Menu
in

Deniz Paraşütü Nedir? Nasıl Yapılır?

Deniz paraşütü gökyüzünün ve denizin tadını çıkarabileceğiniz mükemmel bir aktivitedir. Çünkü bu spor aynı zamanda rüzgarla birlikte bir miktar adrenalini de beraberinde getirir. Bu nedenle deniz paraşütü oldukça popülerdir. Her ne kadar havada gerçekleşse de su sporlarından biri sayılan deniz paraşütü Türkiye’nin hemen her bölgesinde yapılabilir. Bu sporları düzenleyenler sayesinde üst düzey güvenlik önlemleri alınır ve kendinizi konforlu hissedebileceğiniz şekilde gökyüzünün tadını çıkarabilirsiniz. Giyim konusunda ise erkek, kadın yüzme ekipmanınızı yanınıza almanız şort ya da mayolarınızı giymeniz yeterlidir.

Deniz Paraşütü Nedir?

Deniz paraşütü, sıcak havalarda yazın ya da yıl boyunca tadını çıkarabileceğiniz kolay ve eğlenceli bir aktivitedir. Büyük bir paraşütle hareket edilir ve güvenlik önlemi olarak birçok emniyet kemeri takılır. Uzun bir halat ise sizi tekneye bağlar, teknenin hareketine göre maksimum 150 metre yükseklikte seyahat edebilirsiniz. Bu nedenle tekne arkası paraşütü olarak da bilinir. Plaj paraşütü ise suyun etrafında yapılan bir aktivitedir. Bazen deniz paraşütü ile karıştırılsa da alan nedeniyle birbirinden ayrılır.

Oldukça keyifli bir etkinlik olarak kabul edilen deniz paraşütü, yaz tatili için son derece uygundur. Beş yaş ve üzeri kullanıcılar için uygun olduğundan ailece yapılabilir. Üst yaş sınırı yoktur. Deniz üstü paraşüt, herhangi bir özel fiziksel veya spor yapma becerisi gerektirmez. Paraşüt ve tekne koordinasyonu sayesinde rahatlıkla deniz paraşütü yapabilirsiniz. Bu nedenle yaşlı insanlar da kendilerini rahat hissettiklerinde bu aktiviteye katılabilirler.

Deniz Paraşütü Nasıl Yapılır?

Su sporları arasında yer alan ve rüzgarı gerçekten hissedebileceğiniz kadar yüksekte gerçekleşen deniz paraşütü yapılması en pratik ve eğlenceli sporlardan biridir. Hareketiniz tekne sayesinde gerçekleşeceği için herhangi bir efor sarf etmenize gerek yoktur. Ancak hazırlık için yüzme kıyafetleri giymeniz, can yeleği takmanız ve güvenli bir şekilde paraşüt ekipmanına bağlanmanız gerekir. Profesyonel ekip sizi deniz paraşütü için güvenli bir şekilde hazırlayacaktır. Bu sayede güvenle deniz paraşütü yapabilirsiniz.

Deniz paraşütünde genellikle iki tür kalkış vardır. İlki, teknenin arkasından başlar, ipe bağlıyken yavaşça havaya kaldırılır ve ardından aynı şekilde geri çekilirsiniz.  Diğerinde ise  sahil boyunca koşarken havaya kaldırılırsınız. Genellikle ikinci seçenekle denize/okyanusa inilir. Deniz sporu ve su ile yakından alakalı olduğu için yüksek sıcaklıklarda yapmak için uygundur. Ayrıca gökyüzünün açık olması da keyifli bir deneyim yaşamanıza yardımcı olur. Erkek ya da kadın mayo takımlarınızı yanınıza alıp hemen deniz paraşütü yapmaya başlayabilirsiniz.

Deniz Paraşütü Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sıcak hava etkinliklerinden biri olan ve pek çok güvenlik önlemi ile herkese uygun hale getirilen deniz paraşütü için de birkaç önlem almanız ya da dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

  • Mayo, şort veya ıslanmaktan çekinmeyeceğiniz kıyafetler seçmeniz hazırlıklı olmanızı sağlar. Genellikle suya düşmezsiniz ancak sıçrayabilir ya da yanlış bir iniş gerçekleşebilir.
  • Deniz paraşütü yaparken yüzme bilmeniz gerekmez, ancak herhangi bir endişeniz varsa ekibi bu konuda bilgilendirmeniz gerekir.
  • Nispeten fiziksel veya heyecan uyandıran tüm aktiviteler için geçerli olabileceği gibi hamile kadınlar için deniz paraşütü önerilmez.
  • Yukarıdan görülen muhteşem deniz manzarası, hızın getirdiği heyecan nedeniyle telefonunuzu denize düşürebileceğiniz için telefon kullanmak doğal olarak yasaktır.
  • Herhangi bir yetenek gerekmediği için hemen deniz paraşütü yapmak için hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz. Hazırlık için deniz paraşütü yapmak istediğiniz yeri seçmeniz ve kadın, erkek yüzme ekipmanlarınızı yanınıza almanız yeterlidir.

Deniz paraşütü yaparken konfor en önemli noktalardan biridir. Bu nedenle iyi bir ekipman seçimi için Barcin.com ayrıcalıklarından yararlanabilir ve kadın, erkek mayo modellerine göz atabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version