in

En iyi Spor Hangisi? Sana En Uygun Sporu Seç

Spora başlamak istiyorsanız ancak bir türlü hangisinin sizin için uygun olduğuna karar veremiyorsanız karar sürecinde bazı detayları gözden geçirmeniz gerekiyor. Herkes tüm sporları en iyi şekilde yapamayabilir ancak mutlaka size de uyan bir spor var. Genellikle vücudun tüm bölgelerini en çalıştırdığı için en iyi spor olarak yüzme önerilir. Ancak 12 ay yüzmek istememeniz ya da kış aylarında havuzları tercih etmemeniz durumunda farklı sporlara yönelerek de sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz. Size en uygun sporu seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve farklı sporların faydalarını öğrendiğinizde seçim yapma konusundaki probleminiz ortadan kalkacak.

etkili-5-kosu-antrenmani-ile-mesafe-tanimayin-cesit

Sporu seçmeden doktorunuza görünün

Eğer belirlediğiniz sporu uzun yıllar yapmak ve hayatınızın en önemli parçalarından biri haline getirmek istiyorsanız o spora uygun olup olmadığınızı bilimsel olarak da öğrenmeniz gerek. Yapmak istediğiniz spora yönelik muayenelerle vücudunuzda buna engel bir problem olmadığının belirlenmesi, spor tutkunuzun başlamadan bitmesinin önüne geçer. Bel, boyun, sırt ağrılarını sıklıkla yaşıyorsanız ve vücudunuz için bu kronik bir durum haline gelmişse doktorunuz ağırlık kaldırmaya dayalı fitness antrenmanlarını tavsiye etmez.

Eğer ayak ve diz başta olmak üzere eklem problemleri varsa futbol ve basketbol gibi yoğun hareket içeren sporlardan da uzak durulması gerekir. Ancak bu problemlerin olması sizi spordan uzaklaştırmaz, eklem veya kas ağrılarınız varsa yüzme, pilates, yoga gibi birçok yöntemle söz konusu problemlerden kurtulabilirsiniz. Hiçbir spor bir sağlık sorununu tamamen ortadan kaldırmayı garanti etmez ancak başka bir sporu yapmanıza engel olan bazı durumların önüne geçebilirsiniz. Almanız gereken önlemleri öğrendikten sonra sırada sporlara dair seçiminize destek olacak bilgiler var.

Vücudu tepeden tırnağa çalıştırmak: Yüzme

Yaz aylarında yapmanın daha keyifli olduğu yüzmeyi serin veya soğuk aylarda kapalı havuzlara giderek de sürdürebilirsiniz. Yüzme, kalp-damar sisteminin yanı sıra metabolizmaya da olumlu etkiler yapar. Fazla kiloları vermek veya belirli bir kiloda kalmak için en uygun sporlardan biridir.

yuzme

Ayrıca vücudun tüm kaslarının gelişmesini sağlar. Eklem ve kas ağrılarınız varsa yüzme en uygun spordur çünkü belirli bir pozisyonda dik veya sabit durmak gerekmez, sürekli hareket etmek zorunda olduğunuz için ilk günden itibaren gelişim gösterirsiniz. Yüzmede temponuzu yükseltmek ve daha iyi ilerlemek için kardiyo egzersizlerinden de destek alabilirsiniz.

Toplu sporlar ve takım sporları: Futbol, voleybol, tenis, basketbol

Ciddi bir diz, ayak, bilek ve eklem probleminiz yoksa bu sporlara başlamayı deneyebilirsiniz. Her biri yoğun hareket içeren toplu sporlarda kollar ve bacaklar başta olmak üzere vücut senkronize bir şekilde çalışacağı için form tutma ve kilo verme konusunda hızlı bir ilerleme görülür.

basketbol-antrenmani

Tek başınıza yapamayacağınız sporlar oldukları için fiziksel gelişimin yanı sıra sosyalleşme, ortak hareket etme ve bir amaç için çalışma konusunda zihinsel gelişime de katkı sağlar. Bol hareket içeren bu sporların bir diğer etkisi de vücut koordinasyonunu zirveye taşımasıdır.

Farklı sporlara kapıları açın: Koşu

Koşmak, birçok sporun temel hareketi olduğu için sporla dolu hayatınıza koşuyla başlayabilirsiniz. Uzun mesafeler koşmak biraz emek istese de koşu temposuna alışmaya başladığınız zaman hem kalp ritminiz daha yüksek performanslara uyum göstermeye başlar hem de vücudunuz ideal formuna kavuşur. İlk antrenmanlarda tempolu yürüyüşlerle ayaklarınızı ve bacaklarınızı çalıştırmaya başladıktan sonra kademeli olarak koşmaya başladığınızda vücudunuzun uyum göstermesi kolaylaşır.

etkili-5-kosu-antrenmani-ile-mesafe-tanimayin-guc

Koşuyu verimli olarak yapabilmek için özellikle kalça, diz ve ayak bölgesinde sorunlarınızın olmaması gerek. Yağ yakma ve kilo verme konusunda da en kolay başlanabilen spordur çünkü yüzme gibi belirli bir yere bağlı kalmazsınız. İki sporun etkileri benzer olsa da dışarıya adımınızı attığınızda neredeyse her yer sizin koşu parkurunuz olacağı için koşuya bir şans vermelisiniz.

Başlangıç için seçeceğiniz spora karar verdikten sonra Barcin.com online mağazası, kolay ve hızlı alışveriş imkanıyla, seçeceğiniz tüm sporlarda ihtiyacınız olan kıyafetler, aksesuarlar ve ekipmanlar için sizi bekliyor.

Daha İyi Serbest Yüzme İçin 3 Öneri

Yazın Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir?