Menu
in

Denemek İsteyeceğiniz Farklı Outdoor Sporları

outdoor sporları

Yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme ve kampçılık gibi açık hava faaliyetleri hem zihinsel hem de fiziksel olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Ayrıca bu aktiviteler, spor tutkunlarını bir sonraki maceraya teşvik eder. Vücuda meydan okuyan eğlenceli ve adrenalin dolu outdoor sporları için yazımıza göz atabilirsiniz.

Gökyüzünde Yapılan Eğlenceli Outdoor Sporları

Gökyüzünde gerçekleştirilebilen tüm ekstrem outdoor sporlar, adrenalin tutkunlarına heyecanlı anlar yaşatır. Yamaç paraşütü, delta kanat, BASE Jump ve paraşüt ile serbest atlayış başlıca gökyüzü outdoor sporları arasında yer alır.

  1. Yamaç Paraşütü

Yamaç paraşütü, gerekli eğitimler ve tedbirler alındığı takdirde oldukça güvenli bir spordur. Rahat, yavaş, konforlu ve eğlenceli bir uçuş sağlayan yamaç paraşütü, geniş kanat açıklığı ile havada özgürce süzülebilmenizi sağlar. Paraşütün kanat açıklığı, ağırlığı, aerodinamik yapısı ve aksesuarları ürünün kalitesine ve özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Paraşüt ile hafif rüzgar koşullarında uçmak oldukça keyiflidir. Paraşütün minimum uçuş hızı saatte 20 km ve maksimum uçuş hızı da saatte 65 km’dir. İncecik ve dayanıklı kumaştan üretilen kanat, hava ile dolarak yükselmenizi ve havada süzülmenizi sağlar. Kanadın altında koltuk takımına sabitlenmiş ve kayışlara tutturulmuş halat ağı vardır. Koşum ipi çevresinde ya da sırt çantasında acil durumlar için bir yedek paraşüt de bulunur.

  1. Delta Kanat

Delta kanat, uçuş deneyimini minimalist ekipmanlar ile gerçekleştirebilmenize olanak tanır. Son derece hafif ve sağlam parçalardan oluşan delta kanat, adını kanat tasarımından alır. Delta şeklinde tasarlanan kanatlar; alüminyum, karbon, kompozit benzeri hafif ve dayanıklı malzemelerden üretilir. Gerekli eğitimlerden geçen ve belli bir deneyime ulaşan sertifikalı pilotlar, tek başlarına güvenle uçabilir. Delta kanat pilotları, uygun termal hava akımları sayesinde uzun süreler boyunca havada kalabilir ve saatte 120 km gibi bir hıza rahatlıkla ulaşabilir.

  1. BASE Jump

Base Jump, sabit bir yapıdan ya da doğal bir oluşumdan wingsuit veya sadece paraşütle atlama sporudur. Bu ekstrem spor ismini “BASE” kelimesinin harflerinden alır: “Building” (bina), “Antenna” (direk veya kule), “Span” (köprü, kemer veya kubbe), “Earth” (kayalık veya başka bir doğal oluşum). Base jump paraşütleri, normal paraşütlere göre daha hızlı ve daha düşük hava hızlarında açılacak şekilde tasarlanır. Yere iniş esnasında yeterli zaman olmayacağı için yedek paraşüt bulunmaz. Riskli ve adrenalin dolu bir spor olan base jump, wingsuit ile havada özgürce uçabilmenizi mümkün hale getirir.

Karada ve Suda Yapılan Başlıca Ekstrem Outdoor Sporları

Karada ve su üzerinde yapabileceğiniz çok sayıda eğlenceli outdoor spor bulunmaktadır. Siz de rafting ile heyecan dolu anlar yaşayabilir, kaya tırmanışı sayesinde yükseklik korkunuzu yenebilir, downhill ile bisiklet deneyimini farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz.

  1. Rafting

Irmak ya da güçlü su akıntısının bulunduğu yerlerde yapılan rafting sporu, özel tasarıma sahip şişme botlar üzerinde gerçekleştirilen eğlence amaçlı açık hava etkinlikleri arasında yer alır. Riskle başa çıkmak, bot üzerinde devrilmeden ilerlemek ve ekip çalışması ile botu yönlendirmek rafting deneyiminin önemli bir parçasıdır. Çift kanatlı kürekler ve özel giysiler ile yapılan rafting, koordinasyon gerektiren bir takım sporu olarak da değerlendirilebilir. Sporcuların kürek çekme hızı, temposu ve performansı takımın başarıya ulaşmasını sağlar. Ülkemizde, uluslararası turnuvalarının düzenlendiği farklı zorluk seviyelerine sahip çok sayıda doğal rafting parkuru bulunmaktadır.

  1. Downhill

Downhill sporcular; taşlar, patikalar ve ağaç kökleri üzerinde hızla aşağı inmek için tasarlanmış tam süspansiyonlu bisikletler üzerinde yarışır. Downhill bisikletlerin dayanıklılığı, donanımları, süspansiyon yapısı ve sele pozisyonu geleneksel bisikletlerden oldukça farklıdır. Downhill sporu tamamen profesyonel olarak gerçekleştirilebildiği gibi amatör olarak da yapılabilir. Kayak alanı, orman ve dağ yolu gibi yerlerde de belli dönemlerde downhill parkurları açılabilir.

  1. Alpinizm ve Kaya Tırmanışı

Adrenalinin bir an bile eksik olmadığı Alpinizm sporu birçok alt disipline sahiptir. Bu disiplinlerden en önemlileri; hiking, trekking, ferrata, kaya tırmanışı ve bouldering olarak sıralanabilir. Her bir disiplin ayrı ayrı uygulanabileceği gibi kombine olarak da yapılabilir. Kaya tırmanışını öğrenme sürecine önemli bir katkı sağlayan bouldering, güvenlik ekipmanlarına ihtiyaç duymadan sadece bir zemin pedi ile gerçekleştirilebilir. Kaya tırmanışı için ise tırmanış ayakkabısı, ip, takoz, karabina, sikke, pudra ve kask gibi ekipmanlara ihtiyaç vardır. Yeni başlayanlar için “top-rope” stili tırmanışlar tavsiye edilirken belli bir deneyimin ardından ip destekli rota tırmanışlarına geçiş yapılabilir.

Hem dağcılık hem de diğer sporlar için en doğru giysilerin ve ekipmanların tercih edilmesi de oldukça önemlidir. Ayakkabı, şort, çorap, bere, kazak ve sweatshirt gibi günlük outdoor giyim ürünlerine avantajlı fiyatlar ile Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version