Menu
in

Çocuklar ile Birlikte Yapılabilecek 5 Spor

Sporu hayatınızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmek istiyorsanız, önünüzde hiçbir engel duramaz. Birçok arkadaşınızdan çocuk varken spora vakit ayırmanın ne kadar zor olduğunu duymuş olabilirsiniz. Fakat bu aslında bir mazeret değil. Çocuğunuzu günlük egzersizlerinize dahil edebilir, spor yaparken hem eğlenip hem de onunla ilgilenmeyi sürdürebilirsiniz. Peki çocuklarla spor nasıl yapılır ve hangi sporlar tercih edilmeli? İşte sizin için rehber niteliğinde birkaç ipucu…

Pilates

Çocuklar taklit etmeyi çok sever ve bu şekilde öğrenir. Çocuğunuzun oyun oynarken farklı hareketler yaptığına mutlaka şahit olmuşsunuzdur. İşte tam da bu yüzden pilates çocuklarla spor için ideal bir tercih olabilir. Öncelikle kendiniz ve onun için yere birer mat sererek işe başlayabilirsiniz.

Bu farklı zemin çocuğunuzun oldukça ilgisini çekecektir. Sonrasında çocuğunuzla karşı karşıya geçerek önce ısınma, sonra da seviyenize göre pilates hareketlerini yapmaya başlayabilirsiniz. Siz bacak, sırt ya da karın kaslarınızı ideal biçimde çalıştırırken çocuğunuz da sizinle aynı hareketleri yapmaya çalışacak ve bundan fazlasıyla keyif alacaktır.

Step

Bir çocuğun en fazla hoşlanacağı şeylerden biri de kuşkusuz ki zıplamaktır. Bu eğlenceyi birlikte yapacağınız bir spora dönüştürmenin en iyi yolu ise step. 2 adet step tahtası alıp hareketli bir müzik de buldunuz mu artık çocuğunuzla spor yapmak için her şey hazır demektir.

Step, oldukça basit bir spor gibi görünse de aslında sürekli hareketlilik gerektirdiği için fazlasıyla kalori yakmanızı sağlar. Çocuğunuzun bitmek bilmeyen enerjisi için harika bir spor olan stepte hareketlerinizi yaparken kollarınızı dans eder gibi oynatmayı da ihmal etmeyin. Böylece eğlenceyi üst düzeye çıkarabilir ve çocuğunuzun sabırsızlıkla beklediği spor saatleri oluşturabilirsiniz.

İp Atlamak

Çocukluğunuzda sokaklarda ip atladığınız zamanları ve bunun ne kadar eğlenceli olduğunu mutlaka hatırlıyorsunuzdur. İşte şimdi o zamanları geri getirmenin ve bunu çocuğunuzla birlikte yapacağınız bir spora dönüştürmenin tam zamanı! İp atlamak bana ne kadar fayda sağlar ki diye düşünebilirsiniz.

Fakat unutmayın, birçok profesyonel sporcunun antrenman rutinleri arasında ip atlamak da bulunur. Sıkı bir vücuda sahip olmanıza ve kalori yakmanıza yardımcı olan bu egzersizi çocuğunuzla birlikte çok rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz. Özellikle sıcak havalarda parklarda yapabileceğiniz bu egzersizi değerlendirmeyi ve spor yaparken çocuğunuzla birlikte eğlenmeyi de ihmal etmeyin.

Plank

Karın kaslarını çalıştırmak için mükemmel bir hareket olan plank, çocuğunuzla birlikte egzersiz yapmanız için bir aracı da olabilir. Karşılıklı matların üzerine uzanıp plank pozisyonuna geçebilir ve bunu küçük bir oyuna çevirebilirsiniz. Mesela; mat üzerinde plank pozisyonunu aldıktan sonra 5’e kadar sayın ve duruşunuzu bozmadan sürenin sonuna kadar kalışınızı kutlayın.

Dilerseniz bu sayıyı arttırabilir ya da en fazla kim pozisyonu bozmadan durabilecek yarışına dönüştürebilirsiniz. Eğer çocuğunuz küçükse ve plank pozisyonunda duramıyorsa onu sırtınıza alarak bu egzersizi kendiniz için zor, onun için eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Squat

Egzersiz saati squat yapmadan bitmez. Bacak ve kalça kaslarınızı çalıştıran bu hareketi yaparken çocuğunuzun size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz. Çömeldikten sonra kalkarken ayaklarınızı yerden hafifçe kesebilir ve bu hareketi eğlenceli bir zıplama etkinliğine dönüştürebilirsiniz. Ayrıca yere serdiğiniz bir mat üzerine çocuğunuzu yatırabilir ve her squat hareketinde elinizde tuttuğunuz topu birbirinize vererek bu egzersizi bir top değiştirme oyununa dönüştürebilirsiniz.

Görsel: yourfamily

Evinizde çocuğunuzla birlikte egzersiz saatleri oluştururken ihtiyacınız olan tüm ekipmanlara Barcin.com aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Kendiniz ve çocuğunuz için en uygun sporu seçerek sağlıklı bir hayata hemen adım atabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version