in

Çocuğunuz İçin Futbol

İlerleyen yaşlarda düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmak zordur. Bu nedenle sağlıklı olmanın en önemli koşullarından biri, spora erken yaşlarda başlamaktır.

Çocukların bugünkü aktivite ve form durumu nedir?

 • 5-8 yaşları arasındaki her 5 çocuktan ikisi şişman, tansiyonlu ve kolesterolü yüksek olup, aktif değildir.
 • Çocukların yarısı kalbi ve akciğerleri güçlendirecek egzersizleri yapmamaktadır.
 • 10 yaşın altındaki çocuklar faal olarak oyun oynadıkları zamanın iki katını televizyon karşısında geçirmektedirler. Televizyon seyretme süresi ile vücut yağı arasında doğrudan bir ilişki vardır.
 • Çocukların spora katılımları 7. Sınıftan sonra düşmeye başlar ve bir daha yükselmeyebilir. Birçok çocuk akranları kadar atletik bir yapıya sahip olmadıklarına inandıkları için spor yapmaktan vazgeçerler

çocukfederasyonfutbol

Çocuğunuzun forma girmesine ve futbol oynamasına nasıl yardımcı olacaksınız?

Futbol bir yaşam tarzıdır. Futbol, çocuğunuzun Beden Eğitimi dersinde ve yazın futbol okulunda yaptıklarıyla sınırlı değildir. Futbol yalnızca futbol oynamak, dengeli beslenmek veya sigara kullanmak gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmakla kazanılan bir yetenek değildir. Futbol becerisi, düzenli futbol okullarına veya spor kulüplerine giderek futbol oynamak, antrenman yapmak, dengeli beslenmek, yeteri kadar uyumak ve dayanıklılık, kuvvet, esneklik, sürat ve koordinasyon gibi motor özellikleri geliştiren aktiviteler yapmakla gelişir. Ailenizde çocuğunuzun oynadığı futbolun önemini vurgulamak için, kendinizi şu üç şeyi yapmaya zorlayın ve sonuçlarını görün:

 • Kendiniz de futbola ilgi gösterin, onunla futbol oynamak için özel bir zaman ayırın. Bu onun için önemli bir zevk ve alışkanlık halini alsın. Kendiniz spor yapın ve sağlıklı görünün.
 • Çocuğunuza futbol hakkında olumlu ve cesaretlendirici mesajlar verin. Onu futbolla ilgili dışarıdan alacağı olumsuz mesajlara karşı koruyun.
 • Çocuğunuzun form durumuna ilgi gösterin. Onu takip edin ve oyunu hakkında geri bilgilendirme yapın. Yapmış olduğunuz eleştirilerin olumlu olmasına özen gösterin.

cocuktopla

Çocuğunuz için nasıl bir futbol topu almalısınız?

Hangi çocuk futbol topunun peşinden koşmaktan hoşlanmaz ki? Hepsi anne babalarından bir futbol topu almasını ister. Oysa yetişkinler için üretilen futbol topu çocuklar için ciddi tehlikeler taşır. Araştırmacılar, yetişkinlerin oynadığı yaklaşık 450 gramlık (5 numara) futbol toplarının, 11 yaş grubu ve altındaki çocuklarda sakatlıklara yol açtığını saptamıştır. Yetişkinler için yapılan futbol topunun çocuk kaleciler için ise daha büyük tehlike oluşturduğunu belirten araştırmacılar, 8-11 yaş grubu için 4 numara, daha küçük çocuk futbolcular için de 3 numara futbol topunun kullanılmasını uygun görmektedir. Çocuğunuza futbol topu alırken bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Çocuklarımız futbolu çok sever ancak her yaşta, her futbol topuyla futbol oynayamaz, daha hafif ve plastik toplar tercih edilmelidir.

cocukvetop

Futbol oynayan çocuk ne gibi özellikler kazanır?

Spor yapmak çocuklar üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir. Spor yapmanın ve futbol oynamanın çocuğa kazandırdığı özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Öncelikle daha sağlıklı ve zinde olurlar.
 • Kendi vücutlarının farkında olurlar, gücü doğru kullanarak ve vücut kısımları arasında bağlantı kurarak hareket etmesini öğrenirler.
 • İyi bir cesaretlendirme ve destek onun takım sporuna olan ilgisini arttıracak ve ileride iyi bir performans sergilemesine yardımcı olacaktır.
 • Çeşitli fiziksel aktiviteleri yapmak için gerekli becerileri kazanırlar.
 • Becerilerde yeterlilik kazanırlar.
 • Küçük ve büyük kas koordinasyonu gelişir.
 • Tüm yaşam için fiziksel aktivite alışkanlığı kazanırlar. Olumlu benlik kavramı gelişir.
 • Dikkat etme, düşünceyi bir arada toplama, yaratıcılık ve hayal gücünü kullanma yeteneği gelişir.
 • Sorunlarla başa çıkmayı öğrenirler.
 • Mutlu ve yardım sever olurlar.
 • Hoşgörü ve iş birliği kazanıp kurallara saygı göstermeyi, yenilgi ve başarıyı uygun karşılama becerisi kazanırlar.
 • Vücut uyumlu bir şekilde büyür ve gelişir.
 • Yaratıcılıkları artar ve doğal yeteneklerini geliştirme fırsatı bulurlar.
 • Hoş görülü olmayı ve kişisel farklılıklara saygı duymayı öğrenirler.
 • Fairplay (dürüst oyun) anlayışı yerleşir.

çocukvefutbol

Çocukları ne motive eder?

Ebeveynlerin çocukların spora ilgi duymalarında bu kadar etkili olmalarının nedenlerinden biri de, egzersiz yapmaktan ailenin kendisinin de zevk almasıdır. Çocuklar ailelerinin bundan zevk aldığını görünce kendileri de yapmak isterler.

Hepimizin bildiği gibi, çocukların ilgilendiği ilk şey eğlenmektir. Çocukları egzersiz için neyin motive ettiğine dikkat edilmelidir. Çocuğunuzu aktif bir yaşam tarzını kucaklamaya teşvik etmek için gerekli adımları atın. Nelerin çocuğunuza etkili olduğunu öğrenin.

Aslında futbolun en önemli özelliğinin pes etmemek olduğunu unutmayın.

Eğer çocuğunuzda kaybetme korkusu varsa başarısız olur. Bu yüzden, kesinlikle çocuklarınıza kaybetme korkusunu aşılamayın. Her zaman kazanma duygusunu ve cesaretli olmayı aşılayın. Unutmayın ki, çocuklar bir spora eğlenceli olduğu ve zevk aldıkları için sarılırlar. İyi bir örnek olma görevinizin yanı sıra, iyi bir antrenör ve iyi bir taraftar
olun. Çocuğunuzun yapmış olduğu spordan zevk aldığından emin olun ve çocuğunuzun bu egzersiz deneyiminde, eğlencenin önemli bir etken olarak devam etmesi için, elinizden geleni yapın.

Bir ebeveyn olarak 10 yaşındaki çocuklardan %45’inin okul dışında takım sporlarına katılırken, bu oranın lise sonuna kadar %26’ya düştüğünü unutmayın.

Çocuğunuz futbol oynamaya başlayacaksa ona rahat edeceği güvenilir çocuk futbol ürünleri arasından seçim yapmalısınız.

* Bu yazı TFF Futbol Gelişim Direktörlüğü yayınlarından derlenmiştir.

Vücudunu Tanı, Diyetini Seç

Tenise Başlamanın Tam Sırası