in

Dünya’yı Güzelleştiren Spor Ayakkabılar

adidas Orion “Terry Fox”

P81-0016 DETAIL1

1979 yılında Kanadalı Terry Fox adidas‘a bir mektup yazarak kanser nedeniyle ampute olduğunu ancak koşarak insanlara umut aşılamak istediğini söyledi. Fox, 9 ay sonra hayatını kaybetmeden önce “Umut Maratonu” adı altında Toronto’dan başlayan bir koşuya başlar. 24 milyon nüfuslu Kanada’daki herkesten bir dolar alma niyetindedir.

adidas 2005 yılınd Fox’un adına 6500 ayakkabı üretti. Bazı ayakkabılarda Fox’un idolü Muhammad Ali‘nin yanı sıra Kanadalı atletler Wayne Gretzky, Sidney Crosby, Cindy Klassen, Kurt Browning, Mike Weir, Donovan Bailey, Larry Walker, Bobby Orr, Gordie Howe, Silken Laumann ve Catriona LeMay Doan imzası vardı. 2016 Ocak itibariyle Terry Fox Vakfı 700 milyon dolara yakın para topladı.

Nike Doernbecher Freestyle Collection

Footwear_Group_original (1)

2003 yılında Michael Doherty (Nike’ın kreatif direktörü), Portland’daki bir çocuk hastanesine yönetimini girdi. Doernbecher Vakfı’na para toplamak için fikirler düşünen Doherty oğlu Connor’la konuşurken hastanedeki çocukların ayakkabı dizayn etmesi projesi ortaya çıktı. 2007 yılında Michael Jordan da projeye destek verirken kampanyada bugüne kadar 14 milyon dolar toplandı.

Nike Air Max Hyperposite “Statue of Liberty”

2012 yılında Sandy Kasırgası ABD’ye tarihinin en ağır ikinci afet hasarını verdi. Nike bunun üzerine Kızıl Haç’a destek amaçlı bu ayakkabıyı çıkardı.

NikeTalk Haiti Collection

sneakers-for-charity-nike-haiti-1200x800

2010 Haiti Depremi’nden zarar görenler için Nike, Evolved Footwear, JGoods Custom Sneakers, 1of Customs, JBF Custom Shoes ve Revive Customs gibi önemli satış firmalarıyla işbirliğine gitti.

Nike Zoom LeBron Soldier 10 “Kay Yow”

sneakers-for-charity-nike-zoom-lebron-1200x800

LeBron James‘in önderliğinde gerçekleşen kanserli kadınlar için bir farkındalık hedeflendi. Göğü kanseri vakfı Kay Yow bu sayede araştırmalar için 5.28 milyon dolarlık bir gelir elde etti.

adidas D Lillard 2 “Stay Ready”

sneakers-for-charity-adidas-lillard-1200x800

Damian Lillard, okulda zorbalık gören çocuklar için çalışmalar yapan Janus Youth Programı’na katkı için adidas’la ortak bir çalışma yürüttü. Kendisi de saygı konusunda bir program yürüten Lillard play-off’larda giydiği bazı ayakkabıları da bağışladı

Packer Shoes x New Balance “Boston Marathon” Collection

sneakers-for-charity-new-balance-boston-1200x800

117’inci Boston Maratonu’nda yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenlerde biri de 8 yaşındaki Martin Richard’dı. Kız kardeşi de saldırıda yaralanan Martin’in doğduğu Massachusetts’deki Boys and Girls Club of Dorchester’a New Balance bu ayakkabılarla destek verdi.

Nike KD V Elite “OKC Home”

sneakers-for-charity-nike-kd-1200x800

Oklahoma City’yi vuran kasırgada elini taşın altına koyanlardan biri de o dönem Thunder’da oynayan Kevin Durant‘ti. Durant kişisel olarak 1 milyon dolar bağışlasa da Nike’la birlikte spor sahalarını yenileyen bir kar amacı gütmeyen bir grup için bu ayakkabıyı tasarladı.

Ronnie Fieg x ASICS GEL-Lyte III & GEL-Lyte 3.1 “Super Green”

sneakers-for-charity-ronnie-fieg-asics-1200x800

Soles4Souls Hayır Kurumu için tasarlanan bu Asics ayakkabılar sadece 300 adet üretildi.

Djokovic’i Baştan Yaratan Adam

Futbolun Yeni Mourinho’su Julian Nagelsmann