in

Zayıflama İlaçlarının Zararları

Günümüzde herkes sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilmek için türlü türlü uğraşlar veriyor. Kimisi sıkı bir diyetle beraber spor yaparak, kimisi sadece diyetle veya sadece sporla… Aslında insanlar şunu gözden kaçırıyor. Zayıflama isteği bir insanın ilk önce beyninde bitiyor. Buna karar vermesi, kararına sadık kalması ve ondan sonra izleyeceği yolda istikrarlı olması. Bütün bunların hepsi bir döngü aslında. Kilolarıyla başı dertte olan insanlar zayıflama uğruna birçok sağlıklı ya da sağlıksız yönteme başvuruyor. Bunlardan en tehlikeli olanı ise tartışmasız zayıflama ilaçları. Zayıflamak için her türlü yöntemi deneyip başarısız olan insanlar çareyi maalesef zayıflama ilaçlarında buluyor.

“Yapılan araştırmalar doğrultusunda ise bu zayıflama ilaçlarını kullanan insanların ciddi anlamda psikolojik problemlerinin olduğu saptanmış.”

Şişmanlığa bir çıkış yolu bulamayan insanlar, zararlı olduklarını bile bile bu haplardan kullanıyorlar. Peki bu haplar, kadar zararlı olmalarına rağmen neden bu kadar tercih ediliyor? Bunun birçok cevabı var aslında. Sosyal medya sayesinde çok takipçili hesapların birbirine reklam vermesiyle, insanlar o kişiyi güvenli, ürünü de güvenilir bir ürün olarak görüyor. Eğer zayıflamayı kafanıza koyduysanız, ilaçlara gelene kadar çok daha sağlıklı birçok yöntemle kilo vermeniz mümkün. Sizce hem bedeninize hem zihninize bu zararı verme hakkınız var mı? Zayıflama ilaçlarının zararları sadece beden üzerindedir demek yanlış bir tabir olur. Çünkü ilaçların içindeki kimyasallar vücuda verdiği zararlar kadar beyne de bir o kadar büyük zarar veriyor.

“İçerisinde bulunan kimyasallar sebebiyle, kullanıldığı takdirde çarpıntı, tansiyon düşmesi ve kalp krizi riski oldukça yüksek.”

porsiyon_kontrolu

Vitamin değerlerini düşürüyor!

Zayıflama hapları içindeki kimyasallar sayesinde, bağırsakları çalıştırır fakat aynı zamanda insan vücudunun birtakım vitamin değerlerinin eksilmesine yol açar. Sonuç olarak da birçok hastalığın temelinin atılmasına sebep olabilirler. Sadece anlık rahatsızlıklar da değil. Hormonel sistemi bozacak kadar güçlü etkileri de vardır bu ilaçların. Bilinçsizce kullanılan bu zayıflama ilaçlarının zararları maalesef saymakla bitmiyor.

Zayıflama ilaçları arasında obezite tedavisinde de kullanılan Sibutramin ilacı, doğru şekilde kullanılmadığı takdirde çok büyük sıkıntılara yol açar. İçinde bulunan kimyasallar sebebiyle de başta kalp olmak üzere; böbrek, omurilik vb. bir çok organa zarar verdiği ispatlanmış gerçekler arasında.

Fiziksel zarar veriyor!

Haplar tanıtılırken bitkisel olduğu söyleniyor. Fakat içlerinde fazla kullanıldığında ölüme götüren maddeler de yer alıyor. Her ne kadar yasak olduğu söylense de internet üzerinden bu haplara ulaşmak oldukça kolay. Zayıflama ilaçlarının zararları arasında, sakat bırakma, hastalıklara yakalanma hatta ve hatta ölüme yol açmak gibi içinde birçok tehlikeyi barındırıyor. Ülkemizde bunun birçok örneğini görüyoruz. Zayıflama ilacı kullandığı için ölen, sakat kalan birçok insan mevcut. Hatta her yıl yüzlerce insan sırf bu ilaçlar kullandığı için yaşamı sonra eriyor. Yaşamı sona ermeyenlerin ise yaşam kalitesi düşüyor ve geriye dönülmeyecek sonuçlar ortaya çıkıyor. Aslında bu konuda başka büyük bir sıkıntı ise sağlık bakanlığından onay almayan ürünlerin satışa sunulması. Üstelik insan sağlığını tehlikeye atıp aynı zamanda bir suç işlenmiş oluyorlar ve maalesef ki zayıflama ilaçlarının piyasası o kadar genişledi ki, son yıllarda artık bakanlık dahi önünü alamayacak hale geldi.

