 7 öneri:

1- Antrenman Öncesi Isınmayı Unutmayın!

isinma-hareketlerl-nasil-yapilir

Hangi sporu yapıyor olursanız olun, antrenman öncesi ısınma hareketleri gerçekleştirmek oldukça önem taşıyor. Vücudunuzdaki kan akışını hızlandırmak ve kasları yapılacak hareketlere hazır hale getirmek için mutlaka spor öncesi ısınma egzersizlerini uygulamalısınız. Isınma hareketleri sayesinde kaslarınızın gerilme ve esneme işlemlerinde çok daha efektif bir performans sergilemesini sağlayabilir ve olası sakatlıkların önüne geçebilirsiniz.

2- Egzersiz Yoğunluğunuzu Kademeli Olarak Arttırın

Düzenli spor hayatına başlarken sakin ama emin adımlarla ilerlemek oldukça faydalıdır. Özellikle spora yeni başlıyorsanız ilk antrenmanlarınızda kısa süreli egzersizler gerçekleştirebilirsiniz.

fitness-egzersizleri-02

Yıllarca koşmamış bir insan ilk spor deneyiminde 10 km koşmayı denerse kas ağrıları ve aşırı yorgunluk kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple ilk egzersizlerinizde çok daha kısa süreli antrenmanları tercih edin ve vücudunuz bu rutine alıştıkça çalışma sürelerini kademeli olarak arttırmayı deneyin.

3- Sağlıklı Beslenmek Çok Önemli

Düzenli spor hayatı olan bir insanın aynı zamanda düzenli bir beslenme alışkanlığı da olması gerekiyor. Çünkü spor ve sağlıklı beslenme ancak birlikte gerçekleştirildiğinde vücuda fayda sağlayabiliyor.

vucut-sekline-gore-beslenme-02

Kaslarınızın antrenman kadar beslenmeye de ihtiyacı var. Kas zorlanması durumlarının önüne geçmek için hem spor öncesi hem de spor sonrasında diyetinize uygun gıdalar tüketmelisiniz. Özellikle proteinler ve kompleks karbonhidratlar spor yapan kişilerin beslenmesinde başrolü oynuyor.

4- Vücut Tipinize Uygun Bir Spor Seçin

Sağlıklı bir yaşamı hedefleyen herkesin yönelebileceği çok sayıda spor türü var. Ancak bazı spor türleri bazı vücut tipine sahip kişilere uygun olmayabiliyor. Bu noktada kondisyon durumunuz, yaşınız ve vücut tipinize uygun bir spor tercih etmek önem taşıyor. Özellikle çalıştırmak istediğiniz bir bölgeniz veya kas grubunuz varsa buna uygun spor türlerini tercih edebilirsiniz.

doğru bilinen yanlışlar spora başlangıç 3

5- Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

Özellikle spora yeni başlayan kişiler için genellikle haftada 3 günlük bir egzersiz yoğunluğu uygun görülüyor. Ancak belirlenen bu 3 günün aralıklar bırakılarak düzenlenmesi de önem taşıyor. Her bir antrenmanınız sonrası en az 1 gün ara vereceğiniz bir planlama yapmanız kaslarınızın çok daha sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacaktır. Araştırmalara göre kaslar çalışırken değil dinlenirken gelişme gösteriyor. Bu yüzden egzersizler arasında bırakılan dinlenme günleri de aslında sporun bir parçası olarak değerlendirilebiliyor.

Sabah Sporu Hakkında, Ne Zaman Yapılmalıdır 4

6- Antrenman Sonrası Ilık Bir Duş Alın

Her antrenman sonrası vücutta laktik asit birikiyor ve kas ağrılarına bu maddenin sebep olduğu biliniyor. Laktik asit birikiminin etkilerini minimuma indirmek ve egzersizleriniz sırasında yorulan kaslarınızı rahatlatmak için antrenmanınızın hemen ardından ılık bir duş alabilirsiniz.

7- Ekipmanlarınızı Tanıyın ve Doğru Kullanın

Spor yaparken kullanılan ekipmanların tanınması da olası sakatlık ve zorlanmaların önüne geçmek için büyük fayda sağlıyor. Özellikle aletli spor yapan kişilerin tercih ettikleri aletlerin kullanımı konusunda detaylı bilgiye sahip olması gerekiyor. Bu konuda etrafınızdaki tecrübeli kişilerden veya spor hocalarından destek alabilirsiniz.

Sporda kas zorlanmaları ve sakatlıkların önüne geçmek için doğru ekipman kullanımı ve yapılan antrenmana uygun giysiler tercih etmek hayati önem taşıyor. Siz de onlarca farklı spor türüne uygun sayısız ürüne Barcin.com avantajlarıyla kolayca ulaşabilir, sağlıklı ve ağrısız bir spor deneyimi için ilk adımı atabilirsiniz.

Diyetsiz Kilo Verme Mümkün Mü?

kosu giyim kapak

Koşu Sporu için Nasıl Giyinilmeli?