in

Daha İyi Serbest Yüzme İçin 3 Öneri

Yüzmenin en hızlı hali olan serbest stil, profesyonel yarışlarda her mesafede en iyi süreyi yapmaya imkan tanırken havuzda ve denizde yüzenler için de ilerlemenin en kolay yolu. Suya paralel olarak yüzünüz aşağı bakacak şekilde uzanıp ayaklarını çırparken aynı anda kulaç atarak uyguladığınız serbest stil, bazı püf noktalarla çok daha iyi hale getirilebilir, size hız ve güç kazandırabilir. Serbest stil doğru uygulandığı zaman mesafe konusunda sizi daha iyi seviyeye taşır ve hem vücut gelişiminiz hem de kondisyonunuz aynı oranda artar. Serbest stili uygularken kısa sürede yorulup yavaşlayıp en sonunda da durmak zorunda kalıyorsanız ve daha güçlü şekilde nasıl yüzülür diye merak ediyorsanız gereken çalışmayı yapıp performansınızı daha uzun süreye yayabilirsiniz.

1- Doğru şekilde kulaç atmak

Serbest stilde en çok yapılan hatalardan biri kulaçları dairesel olarak hareket ettirmek ve kolları suya dirseğinizi kırarak sokmaktır. Öncelikle kollarınızın tamamen birbirinin zıttı şekilde hareket etmesi gerekir.

nasil yuzulur

Bir kolunuz en öndeyken diğerinin en önde olması gerekir çünkü bu sayede kol gücünüzden maksimum seviyede faydalanırsınız. Kollarınızı suyun dışında en uç noktaya uzatıp suya soktuktan sonra hemen çevirmeye başlamak suyu daha fazla ittiğiniz hissi yaratsa da su direnciyle daha fazla karşılaşırsınız. Bu noktada yapmanız gereken en doğru hareket kolunuz suyun dışında dirseklerden 30-45 derece arası bükülmüşken kolunuzu suya sokmaktır. Elinizin suya giriş hizası da başınızla aynı hizada olmalıdır.

nasil yzulur 1

Ellerinizi suya soktuğunuz anda kolunuzu dümdüz bir pozisyona sokup suyun içinde uzanma hareketi yaparsanız sürekli kulaç atıp daire çizmeye oranla daha fazla mesafe katedersiniz. Hareketi en iyi hale getirmek için öncelikle çok ağır tempoda kulaç atıp doğru bir uygulama yaptığınızdan emin olmalısınız. Kollarınızı suya soktuğunuzda bir anda tüm gücünüzü vermek yerine kolunuzun en hızlı hareketini suyun dibine dik açı yaptıktan sonraya saklamayı da asla unutmayın.

2- Ayakları verimli şekilde kullanmak

Kulaçta olduğu gibi ayakta da doğru bilinen en büyük yanlış, mümkün olan yüksek hızda çırpma hareketi yapmaktır. Ayaklarınızı tüm gücünüzle çırpmanız kısa sürede yorulmanıza sebep olur. Kondisyon kazanmak ve sınırlarınızı zorlamak için basit çalışmalarınızda ayaklarınızı hızlı çırpmanız önerilir ama yüzmeyi gerçekten spor olarak yapmak, vücut gelişimine katkı sağlamak ve daha uzun süre serbest stilde yüzebilmek için tekniğe alıştıktan sonra ayaklarınızı daha yavaş çırpmanız gerek.

nasil yuzulur 3

Ayaklarınızın gücünü geliştirmek için yapabileceğiniz bir diğer hareket de kollarınızı hareket ettirmeden sadece ayaklarınızla ilerlemektir. Eğer suda denge kurma problemi yaşamıyorsanız ellerinizi çapraz şekilde omuzlarınıza koyarak ayak antrenmanını yapabilirsiniz. Ayak ve bacak kaslarınızı güçlendirmeniz, daha yavaş tempoda çırpma hareketi yapsanız da sağladığınız güç sayesinde daha hızlı hareket etmenizi sağlar.

3- Baş pozisyonu, doğru duruş ve nefes alma

Kolları ve ayakları daha iyi kullanarak nasıl yüzülür sorusunu cevapladıktan sonra duruşu da en doğru şekilde uygulamalısınız. Suya paralel uzanmışken başınızı hangi açıyla tutacağınız da diğer hareketler kadar önemlidir. Hem havuzda hem de denize genellikle karşıya doğru bakma ve gidilen yönü görme isteği vardır ancak bu temel olarak doğru değildir. Başınızı, gözlerinizi suyun dibini tamamen dik olarak görecek şekilde tutarsanız vücudunuz için en iyi duruşu sağlarsınız. Ancak çalışılan havuzda dönüş yapmak gerekebileceği için havuz duvarına yaklaşırken son 1-2 kulaçta karşıya bakabilirsiniz. Denizde yüzerken sürekli değil 1-2 dakikada bir olmak üzere karşıya doğru bakmanız gerekir. Kalabalık olmayan ve güvenli yüzme alanının dubalarla işaretlendiği bir bölgede yüzüyorsanız karşınıza uzun süre kimsenin çıkmayacağına emin olduğunuz durumda başınızı tamamen dibe doğru bakacak şekilde tutmanız önerilir. Böylece boynunuz hemen hemen hiç yorulmaz ve boynunuzu kasmak için ekstra enerji harcamanıza gerek kalmaz.

nasil yuzulur 5

Başınızı konumlandırırken vücudunuzu da kulaç ve ayak çırpma sırasında belden güç almayacak şekilde tutmanız gerek. Belinizi sadece denizde yüzerken yön değiştirmek için kullanıp düz ilerlerken asla güç almamaya çalışın. Uzmanlar ve profesyoneller tarafından her zaman aynı yönde nefes almak önerilir. Bunu yapmak ritim tutturmak için son derece önemlidir. Her iki yönde de rastgele veya sırayla nefes almak uzun süreli bir performansın önüne geçer. Genellikle nefes aldığınız yöndeki kolunuzu 2 veya 3. atışınızda nefes de almanız önerilir.

Barcin.com online mağazası hızlı ve güvenli bir alışveriş deneyimi ile denizde ve havuzda ihtiyacınız olan tüm kıyafetleri, ekipmanları ve teknolojik aksesuarları size kolaylıkla ulaştırıyor.

protein yemekleri

Çabuk Hazırlanan Protein Yemekleri

En iyi Spor Hangisi? Sana En Uygun Sporu Seç