in

Çocuklara Krampon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuz futbola çok ilgili ve oynamasını da izlemesini de çok seviyor. Futbol oynamak isteyen çocuğun bu isteğiyle doğru orantılı olarak ders çalışma azminin düşeceğini sanan ebeveynlerden değilseniz, muhtemelen onun bu tutkusunu destekleyeceksiniz. Bunun için ona iyi bir krampon almaya karar verdiniz. Hayallerindeki “kırmızı kramponu” almak istemeniz sizin iyi niyetiniz fakat biraz daha düşünmenizde fayda var. Çünkü doğru krampon seçimi minik sporcunun performansı ve konforunu ve ayak sağlığını da etkiler. Ona en doğru kramponu bulup sahalara yeni yıldızını tanıtmanın zamanı geldiyse, en doğru krampon hangisiymiş bir bakalım. İşte minik futbolcuya en doğru kramponu bulma rehberi.

Taban seçiminde zemin önemli

cocuk-krampon-secimi-04

Krampon satın alırken ilk kriter şekil olacak elbette. Eğer ayakkabının modelini beğendiyseniz elinize alın ve ters çevirin çünkü asıl önemli olay burada, yani tabanda! Çünkü kramponlar spor ayakkabı modellerinden farklı taban özelliklerine sahipler. Çocuğunuzun genellikle hangi zeminde futbol oynadığını biliyorsanız, zemine uygun bir krampon tabanına ihtiyacınız var. Eğer o halı sahada oynuyorsa, ona klasik kauçuk tabanlı halı saha ayakkabısı alabilirsiniz. Böylece beton yüzeylerde de bu ayakkabıyı kullanabilir. Bu ayakkabılar hafiftir ve kullanımı gayet kolaydır. Yani çocuklar için oldukça idealdir. Bunun dışında suni çim sahalar için özel üretilmiş yarı profesyonel taban olarak adlandırılan tabanları tercih edebilirsiniz. Bu tabanlar çocuk kramponlarına biraz daha ağırlık verecektir fakat suni çimde kaymayı önlemek ve hızlı koşmak için idealdir. Üstelik frenleme ve dönüş hareketleri için de bu ayakkabılar tercih sebebi. Ayrıca çivili kramponlar konusunda da dikkat etmeniz gerekenler var. Bu çivilerin zemin tutuşu açısından müsaitliğini kontrol edin. Bazı ayakkabıların çivileri değiştirilebilir. Çıkarılabilir çivili kramponlar bu yüzden daha uzun süre kullanılabilir ve farklı zeminlerde giyilebilir.

Sağlam üst yüzey

cocuk-krampon-secimi-05

Tabanı kadar kramponların üst yüzeyi de önemli. Genellikle kanat oyuncularının ayakkabılarının üst derisi ince olur çünkü topu ayağında hissetmelilerdir. Defansif oyuncular ise kalın derili kramponları tercih ederler. Fakat bu tercihler daha çok profesyonel futbolda geçerlidir. Her şartta sağlam kalabilen, sert fakat ayağın hareketlerine engel olmayan esnek kramponlar, çocuklar için doğru seçim olur. Ayrıca çocukların sıcaktan etkilenmemeleri için nefes alan, soğuk ve yağmurdan etkilenmemeleri içinse kalın ve çabuk kuruyan üst yüzeyler tercih edilir.

Oynama stilini unutmayın

cocuk-krampon-secimi-01

Krampon almadan önce ondan fikir almak ister misiniz? Bu fikir hangisinin modeli daha güzel şeklinde bir şey değil. Bu sorudan önce sormanız veya takip etmeniz gereken şeyler var. Mesela minik futbolcunun oyun oynama stili. Buna göre kramponun kesim tipleri içinden en uygununu seçebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun oyun oynarken bilekten desteklenmesi gerektiğini ve ortaya çıkacak sakatlıklardan bir nebze korumasını istiyorsanız, yüksek kesim kramponlar, onun hızının arttırması gerektiğini ve kıvrak hareketlere ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız orta ve alçak kesim kramponları denemelisiniz. Bunun için onun oyun stilini iyi analiz etmelisiniz.

Kramponu günlük ayakkabı olarak giymek doğru mu?

Çocuklar uzun süredir hayal ettikleri kramponlarına kavuştuklarında onları hiç çıkarmak istemeyeceklerdir. Bunun için aklınıza, “Günlük hayatta krampon giyilir mi?” sorusu gelebilir. Kramponlar çim sahalar için geliştirilmiş çivili tasarımlardır. Çivili taban ile beton zeminde yürümek, dengeyi bozacaktır. Ayrıca çocuğunuzun kayarak düşmesine de neden olabilir. Kramponda yer alan çivilerin beton tarafından aşınıp deforme olmaması için de günlük hayatta krampon giyilmesi tavsiye edilmez. Çivisiz halı saha ayakkabıları için de aynı şey geçerlidir. Bu ayakkabılar, zemine daha yakın oldukları için yürüyüş esnasında ayakları yorabilir. Günlük kullanımlar için çocuğunuzu spor ayakkabısına ikna etmeniz onun için iyi bir karar olacaktır.

Kısaca dikkat etmeniz gerekenleri toparlarsak;

  • Zemine uygun ayakkabı seçimi önemli. Zemine uygun ayakkabı hem oluşacak tehlikeleri önler hem de oyun performansını arttırır.
  • Üst yüzeyi sağlam, rahatsız etmeyen, hava alan ve esnek ayakkabılar tercih sebebi olmalıdır. Genellikle profesyonel futbolcular deri üst yüzey tercih eder ama futbola yeni başlayanlar için böyle bir zorunluluk söz konusu değil.  
  • Ayak numarası bu konuda çok önemli, ayak başparmakla ayakkabı ucunda 1 cm olmasına dikkat edin. Ayakkabı alırken, çocuğunuzun giyeceği futbol çorabının kalınlığını da göz önünde bulundurun. Eğer numarası daha büyük bir ayakkabı alırsanız, düşündüğünüzün aksine bu durum, çocuğunuzun ayak konforunu olumsuz olarak engelleyecektir.
  • Oynama stiline göre krampon kesimi önemli. Eğer bilek burkma vakalarından çekiniyorsanız bilekli, çocuğunuza hız ve pratiklik kazandırsın istiyorsanız, bileksiz modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Eğer çıkarılabilir çivili krampon tercihinizse, yedek çivileri satın almayı unutmayın.

Bonus: Seneye de giysin ama bu sene en iyisini giysin!

Seneye de giyer mantığını bir kenara bırakın çünkü önemli olan kramponun futbol performansını desteklemesidir. Ayrıca büyük numaralı ayakkabılar, ayak sağlığı açısından da tavsiye edilmez. Bırakın minik sporcu, önümüzdeki sene değil bu sene sahaların yıldızı olsun.

Zayıflama İlaçlarının Zararları

Spor Yaparak IQ Artırmak Mümkün Mü?