in

Futbolun Yeni Mourinho’su Julian Nagelsmann

Bundesliga’da bu sezonun en çok adından söz edilen takımlarından biri Hoffenheim. Son olarak ligin dominant gücü Bayern Münih’ten deplasmanda puan alan Hoffenheim’dan daha çok konuşulan ise teknik direktörleri: Julian Nagelsmann!

Nagelsmann, 23 Temmuz 1987 doğumlu yani 29 yaşında (evet doğru okudunuz!). 1860 Münih ve Augsburg B takımlarında forma giyen Nagelsmann’ın kariyeri diz sakatlıkları nedeniyle 21 yaşında bitiyor. Defans oyuncusu olma hayalleri kuran genç adam bu durumu kabullenmekte her sporcu gibi oldukça zorlanıyor.

İlk başlarda futbolla ilgili hiçbir şey yapmak istemedim. Kariyerimi çok genç yaşta bırakmak benim için cok acıydı.

2007-2008 sezonunda Augsburg kulübü sözleşmesini fesh etmek istediği  genç adama ikinci takımda teknik analizci olarak iş teklif ediyor kariyeri bir anda değişiyor. Şu an Borussia Dortmund’un başındaki Thomas Tuchel (o da o dönem sadece 36) Augsburg B takımı için Nagelsmann’dan rakipleri analiz  etmesini istiyor.

Beni etkileyen isim Guardiola ama Tuchel’den de çok şey öğrendim. Onun sayesinde teknik direktör olabileceğime inandım.

einst-schueler-heute-kollege

Augsburg, Nagelsmann’ı 12 yaş altı takımının başına getirmek istese de o biraz da içindeki kızgınıkla önce 1860 münih’e oradan da 17 yaş altı takımının hocası olarak hoffenheim’a geçiş yapıyor. O dönem A takımın başında ise Thoma Tuchel’i de yetiştiren Ralf Ragnick var. Nagelsmann, Ragnick’in antrenman metotlarını inceleyip notlar alıyor ve felsefesini belirliyor.

Futbolun yüzde 70’i duygu yönetimi ve ikili ilişkiler. Bu oyun duygusal bir spor ve o yüzden seviyorum. Rakibi kendi kalesinin orada tutmak ve saldırmak skor yapmak için en kolayı.

julian-nagelsmann-1899-hoffenheim

Markus Babbel, 2012’de Hoffenheim’ı bırakınca geçici teknik direktör tarafından A Takım ekibine dahil oluyor. Böylece Bundesliga tarihinin de en genç yardımcı antrenörü sıfatıyla herkes onun ismini tanıyor.

O sezon inanılmaz bir deneyim oldu. Küme düşmemek için oynuyorduk ve her hafta bir skıntıyla boğuşuyorduk. O güne kadar sportif krizin ne olduğunu bilmiyordum!

julian-nagelsmann

Nagelsmann’ın popülerliğini fark edenlerden biri Bayern Münih oluyor. Karl-Heinz Rummenigge ve Sportif Direktör Matthias Sammer bizzat onunla görüşüp U23 takımını ona vermek istiyorlar. Hatta Pep Guardiola da bir ara görüşmeye katılıyor ama Nagelsmann’ın aklı başla bir teklifte gidiyor ve onu kabul ediyor! Henüz 26 yaşındayken Hoffenheim U19 takımını şampiyon yaparken takım bir sonraki sezon da ikinci oluyor.

Nagelsmann, Hoffenheim’la kariyerine bu sezon başında başlayacakken yeni bir gelişme oluyor. Huub Stevens sağlık sorunları nedeniyle görevi bırakınca 10 Şubat 2016’da Hoffenheim Bundesliga tarihinin en genç teknik direktörünü göreve getiriyor.

Nagelsmann 17. sırada aldığı takımı kümede tutmanın planlarını yaparken bir yandan da antrenörlük sınavlarına devam ediyor çünkü o sırada 10 aylık eğitimi henüz tamamlanmış değil. Sene sonunda Hoffenheim ligde kalıyor ve Nagelsmann futbol menajerlik oyunlarına benzer bir hikayenin kahramanı oluyor.

1069312_imgw750

0

Dünya’yı Güzelleştiren Spor Ayakkabılar

Noel Baba’nın NBA Formaları