in

Koşu Sporu için Nasıl Giyinilmeli?

Doğru kıyafeti seçmek ve giymek koşu sporunda fark yaratan en büyük etkenlerden biridir. Giymek için seçtikleriniz koşunuzu zevkli hale de getirebilir perişan da edebilir. Koşu için nasıl giyinilmeli sorusunun cevabı sizi başarıya götüren faktörlerin en başında gelir.

hizli-ve-esnek-bir-kosucu-olmak-sportmen-cover

Neden Doğru Ürünleri Seçmeliyiz?

 • Doğru kıyafet ve ekipman motivasyonunuzu artırır.
 • Atletik performansınızın gelişmesine yardımcı olur.
 • Öz güveninizi yükseltir.
 • Sakatlık riskinizi azaltır.
 • Başarı oranınızı yukarı çeker.

Koşmaya yeni başladıysanız veya ilk 5k yarışınıza hazırlanıyorsanız aklınızda nasıl giyinilmeli sorusu olması çok doğaldır. Başka sporların aksine aslında bu konuda şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Keyifli bir koşu veya iyi bir yarış için bütün dolabınızı değiştirmeye ve havalı ekipmanlara ihtiyacınız olmayacak.

Koşunuzun olabildiğince rahat ve sorunsuz geçmesi için gerekli kıyafetler rehberimizi okuyabilir, ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

etkili-5-kosu-antrenmani-ile-mesafe-tanimayin-kapak

Koşu Ayakkabısı ve Çorabı

En yaygın koşu sakatlıkları yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanmaktadır. Koşu ayakkabınızı seçerken tercih ettiğiniz ürünü sadece markası, rengi veya fiyatı için satın almadığınızdan emin olun. Sizi yaralanmalardan ve sakatlıklardan koruyacak bir ayakkabıya ihtiyacınız olduğunu unutmayın. İhtiyacınızı belirlemede hangi seviye koşucu olduğunuz, koşu amacınız ve koşacağınız zeminin çok büyük etkisi vardır. Eğer koşmaya yeni başladıysanız hafif ayakkabılar yerine yastıklama teknolojisi ile dizayn edilmiş ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Ayrıca koşu bandı, pisti, asfalt yol veya patika için üretilen ayakkabılar birbirinden farklıdır.

kosu-ayakkabi

 • Gece ya da sabah çok erken saatte koşacaksanız ayakkabınızın reflektif parçalara sahip olduğundan emin olun. Koşu güvenliğinizi hiçbir zaman göz ardı etmemelisiniz.
 • İhtiyacınızı belirlemeden ayakkabı alışverişine asla çıkmayın.
 • Koşu ayakkabısı seçerken çorap seçimi de önemlidir. Seçeceğiniz çorabın ince, kalın ve destekli olup olmadığı ayakkabınızın rahatlığına doğrudan etki edecektir.
 • Pamuk içerikli çoraplar sizi koşarken rahatsız eder ve ayaklarınızın terlemesine neden olur. %100 pamuk yerine mutlaka sentetik içerikli çoraplar tercih etmeniz gerekir.

Koşu Kıyafetleri

Eğer spor yapıyorsanız gardırobunuza birkaç ekleme yaparak koşu için hazır hale gelebilirsiniz. Özellikle koşu sporu için üretilen kıyafetler hareket kabiliyetini artırmak için dizayn edildiğinden oldukça hafif seçeneklerdir. Koşu için nasıl giyinilmeli sorusunu cevaplarken altın kural %100 pamuk içerikli ürünlerden uzak durmaktır.

Soğuk havalar için kuru ve sıcak kalmanıza, sıcak havalar içinse teri üstünüzde tutmayan ürünlere ihtiyacınız vardır. Seçim yaparken yüksek teknoloji ve polyester karışımlı ürünleri tercih etmenizde yarar vardır. Yaz mevsiminde açık havada koşacaksanız güneş koruma özelliği olan ürünler işinize yarayacaktır. T-shirt, tayt ve şortlarınızı seçerken bu detaylara uygun ürünler aramanız sizin daha verimli koşmanıza yardımcı olacaktır.

kosu-giyim

Hava eğer soğuk ise esnek ve destekleyici bir koşu taytını tercih edebilirsiniz. Hava şartları uygun ise hafif, polyester içerikli ve yumuşak şortlar size hareket özgürlüğü sağlayacaktır.

Koşu esnasında vücut ısınızı 8-10 derece daha fazla hissedersiniz. Bu nedenle fazla giyinmediğinizden emin olun. Dışarı adımınızı attığınızda hava sıcaklığı sizi rahatsız etmiyorsa egzersize başladığınızda mutlaka edecektir. Kıyafetlerinizi seçerken hava sıcaklığını mutlaka kontrol edip ona göre giyinin.

Kadınlar için hareket kabiliyetlerini etkileyemeyecek bir spor üst seçimi çok önemlidir. Performansa direkt etkisi olan spor büstiyerlerin özellikle koşu için veya yüksek etkili sporlar için dizayn edilen seçeneklerine bakmanız gerekir. Vücudunuza oturan, zıpladığınızda ve koşu ritminizde rahatsızlık vermeyen ama aynı zamanda esnek ürünleri tercih etmelisiniz.

kosu-giyim-bra

İlave Koşu Ürünleri

 • Koşu geçmişinizi ve performansınızı kontrol edeceğiniz bir spor saati sizi hem motive edecek hem de performansınıza olumlu katkı sağlayacaktır.
 • Koşu esnasında nakit para, kredi kartı veya anahtarlarınızı taşımanız gerekiyorsa hafif bir bel çantası size yardımcı olacaktır.
 • Artık cep telefonlarından ayrı vakit geçirmediğimizi düşünürsek, kol bandı bu sorununuzu çözecektir. Koşarken telefonunuzdan dinleyeceğiniz müzik de motivasyonunuzu artırabilir.
 • Güneşli günlerde şapkanızı aldığınızdan ve güneş ışınlarını kesen gözlüklerinizi taktığınızdan emin olun.

Size uygun koşu aksesuarları için www.barcin.com sitesini hemen ziyaret edebilirsiniz.

Sporda Kas Zorlanmasını Önlemek için 7 Öneri

“Spor Yapsam Ama Nasıl” Diyenler için Etkili Egzersizler