in

Yazın Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir?

Yaz aylarında tatil sezonunun açılması, çoğu kişi için fazla kilolardan kurtulmaya yönelik harekete geçirici bir etkendir. Bu aylarda zayıflamak isteyen kişiler genellikle kilo vermek için mucizevi besinler, bitki çayları veya şok diyetlerin arayışına girse de sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolunun sağlıklı bir beslenme planı ve iyi planlanmış bir diyetten geçtiği unutulmamalıdır. Gerek internet ortamındaki bilgi kirliliği, gerekse halk arasında doğru bilinen yanlışlar kişileri sağlıksız yöntemlere teşvik etse de zayıflamak isteyen kişiler için en sağlıklı yöntem bir diyetisyene başvurmaktır. Zayıflama uğruna yapılan yanlış uygulamalar hayatı tehdit edecek boyutta sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi kilo alma ile de sonuçlanabilir. Bu nedenle amaç yalnızca hızlı bir şekilde kilo vermek değil sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo vermek olmalıdır. İşte nasıl kilo verilir, sağlıklı kilo vermek için neler yapılmalıdır sorularının yanıtlarını merak edenler için altın değerinde öneriler…

Yüksek Enerjili Atıştırmalıklar Yerine Sağlıklı Yaz Meyvelerini Tüketin

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için çaba harcamayan kişilerin günlük olarak aldığı enerjinin büyük bir kısmı halk dilinde “abur cubur” olarak tabir edilen yüksek kalorili, vücuda enerji sağlamak dışında herhangi bir faydası bulunmayan boş enerji kaynaklarından gelir. Zayıflamak isteyen kişiler bu tarz besinleri hayatından tamamen çıkarmalı, öğün aralarında hazır gıdalar yerine sağlıklı seçeneklere yönelmelidir. Ara öğünler için yaz aylarında tercih edilebilecek en güzel ve sağlıklı besinler yaz meyveleridir.

yazın sağlıklı kilo nasıl verilir meyve

Yaz aylarında meyve çeşitliliği yılın diğer dönemlerine oranla çok daha fazla ve meyveler kışın satılanlara göre çok daha lezzetlidir. Karpuz, kavun, üzüm, şeftali, kiraz, armut gibi yaz meyvelerini ara öğünlerde ölçülü miktarlarda tüketerek hem lezzetli atıştırmalıklar yapabilir, hem de vücudunuzun sıvı, lif, vitamin ve mineral gibi pek çok ihtiyacını karşılamaya yardımcı olabilirsiniz.

Aç Kalarak Metabolizma Hızınızı Yavaşlatmayın

Bir diyetisyene başvurmadan kendi çabalarıyla kilo vermeyi hedefleyen kişilerin en sık düştüğü hatalardan bir tanesi zayıflamak uğruna uzun saatler boyunca aç kalmaktır. Bu durum bir zayıflama diyetinin başarı oranını en çok düşürecek etkenlerden bir tanesidir. Diyet süresince aç kalmak metabolizma hızının yavaşlamasına neden olarak çok az besin tüketilmesine rağmen kilo verememe sorununa zemin hazırlar.

yazın sağlıklı kilo nasıl verilir 2

Bu nedenle hem sağlıklı beslenmeye özen gösteren kişiler, hem de zayıflama diyeti uygulayan bireyler az az ve sık sık beslenmeye özen göstermelidir. En sağlıklı beslenme düzeni 3 ana öğüne ek olarak 3 ara öğün yapmaktır. Sabahları erken kalkarak güne erken başlamak, gün içerisinde ana ve ara öğünleri uygun saatlerde yapmak metabolizma hızının korunmasına destek olacaktır.

Ekmeği Kesme Hatasına Düşmeyin

Halk arasında zayıflama konusunda doğru bilinen yanlışlar arasında ilk sırada kilo vermek için ekmeği bırakmak gerektiği algısıdır. Bu oldukça yanlıştır ve bu şekilde bir beslenme planı benimseyerek sağlıklı şekilde kilo vermek mümkün değildir. Sağlıklı bir beslenme planında günlük alınan enerjinin yaklaşık olarak %55-60’ı karbonhidratlardan karşılanmalıdır.

yazin saglikli nasil kilo verilir ekmek

Karbonhidratların en sağlıklı kaynakları saflaştırılmamış tahıllar, kuru baklagiller ve taze meyvelerdir. Dolayısıyla tam tahıllı ekmek, gün içerisinde her ana öğünde 1-2 dilim yer almalıdır. Bu yanlış düşünce tarzının yerine beyaz un, saflaştırılmış tahıllar ve basit şeker içeren sağlıksız karbonhidrat türlerinden uzak durma anlayışı benimsenmelidir.

Düzenli Bir Egzersiz Planı Belirleyin

Sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verilir sorusunun en güzel yanıtlarından bir tanesi düzenli egzersiz yapmaktır. Yalnızca kilo vermek isteyenler için değil tüm bireyler için spor yapmak sağlık açısından çok büyük bir önem taşır. Kilo vermeyi hedefleyen kişiler için sporun önemi daha da fazladır ve mutlaka düzenli bir egzersiz planı belirlenerek bu bir yaşam tarzı haline getirilmelidir. Bu planın içeriği bir spor eğitmeni ile birlikte hazırlanarak kilo verme sürecinde üzerinde çalışılması gereken bölgeler daha net bir şekilde belirlenebilir. Egzersiz yoğunluğu, spora bir anda yüklenerek vücudu yormak yerine hafif hareketlerden başlanılarak hafta hafta yoğunluğun artırılması şeklinde belirlenebilir.

fitness-egzersizleri-03

Eğer siz de sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız bir spor salonuna kayıt yaptırabilir, ev ortamında veya açık havada yapabileceğiniz egzersiz türlerini tercih ederek kendinize bir program oluşturabilirsiniz. Yapacağınız tüm spor aktivitelerinde kullanabileceğiniz spor giyim ürünleri ve spor ayakkabılara Barcin.com adresinden ulaşabilir ve hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

En iyi Spor Hangisi? Sana En Uygun Sporu Seç

koşuya nasıl başlanır

Hemen Koşmaya Başlamak İçin 5 Motivasyon