Beyin Fonksiyonlarını Etkiliyor!

Zayıflama ilaçlarının zararları arasında sadece beden yok. Beyin fonksiyonlarını da ciddi şekilde hasara soktuğu ve beynin normal çalışma düzenini yavaş yavaş kişiye hiç fark ettirmeden bozduğu bir gerçek. Kişide davranışsal olarak bozukluklara da yol açıyor. Sinirleri kontrol edememe, sakin kalamama, çabuk öfkelenme gibi eylemlere de davetiye çıkartıyor. Eğer beyin alabileceği en büyük hasarı aldıysa da belli bir vakitten sonra geri dönüşü maalesef olmuyor ve farkına varıldığı zaman ise çok geç kalınmış olabiliyor.

Bağımlılık yapıyor!

Zayıflama ilaçlarının zararları listesindeki bir diğer madde ise bağımlılık yapması. Bir süre onra vücudunuz ilaca bağışıklık kazanıyor ve ilacı bırakma isteseniz de bırakamayacak hale geliyorsunuz. Vücut sürekli o ilacı alma ihtiyacı duyuyor ve siz buna engel olamıyorsunuz. Böyle durumlarla karşılaşan bir çok insan, ancak ve ancak bir hekime başvurduğunda tamamiyle bu ilaçları bırakabildiğinden söz ediyor.

Peki zayıflama hapı kullanmadan doğal yollarla zayıflamak mümkün mü? Elbette! Yapılan araştırmalardan yola çıkarak sizler için için doğal yollarla zayıflama yöntemlerini derledik.

Doğal Yöntemlerle Zayıflamanın Yolları!

1) Bol Su İçin

su_icin

Su içerek zayıflayabilir miyiz? Diye soracak olursanız yanıtımız kesinlikle evet olacak. Fakat su içerek zayıflayabilmek için suyu abartılı kullanmamamız gerek. Özellikle yemeklerden 10 dakika önce 2 bardak olacak şekilde günde 9-10 bardak su, zayıflamanıza yardımcı olur. Suyun metabolizma hızını artırıcı etkisi vardır. Bu yönüyle zaten zayıflamaya direkt olarak fayda sağlıyor. Bir de buna sıfır kalori içecek olması ve tokluk hissi katmasını eklersek gerçekten tartışmasız bir zayıflatan içecek ile karşı karşıyayız diyebiliriz. Özellikle sabah aç karnına içilen 2 bardak suyun vücuda ve zayıflamaya oldukça olumlu yönde etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda içine 3-4 damla limon sıkıldığında ise, yağ yakımını kolaylaştırıcı etkisi olduğu söyleniyor.

Özetle, en iyi zayıflama ilacı sudur!

2. Sık Sık Az Yemek Yiyin

az_yemek

Öncelikle sağlam bir kahvaltıyla güne başlamalısınız. Aşırıya kaçmadan doygunluk hissi yaratacak besinler tercih ederek, ara öğününüze kadar sizi dinç ve tok tutmalı. Daha sonra da sabah ile öğle arası ufak bir atıştırma, sizi öğle yemeğine kadar fazlasıyla idare edecektir. Belki bir elma ve yanında bir fincan şekersiz çay… Öğle yemeği ise karbonhidrat ağırlıklı olmalı; ama sağlıklı karbonhidratlar. Öğle ve akşam arasında bir ara öğün daha yaparak hem kendinizi aç bırakmayarak zayıflarsınız, hem de sosyal yaşantınızda halsiz ve yorgun düşmemiş olursunuz. Akşam yemeğinde ise mutlaka protein ağırlıklı beslenin. Proteinli yemeklerin sindirimi daha uzun sürdüğü için akşam geç saatlere kadar sizleri tok tuttuğunu görürsünüz.

