Menu
in

Definasyon Nedir? Definasyon Dönemi için İpuçları

Definasyon Nedir? Definasyon Dönemi için İpuçları

Spor yapmak ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için beslenme düzenine dikkat etmek önemlidir. Kimi zaman buna rağmen hayal ettiğiniz vücuda kavuşmanız normalden daha uzun sürebilir. Gereken her şeyi yaptığınız halde kaslarınız dilediğiniz gibi belirgin olmayabilir. Bu sorunların en önemli sebeplerinden birisi yağ kütleleridir. Kaslarınızın belirgin bir görünüm kazanabilmesi için söz konusu yağ kütlelerini ortadan kaldırmanız gerekir. Bu dönemde yapılan egzersiz ve diyetlere ise definasyon adı verilir. Definasyonun ne olduğu birçok sporcu tarafından merak edilir. Siz de kas gelişiminde definasyonun nasıl bir etkisi olduğunu merak ediyorsanız, detaylara göz atabilirsiniz.

Definasyon Nedir?

Definasyon normal egzersiz ve diyet programlarından daha yoğun ve disiplin gerektiren bir döneme verilen isimdir. Başka bir deyişle, definasyon dönemi vücut yağ oranı miktarınızın yüzde 10 ya da daha altındaki seviyelere indirmeye çalıştığınız, yediğiniz, içtiğiniz ve yaptığınız tüm her şeye dikkat edeceğiniz bir dönemdir.

Definasyon Nasıl Yapılır?

Definasyonun nasıl yapılacağı genel olarak sıkça merak edilen konulardan biridir. Birçok sporcu definasyon dönemine girerek daha fit bir vücuda sahip olmak ister. Siz de belirli aşamaları takip ederek definasyon işlemini tamamlayabilir ve hayal ettiğiniz vücuda kavuşabilirsiniz. Bunların yanında definasyon yaparken de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Definasyon yapabilmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Spor programınız içerisinde yer alan egzersizleri tekrar gözden geçirin. Sürekli olarak tekrarlayan egzersizleri yapmanız tek yönlü gelişime ve değişime neden olabilir. Aynı egzersizleri yapmanız vücudunuzda aynı bölgelerini ve kasları çalıştırır. Kaslarınızı geliştirirken yağ kütlelerinizi de ortadan kaldırmak için kısa sürede daha yüksek kalori yakmanızı sağlayacak egzersizleri yapabilirsiniz.
 • Definasyon döneminin en önemli parçası beslenme şeklidir. Definasyon dönemi spor salonlarında uygulandığı kadar aynı zamanda  mutfakta da uygulanır. Bu konuda sporcular tarafından önerilen en yaygın uygulama küçük öğünlerle beslenmektir. Bu öğünlerin yarısına yakını proteinden oluşmalı. Proteini balık, tavuk, baklagil gibi gıdalar aracılığıyla alınabilir.
 • Definasyon döneminde beslenme programında yer alan besinlerin hepsinin teker teker kalorisinin hesaplanması büyük önem taşır. Oldukça yoğun bir program olan definasyonu yapabilmek için normal şartlardaki beslenme düzeninden  250-300 kalori daha az almalısınız.
 • Definasyon dönemi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beslenmedir. Normal spor programınızda belirli aralıklarla ödül olarak tükettiğiniz şekerli, yağlı ya da yüksek kalorili gıdalarla vedalaşmanız gerekebilir. Tek seferlik, ödül olarak tükettiğiniz yüksek kalorili bir yiyecek bütün düzeninizi bozabilir ve şimdiye kadar yaptığınız egzersizlerin etkisini zayıflatabilir.
 • Definasyon dönemi sırasında kilo vermenizi kolaylaştıracak yöntemlere başvurabilirsiniz. Bol miktarda sıvı alımı kilo vermenizi hızlandırarak daha etkili ve verimli bir definasyon süreci geçirmenize yardımcı olur.

Definasyondayken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Definasyon dönemi sırasında yağ yakma süreci de devam ettiğinden beslenme ve antrenman çok iyi düzenlenmelidir. Bu bağlamda bu dönem içerisinde özellikle dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Definasyon sürecine başlamadan önce bir doktora danışılmalı ve herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığı öğrenilmelidir. Doktor onayının ardından definasyona başlanabilir.
 • Kişisel antrenör (PT) ve varsa diyetisyeniniz ile görüşerek, günlük olarak almanız gereken kalori miktarını öğrenmeniz gerekir.
 • Tamamen size özel olarak oluşturulan diyetler mutlaka 200-250 kalori civarında olmalı, bu miktarı geçmemelidir.
 • Yağlı ve yüksek şekerli gıdalar hiçbir şekilde tüketilmemelidir.
 • Bu dönem içerisinde planlanan diyet listesinde protein, vitamin, karbonhidrat, mineral gibi çok yönlü bir beslenme tarzı izlenmelidir.
 • Son olarak definasyon süreci boyunca bol miktarda su tüketilmesi gerekir.

Siz de definasyon ve güçlenme egzersizleri yaparken ihtiyaç duyabileceğiniz spor ürünlerine Barcin.com ile ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version