in

Djokovic’i Baştan Yaratan Adam

Novak Djokovic 221 haftadır dünyanın bir numarası. 12 kez Grand Slam kazanarak tüm zamanların en iyi dördüncü ismi olan Sırp sporcu son zamanlarda yaşadığı düşüşle uzun bir aradan sonra 2 numaraya inebilir. ATP Paris Masters’tan elenen Djokovic, Andy Murray’nin yarı finali geçmesiyle koltuğunu kaybedecek.Peki  2008’deki Avustralya Açık zaferini saymazsak 24 yaşına kadar geri planda “Joker” nasıl oldu da bu noktaya geldi? İşte bu yazıda Djokovic’i baştan yaratan adamla tanışacaksınız: Igor Cetojevic.

a59713fda19296b8743bad925f805908

Cetojevic, 1988’de Saraybosna Tıp Fakültesi’nden tıp doktoru ve akupuntur uzmanı olarak mezun olmuş. Daha sonra Geleneksel Çin tıbbı eğitimi almış ve Pekin’de hastane deneyimi yaşamış. Ayrıca Hindistan, Yeni Delhi Hint Manyetoterapi Enistitüsü’nden de diploması var. 2001 yılında Güney Afrika’da bir seminer turunda iken QXCI cihazıyla tanışıyor ve QXCI ile ve daha sonra onun daha ileri bir modeli olan SCIO’yu harmanlayıp alternatif tıbbın gurularından biri haline geliyor.

15 bin avroluk bir alet olan bu SCIO, ayak ve el bilekleriyle başa bağlanan bir elektrot cihazı. Vücuttan alınan sinyaller bilgisayarda analiz edilerek optimum dengenin sağlanması temel amaç. Binlerce veriye ulaşan bu alet, her organ için bir nevi ayrı bir rapor hazırlanmasına ve vücudun harmonisini nasıl yakalayacağına ışık tutuyo. Dünyada 39 bin uygulayıcısı olan bu aletin X-Ray’den farkı, vücudun enerji durumunu ve enerjinin nasıl yönlendirileceğini göstermesi.

dubai_sm

ESKİDEN PSİKOLOJİK OLARAK GÜÇSÜZDÜ

Djokoviç bu alete bağlandığında glüten alerjisi olduğu tespit ediliyor. Glüten, buğday gibi tahıllarda bulunan bir protein grubu. Djokovic’in beslenme uzmanı diye nitelediği Cetojevic hastasına pizza, makarna ve ekmeği yasaklıyor. İlk etapta biraz mutsuz oluyor dünyanın bir numarası.

Djokovic: Önce biraz kilo verdim ama sonra kortta hareketlerimin daha keskin olduğunu ve fiziksel olarak çok güçlü olduğumu hissettim. Herkes formumum sırrı konusunda spekülasyonlar yapsa da olay yıllardan beri ağır bir şekilde çalışmamın meyvesi ve taşların yerine oturması.

Djokovic vatandaşı sayesinde oyuncu olarak olgunlaştığını, Roger Federer’le Rafael Nadal’a karşı kendine güveninin daha çok arttığını ve psikolojik olarak daha güçlü hissettiğini kabul ediyor. Burada da ‘Doktor Igor Bey’ devrede… Cetojevic, vücudun et ve kemikten oluşmadığını söylüyor ve mental, duygusal ve ruhani faktörlerin tedavide etkili olduğunu belirtiyor.

novak-djokovic-training-workout-routine

Yakın dostu Kıbrıslı bir Türk

Cetojevic’in birlikte çalıştığı isimler arasında bir de Kıbrıs Türkü var. İsmail Ziya, 2004 yılında iki kez İstanbul’da hocasıyla seminer düzenlemiş. Ziya’ya göre Cetojevic çok karizmatik ve etkileyici biri. Kullandıkları metodun kuantum fiziğini baz aldığını belirten Ziya “Stresi yok etmek amacıyla bir nevi kas tedavisi uygulanıyor. Djokovic’in performansı eskiden yüzde 80’se, şimdi yüzde 100’e yaklaşmıştır,” diyor.

Djokovic nasıl bir beslenme öneriyor?

PJ-BP633_SP_DJO_P_20130730173926

  • Gün boyunca ılık su ve bezelye protein konsantresinden oluşan karışımlar için.
  • Süt ürünlerinden ve turnuvalar sırasında alkolden uzak durun.
  • Bol bol avokado, kaju yağı ve çok az şeker tüketin.
  • Her gün yedi ile sekiz saat arasında uyuyun, meditasyon, yoga ve tai chi yapın.
  • Bir bardak ılık meyan kökü çayıyla rahatlayabilirsiniz.

Yataktan kalkar kalkmaz yaptığım ilk şey büyük bir bardak oda sıcaklığında su içmek. Yaptığım ikinci şey sizi epey şaşırtabilir: Her gün iki kaşık dolusu bal yiyorum. Suyu ılık olarak içmeyi tercih ediyorum çünkü soğuk su sindirimi yavaşlatıyor. Kan, kaslardan mideye yöneliyor.

Düzenli Yürüyüş Planıyla Koşuya Hazırlanın

0

Dünya’yı Güzelleştiren Spor Ayakkabılar