in

Detoks İçecekleri İle Zayıflamak Mümkün Mü, Değil Mi?

Son yıllarda detoks içeceklerine olan merak epey arttı. Sağlığına dikkat eden de, spor sonrası kaybettiği enerjiyi geri almak isteyen de hemen detoks içeriklerine sarılıyor. Birçok yerde “arındırıcı detoks tarifi”, “karaciğer dostu detoks” “spordan sonra detoksu” gibi birçok farklı amaç için hazırlanmış ancak özünde toksin atma amacı taşıyan yüzlerce detoks içeceği olduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. Peki nedir bu toksin? Neden insanlar bu toksinleri atmak için uğraşıyor? “Toksin”, kelime anlamı olarak zehir demektir. “De” ise arınma. Detoks kelimesi de buradan geliyor işte. Bu toksinler, vücutta halsizlik, sinirlilik, kas ve eklemlerde gerginlik gibi fiziksel sorunlar yarattığı gibi ruhsal olarak da kişiyi çöküntüye uğratmak gibi özelliklere sahiptirler.

Peki neden olur bu toksin denen şey dediğinizi duyar gibiyiz. Şöyle ki; gün içinde yediğimiz yemekten, içtiğimiz sudan, soluduğumuz havadan bile bu toksinleri alır, vücudumuza farkında bile olmadan depolarızç Çay, kahve, katkılı gıdalar, kızartmalar, genetiği bozulmuş yiyecekler, beyaz şeker, sigara, alkol hatta kalitesiz makyaj malzemesi bile vücutta toksin oluşumunu etkileyen faktörlerin başında gelir. Bu gıdaların tüketimi arttıkça da vücutta istemsiz şişkinlikler (ödem) ve uyku problemleri gibi birçok sıkıntı baş gösterir.

Hatta durumu biraz daha ileriye götürmek gerekirse; toksinlerin biriktikleri bölgelere göre farklı reaksiyonlar gösterebilen tuhaf oluşumlar olduklarından da bahsetmek gerekir. Yani toksin kan damarlarınızda birikiyorsa; damar sertliğine ve kalp damar tıkanıklığına sebep olurken, lenf bezlerinde birikiyorsa; kendini halsizlik ve düşük vücut direnci olarak gösteriyor. Yani sahip olduğumuz hastalıkların altında yatan sebep vücut toksinleri olabilir. Yahut kilo sandığınız şeyin ödem olması da tamamen toksinlerle alakalı olabilir.

Malumunuz, zehir olmadan panzehir olmaz derler. Detoks konusu da tamamen öyle bir konu aslına bakarsak. Toksinler vücutta birikmese, sebze ve meyvelerden elde edilen detoks içecekleri belki hayatımızda hiç olmayacaktı bile. Olayın bir de şu yönünü es geçmemek lazım.

Detoks ile Kilo Vermek Sağlıklı Mı? konusunda Beslenme Ve Diyet Uzmanımız İlker Çağlayan‘ın önerilerini ve yeşil sebze suyu tarifini sakın kaçırmayın!

Detoks İçin Yeşil Sebze Suyu Tarifi
1 avuç dolusu ıspanak
1 orta boy kabak
1 orta boy salatalık
Yarım limon
Yarım yeşil elma
2 dilim taze zencefil
2 kaşık h.cevizi sütü

Tüm malzemeleri çok iyi yıkayarak bir slow juicer’dan geçirin. Hindistan cevizi sütünü de ekleyip bir kaşıkla ya da blenderda iyice karıştırın. Hemen tüketin.

Bir kesim detoks içecekleri ile toksin atmak arasında bir bağ olmadığını söylüyor. Bu henüz kanıtlanmamış bir iddia olarak hayatımızda var olsa da, sadece bol vitamin ve mineral kaynağı oldukları için bile bu içecekleri tüketebilirsiniz.

Detoks İçecekleri Zayıflatır Mı?

detoks

Geldik yazımızın esas konusunu oluşturan soruya. Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Evet, zayıflatır; çünkü detoks diyeti yaparken hiç katı gıda tüketilmediği için vücut hızla kilo kaybeder. 3-4 gün içinde 2,5-3 kilo gibi sarsıcı oranlarda kilo kaybedebilirsiniz. Ancak fark ettiğiniz gibi zayıflarsınız demiyoruz kilo kaybedersiniz diyoruz. Bunun sebebi kaybedilenin vücuttaki sıvı olması ve ödem olması. Yani birkaç gün sonra yemek yemeğe başladığınızda kaybettiğinizi düşündüğünüz kiloların nasıl geri alındığına şahit olacaksınız ki bu da detoks içecekleri kilo verdirir mi sorusuna neden “hayır” dediğimizi de açıklıyor. Anlık olarak kilo kaybı yaşarsınız ama bu gerçek anlamda zayıfladığınız anlamına gelmez. İşte tam da bu sebeple birçok uzman detoks diyetlerini önermiyor. Çünkü detoksla vücudunuzu arındırmak isterken, vücudunuza yarardan çok zarar verme ihtimaliniz var. En iyisi bunu dengeli olarak yapabilmek.

“Tüm gün sebze suyuyla beslenip, aç kalmaktansa, günlük beslenme rutininizde bir ara öğün gibi bir bardak detoks içeceğine yer vermeniz sağlığınız açısından çok daha uygundur.”

Sebze suyu mu, meyve suyu mu?

Önceliğiniz tabii ki sebze suyu. Meyveyle hazırlanan içeceklerin tatları çok daha iyi olsa da onların birer meyve olduklarını ve içlerinde fruktoz (meyve şekeri) barındırdıklarını unutmamak gerekir. Bu da karaciğerde yağlanmaya ve kilo almaya sebep olur. Peki meyveyi hiç mi kullanmamalıyız? Tabii ki hayır, meyve içindeki vitaminlere de vücudumuzun ihtiyacı var ve ağırlıklı olarak sebzelerden oluşan karışımınıza ufak bir meyve eklemeniz de hiçbir sakınca yok.

“Sebze suyu içmek, etin, unlu gıdaların, işlenmiş ürünlerin ve şekerin zararını azaltır.”

Detoks İçin En Uygun Sebzeler

Salatalık:

salatalik_detoks

%80’i su olan salatalık, harika bir arındırıcıdır. İçeriğinde bolca D, K vitaminleri ve magnezyum bulunur. Üstelik salatalık, düzenli tüketildiğinde böbreklerdeki ekstra sodyumu atarak kalbi korur. Cilde de iyi gelen bu yeşil sebzeyi tariflerinizde mutlaka kullanın.

Kereviz:

kereviz_detoks

Yeşil sebzeler sınıfına giren kereviz sapının en büyük özelliği kesinlikle alkali özelliğinin olması. Alkali, vücutta biriken asidin atılmasındaki en büyük yardımcı. Sadece kerevizle değil, kendinize alkali su hazırlayarak her gün bedeninizi arındırmaya devam edebilirsiniz. kereviz suyu, uykusuzluk ve gerginlik için harika bir yatıştırıcıdır.

Mesela, akşam arkadaşlarınızla çılgın bir eğlenceye katıldınız. Bu akşamdan kalma halinizi en etkili biçimde düzeltecek şey kesinlikle bir bardak kereviz suyudur. Hem alkolün zararlarını hem de biriken toksinlerin atılmasında kerevizin rolü büyüktür. Karışımlarınızda ona da yer açın J

Maydonoz:

maydonoz_detoks

Bir diğer alkali kaynağı daha. Alkalinin insan sağlığında önemi büyük. Vücudun PH dengesini kontrol altında tutmaya yarayan Alkaliyi, birçok sebze ve meyveden alabilirsiniz. Eğer bedeninizi arındırmak istiyorsanız besin tercihlerinizde mutlaka alkali gıdalara yer vermelisiniz. Maydonoz da harika bir alkali kaynağıdır. Böbrekleri ve karaciğeri arındırma özelliğiyle detoks karışımlarınızda kesinlikle ona da yer açmalısınız. Güçlü bir sebze olması sebebiyle günlük 75ml.’den fazla tüketmemek yararınıza olacaktır.

Buğday Çimi:

bugday_cimi_detoks

Taze sıkılmış bir bardak buğday çimi gibisi yoktur. Dışarıdan alabileceğiniz gibi kendi evinizde yetiştirebilir, gerekli olduğu kadar kesip detoks karışımınıza taze taze atabilirsiniz. Kanı temizler, hücre yenilenmesi için gerekli tüm mineral ve vitaminleri içerir. Ayrıca buğday çimi %70 oranında klorofil içeriyor. Yani, bu yeşil lezzeti içtikçe kanımızın oksijen taşıma kapasitesi artıyor ve kendimizi çok daha dinç hissediyoruz. Besinlerdeki klorofil oranı yaprak renkleri koyu yeşile doğru gittikçe artar. Bu sebeple sağlıklı detoks içecekleri hazırlarken koyu yeşil yapraklı sebzeleri seçmeye dikkat edin. Demir, kalsiyum, magnezyum deposu çim aynı zamanda antioksidan deposudur.

Zencefil:

zencefil_detoks

Zencefil, doğal bir ağrı kesicidir. Yoğun bir tada sahip olduğundan karışımlarınızda çok ufak bir parça olarak yer verebilirsiniz. Böylece hem ağrılarınızdan hem de toksinlerinizden kolayca arınabilirsiniz.

Ispanak:

ispanak_detoks

Yemek yedikçe vücudumuzda biriken asit ve serbest radikaller günden güne enerjimizi düşürür ve uzun vadede birçok hastalığa da sebep olur. Ter, dışkı gibi yöntemlerle bu toksinlerden arınsak da bu tek başına hiçbir zaman yeterli olmaz. Vücudun bu asit ve toksinlerden iyice arınabilmesi için sebze seçimi çok önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler arınma, mor yapraklı sebzeler ise onarım için mükemmel gıdalardır ve her ikisi de çok yüksek antioksidan barındırırlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kanser hücreleri en çok asidik ortamlarda çoğalabiliyor. Bu da gösteriyor ki vücudu sık sık toksinlerinden arındırmak ve vücudun alkali değerini korumak gerekiyor.

Pancar:

pancar_detoks

Geldik, mor renkli karışımların vazgeçilmez sebzesine: pancar. Karışımlara koyu kırmızı rengini veren pancar, güçlü bir karaciğer temizleyicidir. Tıpkı buğday çimi gibi kırmızı kan hücrelerini besleyerek, kanda taşınan oksijen miktarının artmasına sebep olur. Hem güçlü bir sebze oluşu hem de yüksek şeker oranı sebebiyle karışımlarınızda kendisine az oranlarda yer vermeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

“Çiğ sebze suyu, tüm vitamin, mineral ve tüm besinleri, sindirim gerektirmeden, özümsenmeye hazır bir formda mideye ulaşmasını sağlar. Bir bardak çiğ sebze suyu mükemmel bir tamamlayıcıdır.”

Özetle, detoks, son dönemlerin popüler içeceği değil, sağlık için vücudun ihtiyaç duyduğu bir gereksinimdir.

Nike Chrome Blush ile Daha Fazlasına İnan

En Rahat Koşu Kıyafetini Nasıl Seçersiniz?