3. Zayıflama Egzersizleri Yapın

egzersiz_yapin

Egzersizler ve spor hareketlerinin zayıflamak için ne kadar önemli olduklarından bahsetmemize gerek yoktur umarım. Çünkü zayıflamayı kafasına koymuş her birey bunu kavramış durumda. Zayıflamak istiyorum diyenlerin en çok ihtiyaç duydukları konu, hangi zayıflama egzersizlerinin daha etkili olduğu. Bununla ilgili olarak kolay yağ yakma yolları yazımıza bakmanızı öneririz.

4. Porsiyonlarınızı Küçültün ve Koyu Renk Tabak Kullanın

porsiyonlarinizi_kucultun

Besin endüstrisinin, kendi içinde çok sıkı bir rekabete girdiğini görüyoruz. Porsiyonlar çok fazla büyüyor ve hazır gıdalarda kullanılan katkı maddeleri sebebiyle bireylerdeki kilo alımı ciddi oranda artmış durumda. Tabii ki doğal yiyecekler tüketmek en sağlıklı olanı fakat dikkat edeceğimiz bir nokta daha var ki o da özellikle evde kullandığımız tabakları küçültmek. Yapılan araştırmalara göre tabakların küçük ve koyu renkte oluşu, bireylerde tokluk hissi yaratıyor. Bu konuya dikkat ederseniz normalde tüketeceğiniz besinin belki de yarısı ile sofradan kalkabilirsiniz.

5. Ayrıntılara Dikkat Edin

ayrintilara_dikkat_edin

Alışveriş yaparken alacağınız ürünlerin besin değeri ve kalori miktarını kesinlikle kontrol edin. Eş değer ürünler arasında daha az kalori içereni tercih ederseniz, her zaman hedefe bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

6. Zayıflama Günlüğü Tutun

zayiflama_gunlugu

Zayıflama günlüğü tutarak diyet yapan insanlar, tutmayanlara göre daha azimli ve istikrarlı oldukları söylenir. Haksız da sayılmazlar. Tartıda gördüğünüz eksi bir kiloyu dahi bir yere not edip daha sonra baktığınızda yavaş yavaş da olsa başardığınız gözlemlemek sizi motive eden şeyler arasında yer alır. Ayrıca online paylaşım yapan diğer insanlar da kilo verme konusunda yalnız olmadıklarını görüyorlar ve bu arkadaşlıkları ile birbirlerini desteklemiş oluyorlar.

7. Kendinizi Cezalandırmayın

kendinizi_cezalandirmayin

Diyet yapmak demek asla bedeni aç bırakarak hem ruhumuza hem vücudumuza eziyet etmek değildir. Asıl amacımız, sağlıklı yoldan kendimizi en az şekilde yıpratarak ve en sağlıklı şekilde zayıflatmak olmalı. Bu sebeple de zayıflama hedefinizi kısa vadeli değil de uzun vadeli planlarsanız hedefe daha emin adımlarla ilerlemiş olursunuz. Azar azar ama kesin bir şekilde kilo vermek hem sizleri sıkmaz hem de diyet sonrası vermiş olduğunuz kiloları korumanıza ve tekrar almamanıza yardımcı olur.

Yani görüyoruz ki zayıflama ilaçları kullanmadan da doğal yöntemlerle zayıflamak mümkün! Sizler de hem bedeninize hem ruhunuza eziyet etmeden, sağlıklı bir şekilde fit bir vücuda sahip olabilmek için, bu yazımızı dikkate almanızı tavsiye ederiz!

Karın Kası Gelişiminde Etkili Olan 7 Hareket

Çocuklara Krampon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler